Türkiye'de Eğitim

YÖS Nedir?

YÖS Türkiye’de herhangi bir üniversitede lisans veya ön lisans eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girmesinin zorunlu olduğu Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavıdır. Kısaltılmış ismine YÖS denilmektedir.

Her yıl Türkiye’de farklı uyruklara mensup binlerce üniversite öğrencisi adayı bu sınava girer.  Yabancı öğrenciler, YÖS sınavlarının sonuçlarına göre Türkiye’deki üniversitelere başvuruda bulunabilir ve yeterli puanı alan öğrenciler kayıt yaptırmaya hak kazanır. https://www.atakurumsal.com/yabanci-ogrencilerin-turkiyeyi-secmesi-icin-10-neden/

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı 2010 yılına kadar ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından her yılın Haziran ayında gerçekleştiriliyordu. ÖSYM’nin 21.01.2010 yılında aldığı kurul kararına göre; 2010 – 2011 akademik yılından itibaren YÖS sınavı ÖSYM bünyesinden çıkartılarak üniversitelerin kendi bünyesine aktarıldı.

YÖS Sınavına kimler girebilir?

Yabancı uyruklu olanlar,

Mavi kartlılar,

Yabancı uyrukluyken sonradan kazanılan vatandaşlık ile Türk vatandaşlığına geçenler.

TC uyruklu olup yurtdışında ortaöğretime başlayan adaylardan ortaöğretimin tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar,

Lisenin tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkedeki MEB Türk okullarında tamamlayanlar,

KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar,

 

Türkiye'de YÖS Nasıl Yapılıyor?

 

Türkiye’de YÖS Sınavı Nasıl Yapılıyor?

2010 yılında açıklanan bu kararın ardından üniversiteler kabul edecekleri öğrenciler için YÖS sınavı düzenlemeye başlamıştırlar. YÖS sınavına girecek her öğrenci için üniversiteler resmi internet adreslerinde; sınava girmek isteyen öğrencilerin yerine getirmekle yükümlü olduğu zorunlulukları, sınav başvuru aşamalarını, sınav tarihini ve sınav harç ücretlerini duyururlar.

Türkiye’de üniversitelerin kendi bünyelerinde uyguladıkları YÖS sınav sonuçların bazı iki yıl bazı da bir yıl boyunca geçerliliğini korur. Sınav sonuçları sadece sınavına girilen üniversite bünyesinde geçerli olduğu gibi bazı istisnai durumlar da söz konusu olabilir. Her dönem farklı olmakla birlikte bazı üniversite bölümleri ve birlikleri birbirlerinin yaptıkları sınavları kabul ederler ve aynı YÖS puanıyla farklı üniversite bölümlerine başvuruda bulunabilirler.

YÖS Soruları Nerelerden Çıkıyor?

Temel Öğrenme Becerileri Testinden oluşur. Temel Öğrenme Becerileri Testi; matematik, geometri ve sembolik ifadeler ‘den oluşur.

Temel Öğrenme Becerileri Testi İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki farklı dilde soruluyor.

Adayların soyut düşünme güçlerini ölçen Temel Öğrenme Becerileri Testi puanı, üniversitelerin öğrenci kabulünde esas aldıkları puan türüdür. Adayların bu test türünden aldıkları puanlar hesaplanır ve puan sıralamasına göre lisans veya ön lisans bölümlerine kabuller gerçekleşir.

Bazı üniversiteler YÖS Sınavı kapsamında; fizik, kimya, tarih ve coğrafya gibi alanlarda sorulara da yer verirler.

Not: bölümün diline göre Türkçe yada İngilizce muafiyet sınavı bulunmaktadır

̶Y̶Ö̶S̶ ̶S̶ı̶n̶a̶v̶l̶a̶r̶ı̶n̶d̶a̶ ̶y̶e̶r̶ ̶a̶l̶a̶n̶ ̶T̶ü̶r̶k̶ç̶e̶ ̶T̶e̶s̶t̶i̶ ̶i̶s̶e̶ ̶ü̶n̶i̶v̶e̶r̶s̶i̶t̶e̶ ̶p̶r̶o̶g̶r̶a̶m̶l̶a̶r̶ı̶n̶a̶ ̶g̶i̶r̶i̶ş̶l̶e̶r̶d̶e̶ ̶d̶i̶k̶k̶a̶t̶e̶ ̶a̶l̶ı̶n̶m̶a̶z̶.̶ ̶Ü̶n̶i̶v̶e̶r̶s̶i̶t̶e̶y̶e̶ ̶k̶a̶b̶u̶l̶ ̶e̶d̶i̶l̶m̶i̶ş̶ ̶ö̶ğ̶r̶e̶n̶c̶i̶l̶e̶r̶i̶n̶ ̶c̶e̶v̶a̶p̶l̶a̶d̶ı̶ğ̶ı̶ ̶T̶ü̶r̶k̶ç̶e̶ ̶T̶e̶s̶t̶i̶ ̶s̶o̶r̶u̶l̶a̶r̶ı̶;̶ ̶ö̶ğ̶r̶e̶n̶c̶i̶l̶e̶r̶i̶n̶ ̶y̶e̶t̶e̶r̶l̶i̶ ̶T̶ü̶r̶k̶ç̶e̶ ̶b̶i̶l̶g̶i̶s̶i̶n̶e̶ ̶s̶a̶h̶i̶p̶ ̶o̶l̶u̶p̶ ̶o̶l̶m̶a̶d̶ı̶ğ̶ı̶n̶ı̶ ̶ö̶l̶ç̶e̶r̶.̶ ̶B̶u̶ ̶s̶ı̶n̶a̶v̶d̶a̶n̶ ̶b̶e̶l̶i̶r̶l̶e̶n̶e̶n̶ ̶p̶u̶a̶n̶ı̶ ̶a̶l̶a̶m̶a̶y̶a̶n̶ ̶ö̶ğ̶r̶e̶n̶c̶i̶l̶e̶r̶ ̶b̶ö̶l̶ü̶m̶ ̶d̶e̶r̶s̶l̶e̶r̶i̶n̶e̶ ̶g̶e̶ç̶m̶e̶d̶e̶n̶ ̶ö̶n̶c̶e̶ ̶b̶i̶r̶ ̶y̶ı̶l̶ ̶s̶ü̶r̶e̶y̶l̶e̶ ̶T̶ü̶r̶k̶ç̶e̶ ̶h̶a̶z̶ı̶r̶l̶ı̶k̶ ̶p̶r̶o̶g̶r̶a̶m̶ı̶n̶a̶ ̶k̶a̶t̶ı̶l̶ı̶r̶l̶a̶r̶.̶ ̶E̶r̶t̶e̶s̶i̶ ̶y̶ı̶l̶ ̶t̶e̶k̶r̶a̶r̶ ̶g̶i̶r̶e̶c̶e̶k̶l̶e̶r̶i̶ ̶s̶ı̶n̶a̶v̶l̶a̶r̶d̶a̶ ̶b̶a̶ş̶a̶r̶ı̶l̶ı̶ ̶o̶l̶u̶r̶l̶a̶r̶s̶a̶ ̶b̶ö̶l̶ü̶m̶l̶e̶r̶i̶n̶e̶ ̶g̶e̶ç̶i̶ş̶ ̶h̶a̶k̶k̶ı̶ ̶k̶a̶z̶a̶n̶ı̶r̶l̶a̶r̶.̶

 

Yabancı Öğrenci Sınavı

 

YÖS Sınavı Başvuru Koşulları nelerdir?

Başvuracak adayların lise veya dengi okullardan mezun olması ya da mezuniyetine bir yıl kalmış olması gerekir.

Yurt dışından kabul edilecek öğrenciler tamamen üniversitelerin kendi bünyelerinde belirledikleri kriterlerle değerlendirilirler. 2021 yılı YÖS Sınavı  ile ilgili tüm başvuru koşullarını Türkiye’de eğitim almayı düşündüğünüz üniversitenin resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://www.osym.gov.tr/

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

231 Yorum

 1. Merhaba,
  Şu an Türkiye’de 9.sınıf lise öğrencisiyim ve gelecek dönem 10.sınıfa başlayacağım. Aynı zamanda Alman vatandaşıyım. YÖS’e girme hakkım var mıdır acaba ?
  Aldığım duyuma göre 2022-2023 lise girişli öğrenciler YÖS’e katılamayacaktır. Bu doğru mu ?
  Teşekkürler.

 2. liseyi karadağda okudum.5 yıldır oradayım.türk vatandaşıyım.karadağda kalıcı oturma hakkım var.yös sınavlarına girebilirmiyim.yeğenim adına soruyorum

 3. Merhaba,
  Oğlum mavi kart sahibi yani Türkiye doğumlu. Hem Yks hem Yöse girebilir mi? Yardımlarınızı rica ederim.
  İyi çalışmalar

   1. Merhaba.
    Doğduğumda türk vatandaşlığım vardı 3 yaşında çifte vatandaşlığa geçtim. İsviçre vatandaşıyım şu anda. Yös e girebilir miyim ?
    Eğer girebiliyorsam bir sorum daha var. Batı avrupa açık lisesinde okuyorum son 2 dönemim kaldığında yani 12. Sınıfa denk gelen senelerdeyken sınava girebilir miyim üstte mezun olmaya bir yıl kala girilebilir yazıyordu. Girdikten sonra hemen yerleşebilir miyim ?
    Teşekkürler.

 4. daha önce hiç okula gitmedim ve yabancı uyrukluyum istanbul da yaşıyorum 17 yaşındayım okula nasıl gidebilrim?

  1. Merhaba, öncelikle Halk Eğitim Merkezleri’nde yapılmakta olan okuma yazma 1. ve 2. kademe kurs ve sınavlarına katılarak ilkokul diploması alabilirsiniz. Ardından açık ortaokula kayıt olarak ortaokulu tamamlayabilirsiniz. Daha önce okula hiç gitmemiş ve 15 yaş üstünde bulunan kişilere uygulanan prosedür budur.

 5. Merhaba,oğlum TC vatandaşı . Ilkokul 1.sınıftan itibaren Kazakistan’da okuyor.Seneye liseyi bitirecek burda.YÖS’e girebilir mi? Girebiliyorsa nerde girecek? YÖS te sorular türkçe mi? Türkçesi zayif, ingilizce girebiliyor mu?

  1. Merhaba, evet YÖS’e katılabilir. YÖS merkezi bir sınav değildir, üniversitelerin kendi bünyelerinde yaptığı bir sınavdır. Bu sebeple ilgilendiğiniz üniversitelerin YÖS sayfalarını takip etmenizi öneririz.

  1. Merhaba, yabancı öğrenciler Türkiye’de üniversite okumak isterlerse YÖS sınavına girmek zorundadırlar.

   1. Ben 4 sınıftan beri türkiyede ikamet ediyorum çifte vatandaşım yös sınavına gire biliyormuyum

 6. Merhaba, liseyi Türkiye’de okuyorum. Cifte vatandaslik basvurusu yaptik ama sinava kadar gelir mi bilmiyoruz. Annem yurtdışı dogumlu ve doğum kayıt belgesi, isim denkik belgesi var elimizde. Kanitlayabilecegimiz belgeler de var. Yabancı uyrukluyken sonradan vatandaşlık kazananlar demişsiniz, üst yazıda. Bu şekilde bean edip yös sinavina girebilir miyim?

  1. Merhaba, ilk vatandaşlığınız Türk ise ve liseyi Türkiye’de okuduğunuz için maalesef giremezsiniz. Yazıda bahsedilen “sonradan vatandaşlık” başka bir uyruk iken sonradan Türk vatandaşlığına sahip olmanız ile alakalı bir durum. Türk vatandaşlığını sonradan kazandıysanız (yani Türk vatandaşlığı başvurusunu bekliyorsanız) YÖS’e girmeniz için herhangi bir engel yoktur.

 7. Savaş
  Merhaba oğlum 2004 hollanda doğumlu
  Lise 2 de Türkiye taşımdık şu anda 12. Sınıfta
  Çifte vatandaş önce Türk vatandaşlığı
  YOS e katılabilirmi
  Teşekkürler

 8. merhaba üniversiteye kayıt olmak için değil de sadece yös sınavına girmek için türk vatandaşlığından çıkmasam olur mu

 9. Merhaba ben Gürcistanda yaşıyorum Tbilisi Devlet Üniversitesinde bir yıldır Hukuk okuyorum. Ama şimdi bazı şartlardan dolayı Türkiyede,İstanbulda devam ettirmek istiyorum. Oturma iznim yok. Türkçe Gürcüce Azerice biyorum. Benim İstanbulda hukuk okuma şansım varmı?

 10. Salam Türkiyə Baki Mühendislik Universitetinin diplomunu taniyir ? Düzdü kecmiş Qafkaz Universitetini o zamanlar taniyirdi . Amma indi bilmirem Türkiye Baki Mühendislik Universitetini diplomunu taniyir yada yox
  Birde ki men 4 cu kursa kecdim magistraturani Türkiyədə nece oxuya bilerem ?

 11. Neden uzun süredir matematik yapmayan öğrencileri dikkate almıyorsunuz? Ve sorular karmaşık, ülkemde olduğu gibi matematiksiz bir edebiyat dersi yapan öğrenciler için haksızlık

 12. Merhaba Azerbaycan üniversitesinde 4 yıllık eğitim almaktayım 2 senesini bitirdim. Daha iki senem var ama artık türkiyede yaşıyorum. Yös e gire bilir miyim?

 13. Dünya Standartlarında Eğitim Fırsatı İsveç’te Sizi Bekliyor.İsveç’te Yüksek Lisans eğitimi. İsveç Modeli Eğitim İle Tanışın.Avrupa refah lideri İsveç’te Eğitim Alın.İnovasyon Lideri. Ücretsiz Danışmanlık. İsveç’te Eğitim Alın. İsveç’te okurken çalışmak. İsveç’te Lisans Eğitimi.

 14. Merhaba , liseyi turkiyede bitirdim girmek istiyorum sinava yalniz oturma iznim yok sadece pasaport yinede girebilir miyim ve ileride uni de sorun yaratir mi oturma iznimin olmamasi

 15. Benim geçici koruma kimliğim var başka hiçbişeyim yok suriye vatandaşıyım ama suriye kimliği yada türkiye kimliğim yok sadece ankarada gecerli olan geçici korumam var onla yös e girebilirmiyim

  1. Merhaba, evet girebilirsiniz. Eğer İstanbul’da bir üniversite kazanırsanız Göç İdaresi İstanbul’da okumak için size müsaade tanıyor.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   1. Merhaba. Kizimin okulda bölümü rusca. Bir de ingilizcesi B2 seviyyede. YÖS sinavina girmek istiyo (diş hekimliği okumaya) sinava hangi dilde gire bilir? TYS için ayrica ders aliyo.

    1. Merhaba, konu hakkında YÖS sınavına gireceği okul ile görüşmeniz size daha net bilgi sağlayacaktır.

  2. Slm kızım bulgaristan da doğdu 2004 doğumlu 2011 tc kimlik aldık ben annesi olarak bulgaristanda dogdum 89 göçmenim yös sınavına nasıl girebilir vatandaşlıktan çıkmadan oluyormu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu