Türkiye'de Yaşamkira

Eğer Türkiye’de bir kira kontratı ile kiraladığınız bir gayrimenkulde ikamet eden bir yabancı iseniz, kira bedeli ne olursa olsun ödemeyi bir banka aracılığı ile yapmalı ve mutlaka yazılı bir dekont almalısınız. Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulanmak olan yasal mevzuatlara göre, ödeyeceğiniz kira bedeli 500 TL ve üzerindeyse bu ödemeyi bir banka üzerinden yapmalısınız. Eğer bir ATM üzerinden işlem yapıyorsanız, size verilen basılı dekontu, eğer online bankacılık uygulamaları üzerinden kira ödemesi yapıyorsanız size işlem sonunda sağlanacak online dekontu mutlaka saklamalısınız. Bu dekont, gelecekte doğabilecek olası uyuşmazlıklara karşı kanıt niteliğinde kabul edilmektedir. Türkiye’de yabancıların gayrimenkul kiralamaları hakkında detaylara bu yazımızda göz atabilirsiniz.

Kira bedelinin 500 TL altında olduğu durumlarda, yabancı kiracının bu kirayı elden verdikten sonra yazılı bir makbuz alması kendilerinin faydalarına olacaktır. Eğer kira sözleşmesinde kira  bedelinin ödeneceği gün net olarak belirlenmemişse, genellikle her ayın ilk 3 günü içinde kira bedeli ödenmelidir. Bunun yanı sıra yıllık dönemlerle anlaştığınız kira bedelinde bir miktar artış olabilir. Yıllık dönemlerde artışı yapılacak kira bedeli, tüketici fiyat endeksi oranını geçmemelidir.

Eğer, taşınmaz kiralayan yabancıların kira ödemeleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.