Türkiye'de Yaşam

Yabancı Tahdit Kodları Nasıl Kaldırılabilir? Yasal Yollar Nelerdir?

Türkiye son dönemde önemli bir coğrafi geçiş noktası olması ve üç kıtayı birbirine bağlayan bir aktarma istasyonu olmasının da katkısıyla pek çok yabancının çeşitli amaçlarla bulunmayı tercih ettiği ülkelerden biridir. Bu durumun da doğal bir sonucu olarak ülkede yasal olarak bulunan kişilerin yanı sıra, vize ihlallerinde de artış gözlemlenmiştir. Yabancılar için konular tahdit kodları farklı sınır dışı kararlarının tanımlanması amacıyla kullanılmaktadır. Bu tahdit kodları bazı durumlarda idari davalarla, bazı durumlarda ise meşruhatlı vize uygulamasıyla kaldırılabilmektedir. Bu yazımızda yabancılar için tahdit kodlarının nasıl kaldırılabileceğinden bahsedeceğiz.

İdari Dava Süreci

Öncelikle hatırlatmak isteriz ki tahdit kodlarının ve sınır dışı kararlarının kaldırılması için mutlaka alanında uzman bir danışman ile çalışmanız gerekiyor. Haklarında sınır dışı kararı verilen ve tahdit kodu uygulanan yabancılar zamanında açacakları idari dava ile bu karara itiraz edebilirler. Her tahdit koduna göre değişik işlem yapmak ve davada başka türlü savunma yapmak gerekecektir. İdari dava yoluna gidecek yabancıların bilmesi gereken en önemli konu yürütmenin durdurulması kararıdır. Tahdit kodu kaldırılması için açılan idari davalar ortalama 1 yıl kadar sürmektedir. Fakat, dava ile birlikte yürütmenin durdurulması da talep edildiğinden, eğer yürütmenin durdurulması kararı verilirse, yabancı bu süreçte yasal olarak Türkiye’ye giriş yapabilecektir. Yürütmenin durdurulması kararı ise ortalama olarak 1 ay içinde neticelenmektedir. Eğer yabancı deport edilirken tahdit koduyla sınır dışı edilmişse, idari dava yoluna gitmek en mantıklı çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Sınır dışı kararına karşı idari iptal davası açıldığı durumlarda, yabancının sınır dışı edilebilmesi için ilgili davanın nihai sonucu beklenmektedir. Bu süreç içerisinde yabancı hakkında sınır dışı kararı uygulanmaz. Ayrıca, tahdit kodu da Türkiye’ye giriş yapmayı engellediğinden dolayı her iki karar da ilgili dava yoluyla durdurulmuş olur.

Meşruhatlı Vize

Eğer bir yabancı hakkında sınır dışı kararı alınmışsa, bu yabancının yasal olarak Türkiye’ye giriş yapabilmesinin bir diğer yolu ise meşruhatlı vize almaktır. Hakkında sınır dışı kararı alınmış bir yabancı yalnızca geçerli bir neden göstermek şartıyla meşruhatlı vize başvurusu yapabilir. Bu geçerli nedenler arasında evlilik, tedavi, eğitim, çalışma vb. gösterilebilir. Fakat bu durumların belgelendirilebilir olması meşruhatlı vize başvurusunda bulunabilmek için temel şartlardan biridir. Geçerli bir nedeni bulunan, bu durumu resmi belgeler ile kanıtlayan ve herhangi bir yasa dışı faaliyette bulunmayan yabancılar meşruhatlı vize başvurusunda bulunabilir. Eğer bu başvuruları kabul edilirse, yabancıların Türkiye’ye yasal olarak giriş yapmalarının önünde bir engel bulunmamaktadır.

Eğer, yabancı tahdit kodlarının kaldırılması konusunda sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu