Oturma İzni

Türkiye’de Uluslararası koruma başvurusunda bulunmak için herhangi bir süre sınırlaması var mı?

Türkiye’de uluslararası koruma başvurusunda bulunmak yabancılara yasal olarak ülkede kalma hakkı sağlamaktadır. Uluslararası koruma başvurusu sonucunda elde edilen yasal kalış hakkı, başvuruyla alakalı yapılacak değerlendirme sonucunda olumsuz bir karar alınıncaya kadar devam etmektedir ve bu süreç boyunca herhangi bir sınır dışı kararı alınmayacaktır. Yine yabancının bu süre boyunca güvende olmayacağı bir ülkeye gitmesi talep edilmeyecektir. Ek olarak, başvuru nihai bir karara bağlanana kadar, yabancılar Türkiye’de eğitim ve sağlık gibi çeşitli kamu hizmetlerinden de faydalanabilmektedir. Uluslararası korum başvuruları yabancının bulunduğu illerdeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra, Türkiye’de uluslararası koruma başvurusu yapabilmek için herhangi bir yasal süre kısıtı bulunmamaktadır. Fakat, yabancıların Türkiye’ye gelmelerini takiben mümkün olan en kısa zamanda uluslararası koruma başvurusu yapmaları ve yasal olarak kayıt altında bulunmaları kendi faydalarına olmaktadır.

Eğer, Türkiye’de yabancıların uluslararası koruma başvuruları için yasal süreler hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu