Türkiye'de Eğitim

Türkçe Öğrenmek İsteyen Yabancılar Nerelerden Eğitim Alabilir?

Bilindiği üzere Türkiye’de hem idari alanda hem de eğitim alanında tek resmi dil Türkçe’dir. Bu nedenle Türkiye’de yaşayan, çalışan veya eğitim alan, kısacası Türkiye’de uzun süre ikamet eden yabancıların Türkçe öğrenmeleri oldukça önemlidir. Türkçe öğrenmek veya mevcut Türkçe seviyesini geliştirmek isteyen yabancılar, bulundukları şehirdeki Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne başvurarak açılacak kurslara kayıt yaptırabilirler. Halk Eğitim Merkezi’nde eğitimler ücretsiz olup günümüzde pek çok il ve ilçe merkezinde bulunmaktadır. Eğer  yabancının Türkiye’de uluslararası koruma başvurusu bulunuyorsa, Halk Eğitim Merkezleri’ne kayıt için Koruma Başvuru Sahibi Kimlik Belgesi’ne ihtiyacı olacaktır. Bu kurslara kayıt için mutlaka ülkede kayıtlı bir yabancı olunması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, özellikle yabancıların fazla sayıda yaşadığı şehirlerde bazı sivil toplum kuruluşları da başta Türkçe olmak üzere pek çok mesleki alanda kurslar düzenlemektedir. Yabancılar, bulundukları kentlerdeki sivil toplum kuruluşlarına başvurarak ilgili kurslarla alakalı detaylı bilgi talep edebilirler.

Eğer, Türkiye’de yabancıların Türkçe eğitim alabileceği kuruluşlar hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu