Türkiye'de Yatırım

 

Türkiye ihracat alanında son yıllarda önemli başarılar elde etmesine rağmen bu başarıyı ithalat alanında göstermekte bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Diğer bir ifadeyle Türkiye’de ithalat, ihracattan fazladır. Dış ticaret hacmi sürekli büyüyen Türkiye’de bu artışın nedeni ana nedeni ithalattır.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı 2020 Eylül ayı genel ticaret kapsamında hazırlanan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2020 yılında, 2019 yılına göre %4,8 artarak 16 milyar 9 milyon dolar, ithalat ise %23,0 artarak 20 milyar 837 milyon dolar olarak kayıtlara geçmiştir. 2020 Ocak-Eylül döneminde ihracat %10,9 azalırken, ithalat %1,5 artmıştır.

 

En çok ithal edilen ürünler

 

Dış Ticarette Önemli Artış 

2020 yılının ilk 9 ayında dış ticaret dengesi, 2019 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında %32,8’lik bir artışla 2,89 milyar dolara yükseldi. Dış ticaret dengesi yıl içerisinde giderek artış gösterdi. 2020 yılında ihracat birim değeri 2019 yılına göre %5 oranında artış göstererek 1.029 dolar/ton olarak kayıtlara geçerken, ithalat birim değeri %0,8 oranında artış göstererek 485 dolar/ton olarak kaydedildi. 2020 yılının ilk 9 ayında sırasıyla; fındık içi, un ve makarna ihraç edilerek toplam ihracatın %14,6’sını oluştururken, en çok ithal edilen ürünler sırasıyla; buğday, soya fasulyesi ve ayçiçek yağı oldu. Bu ürünler toplam ithalatın %23’ünü oluşturdu. Açıklanan son verilere göre; ihracatın ithalatı karşılama oranı 2020 yılının son ayında % 76,6, 2020 yılı genelinde ise % 77,3 oldu.

Türkiye’de En Çok İthalat Yapılan Ürünler

Türkiye 2020 yılında, daha önceki yıllarda olduğu gibi ithalat ürünlerinin yaklaşık %75’ini hammadde ve ara mallar oluşturdu. Son 3 yılın verileri incelendiğinde, her yıl ortalama 40 milyar ABD Doları’ndaki ithalatın; petrol, doğalgaz ve elektrik gibi enerji maddelerini kapsadığı görülmektedir.

 

En çok ithalat yapılan ülkeler

 

Doğalgaz ve Petrol 

Türkiye özellikle Rusya ve İran’dan doğalgaz ve petrol satın alan bir ülkedir. Sanayi, tarım ve ulaşım gibi pek çok sektörün olmazsa olmazı olan doğalgaz ile petrol, Türkiye’nin en önemli ithalat ürünleri arasında yer alır.

Otomotiv

Otomotiv ve yedek parça ithalatı da Türkiye ithalatında önemli yer tutar. Ancak otomotiv sektörü Türkiye’deki dış ticaret açığının en az olduğu sektörlerden biridir. Bu durumda Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok yabancı otomotiv şirketinin yerli yatırımcılarla ortaklığa sahip olması etkilidir. Türkiye özellikle Almanya, Fransa ve İtalya’dan otomobil ve yedek parça ithal etmektedir.

Elektronik Aletler

Elektronik cihazlar, haberleşme araçları, tıbbi cihazlar başta olmak üzere Türkiye ithalatında elektronik ürünler de önemli yer kaplar. Özellikle Çin, Almanya, ABD, Fransa ve İtalya, Türkiye’nin en çok elektronik ürün ithal ettiği ülkelerdir.

Türkiye’de En Çok İthalat Yapılan Ülkeler

 

Amerikadan ithal edilen ürünler

 

Türkiye ithalat verileri incelendiğinde en fazla ithalat yapılan ülkeler 2020 yılının ilk yarısında, 1.645 milyon dolar ile Rusya oldu. Rusya’nın ardından sırasıyla; 816 milyon dolar ile Brezilya ve 520 milyon dolar ile Ukrayna geldi. Bu ülkelerden yapılan ithalat oranı toplam ithalatın %34,1’ini kapsadı. Rusya’dan yapılan ithalatta; buğday, Ayçiçek yağı ve ayçiçeği gibi ürünler olurken, Brezilya’dan soya fasulyesi, kahve, tütün gibi ürünler, Ukrayna’dan ise buğday, tane mısır ve soya fasulyesi gibi ürünlerin ithalatı öne çıktı.

 

Abone Ol
Bildir
guest
49 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
oğuz
oğuz
1 yıl önce

boşuna uğraşma bence..duvara anlatsan daha iyi anlar…

1 3 4 5