Türkiye'de Eğitim

Yabancı Öğrenciler için Türkiye’de Staj Konusunda Bilinmesi Gerekenler

 

Türkiye’de staj yapmak, özgeçmişinize katkıda bulunduğu gibi, açık fikirliliğinizi ve yabancı çalışma koşullarına uyum sağlamaya hazır olduğunuzu gösterebilmektedir. Kariyerinizi bu ülkede başlatmak istiyorsanız eğer staj yapmanız gerekmektedir. Türkiye, yabancı insan gücüne ihtiyaç duyan birçok ulusal ve uluslararası firmaya ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye birçok açıdan benzersizdir. Coğrafi olarak, Avrupa ve Asya arasında gri bir bölgede yer almaktadır. Tarihsel olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun efsanelerini taşır. Türk mutfağı Orta Asya, Orta Doğu ve Balkan mutfaklarının inanılmaz bir karışımıdır. Ekonomik olarak, Türkiye dünyanın en büyük 13. ekonomisine sahiptir. Türkiye birçok açıdan yurtdışında staj yapmak için mükemmel bir yerdir. İlk aşamada riskli bir seçim gibi görünebilir, ancak alışılmadık bir seçenek olarak, Türkiye’de staj yaparak eşsiz bir deneyim yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Profesyonel deneyim arayan stajyerler, Türkiye’nin uluslararası iş dünyası için harika bir yer olduğunu göreceklerdir. Türkiye ekonomisi büyüyerek ilerleme kaydetmektedir. Türkiye’deki stajyerler, büyük şirketler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve yerel işletmeler de dâhil olmak üzere birçok farklı şirkette çalışabilmektedir. Stajyerlerin ilgi alanları ne olursa olsun, Türkiye’deki iş sektörlerinde dünyadan geri kalmadan deneyim sahibi olabilmektedirler.

 

Yabancı Öğrenciler Türkiye'de Staj

 

Türkiye insan haklarına saygılı ve demokratik bir ülkedir. Üye olduğu uluslararası kuruluşlar ise Avrupa Konseyi, NATO, OECD, AGİT ve G-20’dir. Türkiye’deki siyasi ve uluslararası tüm katılımlar göz önüne alındığında, siyaset bilimi stajyerleri bu alanda deneyim kazanmak için birçok fırsat bulacaktır. Türkiye gelişen modern demokrasisiile stajyerlerin parlamentoda, insan hakları örgütlerinde, düşünce kuruluşlarında ve daha birçok alanda staj yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Son zamanlarda turizm Türkiye’de büyük bir ivme kazanarak ekonomide önemli bir paya sahip olmuştur. Dünyanın dört bir yanından gelen ve özellikle Avrupalı turistler için kültür, spa ve sağlık turizmi oldukça popülerdir.

İlginizi çeken hangi sektör olursa olsun, tüm yıl boyunca Türkiye’de staj yapma olanağı mevcuttur. Staj olanakları genel olarak, Türkiye’nin iki büyük iş bölgesi olan İstanbul ve Ankara şehirlerinde bulunmaktadır. Türkiye’ye gelmeden önce staj yapılmak istenen firmalarla görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

 

Türkiye’de Yaşam Maliyeti Nedir?                                                        

Genel olarak, Türkiye’de yaşam maliyeti diğer turistik yerlere kıyasla oldukça düşüktür. Yaşamaya karar verdiğiniz yere bağlı olarak, Ankara gibi gelişmiş büyük bir şehrin merkezinde veya daha küçük bir ilçesinde yaşayacağınız evin kirası ortalama 250 ila 600 dolar arasında olabilmektedir. Bunun dışında diğer ihtiyaçlarınız için makul fiyatlar ile geçiminizi sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de İş Kültürü Nasıldır?

 

Türkiye'de iş kültürü nasıldır?

Staj sırasında öğrenciler bir şirketin günlük üretim akışına ve mevcut olan projelerine katılabilmektedirler.  Böylece, bulundukları departmana bağlı olarak iş ortamıyla ilgili bilgilere sahip olabilmektedirler.Türkiye’de işverenlerin ve işçilerin çoğu yeni gelen stajyerleri destekleyerek, onlara iş ortamı ile ilgili yardımda bulunmaktadırlar.Uluslararası ortaklarla çalışan bir Türk şirketinde staj yaparken hem Orta Doğu hem de Avrupa ülkeleri ile çalışma fırsatına erişebilirsiniz.

Türkler tanıdıkları insanlarla iş yapmayı sever ve bu yüzden sıcak ilişki kurmaya büyük önem vermektedirler. Türk insanının sıcakkanlılığı ve misafirperverliği iş dünyasında iletişim kurarken samimi diyalogların kurulmasına olanak sağlamaktadır. Türkler arasında en popüler konuşma konuları ise aile ve futboldur. Staj başvurularında, yaz tatilinde ve dini yükümlülükler nedeniyle Ramazan ayında randevu almanız önerilmez.

Resmi dil, nüfusun %90’ının kullandığı Türkçedir. Diğer konuşulan diller ise Kürtçe ve Arapçadır. İş ortamlarında hem Türkçe hem de İngilizce konuşulabileceği için Türkçe dili ile ilgili bilgi sahibi olmanız size avantaj kazandıracaktır.

Türkiye’de Staj Yapmak İsteyen Yabancılar İçin Diğer Öneriler

 

Türkiye'de Staj Yapmak İsteyen Yabancılara Öneriler

 

Okulunuz bu konuda size yardımcı olup, destek sağlayabilmektedir. Üniversiteler öğrencilerinin yerleştirilmesini kolaylaştırmak için dünya çapındaki firmalarla anlaşmalar yaparak öğretim programındaki zorunlu staj eklerinden faydalanmanızı sağlayabilmektedirler.

Bir diğer seçenek olarak,iş ağı portallarından faydalanarak Türkiye’de iş ve staj olanakları hakkında bilgi alabilirsiniz.Her ne kadar bazı firmalar sizden hem Türkçe hem İngilizce dillerini akıcı konuşmanızı isteseler de çoğu firma için farklı bir dildeki hâkimiyet yeterli olabilmektedir.Ülkenizdeki konsolosluklardan veya büyükelçiliklerden Türkiye’de staj yapmanızda herhangi bir engel olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu