Türkiye'de Eğitim

Uluslararası Koruma Başvurusu Yapan Yabancılar Türkiye’de Üniversiteye gidebilir mi?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, Türkiye’de yasal olarak bulunan ve eğitim için gerekli şartları taşıdığını belgeleyen yabancılar eğitim kurumlarına kabul edilmektedir. İlk olarak, üniversite eğitimi olarak bilinen yükseköğrenim öğrencisi olabilmek için lise eğitiminin tamamlanmış olması şartı aranmaktadır. Eğer bir yabancı Türkiye’de lise öğrenimini tamamlamış ise bunu diploması ile, eğer yurt dışında tamamlamış ise bunu yasal olarak kayıtlı olduğu şehirdeki İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Akreditasyon Birimi’ne başvurarak bir denklik belgesi yardımıyla belgelendirebilmektedir. Bu denklik belgesi ile yabancılar üniversite eğitimi için ön şartlardan birini sağlamış olmaktadır.

Diğer yandan, Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyen yabancılar üniversiteler tarafından düzenlenen ve YÖS olarak da bilinen Yabancı Öğrenci Sınavı’na katılmalı ve gerekli başarıyı sağlamalıdır. Bu başarıyı sağlayan yabancılar, üniversite tarafından talep edilen bilgi ve belgeleri sağlayarak başvuru yaptıkları bölümlere kayıt olabilir. Başvurduğunuz üniversitenin niteliğine göre vakıf ya da devlet üniversitelerinde bulunan farklı bölümlerin ücretli olabileceğini de hatırlatalım. Yabancıların üniversite başvurusundan önce tüm detayları dikkatli bir şekilde öğrenmesi oldukça yararlı olacaktır.

Türkiye’de uluslararası koruma başvurusu bulunan yabancılar, üniversite eğitimi için başvuru yapabilir. Gerekli şartları sağladıktan sonra bir üniversite programına yerleşmeye hak kazanan yabancılar, sığınmacı olarak bulundukları şehrin dışında bir şehirde üniversiteye yerleşmişse, bu yabancıların yerleştirme sonuç belgeleri ile kayıtlı olduğun şehirdeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekmektedir. Yabancı bu başvuru sırasında durumunu açıkça anlatmalı ve eğitim sebebiyle şehir değiştirmek zorunda olduğundan bahsetmelidir. Eğer, yabancının bu talebi kabul edilirse, 20 iş günü içerisinde bu değişikliğin İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne bildirilmesi gerekmektedir. Türkiye’de yabancı bir öğrencinin üniversite eğitimi alması için detayları ve başvuru bilgileri üniversitelerin kendi web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Eğer, uluslararası koruma başvurusu yabancıların Türkiye’de üniversite eğitimi alması hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu