Türkiye'de Yaşam

Türkiye’nin Girişte PCR Testi Uyguladığı Ülkeler Hangileridir? (2022)

İlk olarak Mart 2020 döneminde Çin’de ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmış, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Covid-19 salgınının etkileri son dönemde alınan önlemler sayesinde hafiflemiş bir seyir göstermekte. Son bir buçuk yıllık dönemde ülkeler arası etkileşim en aza indirilerek salgın kontrol altında tutulmaya çalışılmıştır. Özellikle salgının ilk ortaya çıktığı dönemlerde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülke sınırlarını kapatarak çeşitli karantina uygulamalarına gitmiştir. Halihazırda pek çok ülke vatandaşının Türkiye’ye girişlerinde son 72 saatte alınmış negatif PCR testini ibraz etmeleri gerekiyor. Fakat açılan turizm sezonuyla beraber bazı ülkelerin turizm amacıyla Türkiye’yi ziyaret edecek vatandaşları için PCR testi zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu yazımızda Türkiye’ye girişlede güncel olarak PCR testi talep edilen ve talep edilmeyen ülkelerden bahsedeceğiz.

Turizm Sezonu Kapsamında Muafiyetler

Bilindiği üzere Türkiye uzun süredir Covid 19 tedbirleri kapsamında ülkeye seyahat edecek kişilerden son 72 saatte alınmış negatif PCR test sonucu veya son 14 gün içinde aşılama yapıldığına dair belge talep ediyordu. Öncelikle Rusya vatandaşları için karşılıklı uçuş yasaklarıyla beraber PCR testi zorunluluğunun kalkması ile Rusya vatandaşlarına girişlerde muafiyet tanınmış oldu. Haziran 2021 itibariyle Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya vatandaşları da bu muafiyetten yararlanmaya başladılar. Bu ülkeler dışındaki ülkelerin vatandaşları ise güncel bir negatif PCR test sonucu ile beraber Giriş Formu belgesini Türkiye’ye yapacakları giriş esnasında yanlarında bulundurmak durumundalar. Yine de Türkiye’ye seyahat edecek yabancıların, Covid-19 kapsamında konsoloslukları arayarak veya yetkili kurumları takip ederek kendilerinin muafiyet kapsamında olup olmadıklarını yetkililere sormalarında fayda olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Zira, güncel muafiyetler ve şartlar 15 günlük periyotlar halinde güncellendiğinden dolayı verilen bilgilerde değişiklik olabilmektedir.

Türkiye’ye Seyahat Edecek Yabancılar Nelere Dikkat Etmelidir?

İlk olarak PCR testi muafiyeti dışında bulunan bir ülkeden Türkiye’ye seyahat ediyorsanız, mutlaka son 72 saatte yapılmış ve negatif olarak sonuçlanmış PCR test sonucu, veya son 14 gün içerisinde yaptırdığınız Covid-19 aşısına dair belgeyi yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca Türkiye’ye giriş yapan tüm yabancılar Giriş Formu’nu mutlaka doldurmak zorunda. Ayrıca şüpheli durumlarda veya belgelerinizin eksik olması durumunda yetkililer tarafından PCR testi uygulanabilmekte ve sonucunuzun pozitif olması durumunda Covid-19 tedavisi Sağlık Bakanlığı tarafından devam edecektir. 6 yaş altı kişilerden PCR testi, aşı belgesi veya kişinin son 6 ay içerisinde COVID-19 hastalığını geçirdiğine dair belgeler talep edilmemektedir. Ek olarak, Türkiye’ye yapılacak seyahatlerde maske kullanımı zorunlu olup, bazı kapalı alanlarda ve devlet dairelerinde HES kodu uygulaması bulunmaktadır. Yabancıların HES kodu alması konusunda da detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme 02.03.2022

Türkiye Bilim Kurulunun toplantısı ve ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları neticesinde HES kodu uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluş HES kodu talep etmeyecek.

2 Mart Düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz: 2 Mart 2022 Koronavirüs Türkiye Bilim Kurulu Açıklamaları

Bu yazımızda Türkiye’nin girişte PCR Testi uyguladığı ülkeler ve muafiyetlerden kısaca bahsettik. Sorularınızı yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu