Türkiye'de EğitimTürkiye'de İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler

İngilizce maalesef ki  dünya ticaret dilidir ve lisans eğitimi sırasında İngilizcenin de öğrenilmesi gerekir. Mesleki kariyer ve yeterlilik için gerekli olan İngilizce Türkiye’de birçok devlet üniversitesinde öğretilmekte ve öğrenciler için kaliteli bir eğitim imkanı sağlanmaktadır. Türkiye’de tüm bölümleri İngilizce eğitim veren üniversiteler şunlardır;

Boğaziçi Üniversitesi

İstanbul’da bulunan ve köklü bir geçmişe sahip olan Boğaziçi Üniversitesi her öğrencinin hayallerini süsleyen okuldur. Dünyadaki sayılı üniversiteler listesinde yer alan Boğaziçi Üniversitesi; eğitim kalitesi, sosyal imkanları ve kültürel yapısıyla tüm bölümleri İngilizce olarak eğitim veriyor. Hatta kampüs içerisinde öğrenciler arasında İngilizce konuşulması öneriliyor. Boğaziçi Üniversitesi giriş puanlarının çok yüksek olduğunu söylemeye gerek yoktur sanırım.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) : İngilizce Eğitim’in Başkenti

Her yıl mezuniyet törenlerindeki sosyal mesaj içerikli pankartların açıldığı öğrenci geçişleriyle sosyal medyada ve ulusal basında yer alan ODTÜ eğitim kalitesiyle de adından dünyada söz ettiren kaliteli bir üniversitedir. Mühendislik alanında dünyada adını duyurmuş isimler yetiştirmiş ODTÜ, tüm bölümlerinde İngilizce eğitimi veren Ankara’da bulunan bir devlet üniversitesidir.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü : %100 İngilizce Eğitim

Tüm bölümlerinde %100 İngilizce eğitimi veren ve İzmir’in tek İngilizce eğitim veren üniversitesi olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü az bilinmesine karşın ODTÜ ve Boğaziçi kadar kaliteli bir üniversitedir. Üniversite sadece Fen ve Teknoloji bölümlerine sahiptir. Uygulama alanları, laboratuvar ortamları ve birçok farklı eğitim imkanıyla Türkiye’nin en iyi devlet üniversiteleri arasında bulunmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

İstanbul Teknik Üniversitesi yakın zamana kadar tüm bölümlerinde Türkçe eğitim veriyordu. Ancak son eğitim dönemiyle birlikte bilgisayar mühendisliği ve endüstri mühendisliği başta olmak üzere tüm bölümlerinde İngilizce eğitime geçmiştir. Türkçe bölümleri kapatan üniversite önümüzdeki dönemden itibaren tamamen İngilizce eğitim veren devlet üniversiteleri kapsamına girecektir.

İstanbul Üniversitesi

Kuruluşu İstanbul’un fethi ile aynı yıl olan İstanbul Üniversitesi, namı diğer; Darülfunun Mektebi siyasal bilgiler, işletme ve iktisat fakültelerinin tamamındaki bölümlerde İngilizce eğitim veriyor.

Marmara Üniversitesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca eğitim vermektedir. Diğer bölümlerinde ise %100 İngilizce eğitim verilmektedir. Özellikle Mühendislik fakültesinde bulunan tüm bölümler İngilizce olarak okutuluyor.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi

Açık öğretim fakültesi olmasından dolayı Türkiye’de en çok öğrencisi bulunan üniversite olan Anadolu Üniversitesi tüm bölümlerinde İngilizce eğitim verilmektedir. Mühendislik ve iktisat fakültelerinde tüm dersler İngilizce olarak okutulmaktadır. Açık öğretim fakültesi kapsamında da İngilizce okutulan bölümler vardır. İngilizce İşletme ve İngilizce Uluslararası İlişkiler bölümü son yıllarda en fazla öğrenci alan bölümlerden oluyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi

İstanbul’da Beşiktaş ve Davut paşa kampüsleriyle öğrencilerine oldukça konforlu kampüs imkanı sunan Yıldız Teknik Üniversitesi diğer üniversitelerden farklı olarak %30 oranında İngilizce eğitim vermektedir. Diğer teknik üniversitelere göre puanının düşük olmasının başlıca nedeni budur.

Hacettepe Üniversitesi

Ankara’da devlet üniversiteleri arasında oldukça iyi bir konuma sahip olan Hacettepe Üniversitesi özellikle tıp fakültesi ile bilinmektedir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi başta olmak üzere tüm fakültelerinde tüm dersler İngilizce olarak okutulmaktadır.

Ankara Üniversitesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri bürokrat ihtiyacını karşılayan ve Mülkiye adıyla anılan Ankara Üniversitesi, İngilizce eğitim konusunda çeşitlilik gösteriyor. Üniversitedeki bölümlerin hepsi hem Türkçe hem de İngilizce olarak okutuluyor. Ayrıca %30 İngilizce eğitimi de veriliyor.

Türkiye’de İngilizce Eğitim Veren Diğer Üniversiteler

 • Gaziantep Üniversitesi
 • Adana Çukurova Üniversitesi
 • İzmir Ege Üniversitesi
 • Yalova Üniversitesi
 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 • Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 • Konya Selçuk Üniversitesi
 • Mersin Üniversitesi
 • Antalya Akdeniz Üniversitesi
 • Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 • Afyon Kocatepe Üniversitesi
 • Çankırı Karatekin Üniversitesi

Yabancıların bu üniversitelerde okuyabilmesi için YÖS veya SAT sınavına katılmalıdır.  YÖS ve SAT hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

YÖS Nedir?

SAT Nedir?

Abone Ol
Bildir
guest
8 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sirin Sadek
Sirin Sadek
1 yıl önce

Merhaba oglum Cift vatandasi misir Turk vatandasi .turkiyede okumak istiyor .osym sinava katilmali yoksa yurt disinda ikamet Eden turkler icin Ayri sinav varmi ?

Abdelfettah
Abdelfettah
1 yıl önce
Yanıtla  Sirin Sadek

Merhabalar, bende oglunuz ile ayni durumdayim. 2 sansi var galiba. Biri YKS osymnin sinavi. Ben girdim. Ikincisi SAT sinavi misirda da gecerli bir sinavdir 1200 den yuksek almali. SAT sinavi uluslararasi bir sinav ve cogu ulkede gecerlidir. YOS sinavi galiba sadece yabancilar icin ama isterseniz ona da bir bakin. Zorlasti yurt disindan alimlar ama gene herkezin sansi vardir hele eger ozel universiteyse. Baska sorunuz varsa yardimci olurum 🙂 .

Dilara
Dilara
1 yıl önce

Merhabalar Hacettepe de ingilizce psikoloji bölümü var mı

Atinc Uygun
Atinc Uygun
2 yıl önce

Merhabalar Oglum ve Kizim icin Universite Bakiyorum Turkiyeye Donus Yapacagim Temelli Cocuklarim Devamli Ingilizce Egitim Aldiklari icin Turkce Bilmiyor nasil bilgi alabiliim yada tafsiye edersiniz Tesekkurler

AYŞE
AYŞE
2 yıl önce

merhaba. GAÜN %100 ingilizce endüstri mezunuyum. Formasyon alarak ingilizce öğretmeni olabilir miyim. bu konuda bir bilginiz var mı ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  AYŞE

Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur.

Sare Elif Tüfekçi
Sare Elif Tüfekçi
3 yıl önce

Sayın Değerler
Sare Elif Tüfekçi ben. Türk asıllı Amerikalıyım. Kaliforniya’da yaşıyorum. Üniversitede öğrençiyim. Sosyoloji ve edebiyatı okuyorum ve Mayıs 2018’da üniversiteden mezun olacağım.

Türkiye*de Üniversitelerine İngilizce Kurs verenler hakkında ilgileniyorum

İngilizce dili öğretmek isterim
Okulunda nasıl başvuracağım ?

Mesajınıza teşekkür ederim ve iyi dileklerle

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 yıl önce

Merhaba, Türkiye’de faaliyet gösteren kariyer sitelerine İngilizce öğretmeni iş ilanı vermiş özel eğitim kurumlarına Cv göndermenizi öneririz.