Türkiye'de Eğitim

Yabancı Uyruklu Öğrenciler KYK Yurtlarında Kalabilir mi?

Bilindiği üzere, her yıl dünyanın farklı ülkelerinden binlerce yabancı uyruklu öğrenci lisans ve lisansüstü eğitimleri için Türkiye’de bulunan devlet üniversiteleri tercih etmektedir. Yabancı öğrenciler geçerli bir öğrenci ikamet izniyle beraber öğrenim süreleri boyunca Türkiye’de yasal olarak bulunabilir ve çeşitli kamu hizmetlerinden de yararlanabilirler. KYK yurtları olarak bilinen öğrenci yurtları da Türkiye’nin 81 ilinde yüz binlerce öğrenciye barınma hizmeti sağlamaktadır. Türkiye’de yasal olarak 99 ile başlayan kimlik numarası ve öğrenci ikamet izni sahibi olarak bulunan yabancılar KYK yurtlarında yasal olarak kalabilirler. Bunun için kimlik numaraları ile birlikte öğrencisi oldukları üniversitenin KYK başvuru ilanlarını takip etmeli ve belirlenen süre içerisinde başvurularını tamamlamalıdırlar. Başvuru sırasında öğrenci ikamet izni, öğrenci belgesi vb. gerekli evrakların Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi internet sitesinden takip edilmesi ve eksiksiz sağlanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra başvuru sürecinde yabancıların E-Devlet şifresi sahibi olmaları da gereklidir. Yabancıların e-devlet şifresi alması hakkında detayları ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

Eğer, Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilerin KYK yurtlarında barınmaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu