Oturma İzniYabancı İşçilerin Türkiye'de SGK girişi nasıl yapılır?

İki kıtayı birbirine bağlayan jeopolitik konumu, gelişmiş altyapısı ve dinamik nüfusuyla Türkiye, son dönemde yabancıların farklı amaçlarla yaşamayı en sık tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Her yıl, dünyanın farklı coğrafyalarından binlerce yabancı yatırımcı, öğrenci veya çalışan olarak Türkiye’ye geliyor ve burada hayatlarını devam ettiriyorlar. Pek çoğu çalışma ve oturma izni ile Türkiye’de yasal olarak ikamet ederken, bir kısmı da uzun dönemde vatandaşlık hakkı elde ediyor. Vatandaşlık için de belirli sürelerin Türkiye’de geçirilmesi ve kesintiye uğramaması gerekiyor. Bu yazımızda, kesintisiz ikamet süresi hesaplama hakkında bilinmesi gereken detaylardan bahsedeceğiz.

Kesintisiz İkamet Süresi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, zorunlu kamu hizmeti, eğitim ve sağlık kaynaklı durumlar hariç, bir takvim yılı içerisinde toplam altı ayı aşan veya son beş yıl içerisinde bir yılı aşan sürelerde yabancıların Türkiye dışında bulunması durumunda ikamet süresi hesaplamaları kesintiye uğramaktadır. İlgili ikamet süresinde kesinti yaşamış yabancıların vatandaşlık veya ikamet izni başvurularında veya başka bir ikamet iznine geçişlerinde daha önceki kalış süreleri hesaba katılmamaktadır. Bir başka deyişle, ikamet süresi kesintiye uğrayan yabancının geçmişte yasal ikamet süreleri yeni başvurular için kesinti yaşandığı andan itibaren hesaplanmamakta ve bu durum yabancılar için hak düşürücü nitelikte olmaktadır. Son dönemde ikamet süresi hesaplamalarında yabancılar lehine bazı olumlu gelişmeler meydana gelmiştir. Örneğin Türkiye’de öğrenci ikamet izniyle bulunan ve daha sonra çalışma izni ile Türkiye’de hayatına devam eden bir yabancının Türk vatandaşlığı başvurusu yapması durumunda öğrenci ikamet izni sürelerinin yarısı hesaba katılmaktaydı. Fakat yapılan yeni düzenleme ile öğrencilik döneminin tamamı bu hesaplamaya dahil edilmektedir. Buna göre, ikamet süresiyle Türk vatandaşlığı kazanılması için kesintisiz olarak 5 yıl ülkede ikamet edilmesi gerekiyor. Yabancıların ikamet süreleri Göç İdaresi Müdürlüklerinde hesaplanmaktadır.

Eğer kesintisiz ikamet süresi hesaplama hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hişam Saleh
Hişam Saleh
2 ay önce

Merhabalar
Altı yıldır Türkiye’deyim ama ilk iki sene turizm ikametlerim vardı. Ondan sonra 2 yıllık çalışma izni çıkardım. Ondan sonra 2 yıllık gayrimenkul ikamet çıkardık.
Gelecek sene eğer gayrimenkul ikametimi yenilersem vatandaşlık kazanmasına hakkım var mı?
Not: son beş yıl 197 gün yurtdışına kaldım. Olur mu acaba !

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Hişam Saleh

Merhaba, gayrimenkul ikameti son beş sene içinde 365 günden günden fazla Türkiye dışında kalmamamız gerekmektedir.