Türkiye'de Eğitim

Yabancılar için Misafir Öğrenci Kavramı Nedir?

Türkiye’de uluslararası koruma statüsü ile bulunan yabancıların öğrenim çağında bulunan çocuklarının eğitim haklarının bulunduğu ve Türkiye’de yasal olarak eğitim alabileceklerini hatırlatarak başlayalım. Eğitim hakkı temel evrensel haklardan biri olduğundan, eğer yabancılar Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kimlik Belgesi sahibi olmamışsa veya yabancı kimlik numarası edinmemişse, çocuklarını “misafir öğrenci” olarak devlet okullarına kayıt ettirebilirler. Eğer yabancılar bu süreçte geçerli Yabancı kimlik numarasının yer aldığı Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kimlik Belgesini ya da Uluslararası Koruma Sahibi Kimlik Belgesini temin ederse, bu misafir öğrenci statüsünün değiştirilmesi mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra devlet okullarında verilen eğitim ücretsiz olup eğitim dili Türkçe’dir. Gerekli başarı kriterlerini sağlayan yabancı öğrencilerin veya misafir öğrencilerin geçerli bir diploma almaları da mümkün olmaktadır.

Eğer, Türkiye’de misafir öğrenciler hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu