Türkiye'de Yatırım

Yabancı Yatırımcılar Konut Satın Alırken Ne Kadar Ödüyorlar?

Türkiye’den konut satın alan yabancı yatırımcıların ödemiş oldukları ortalama tutarlara ilişkin son veriler geçtiğimiz günlerde paylaşılmıştır. Açıklanan bu verilere göre Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşları ev alımlarında ortalama 225 bin TL ödeme yaparken yabancı yatırımcıların Türkiye’den konut satın alırken ortalama 875 bin TL ödedikleri görülmektedir.

Türkiye’nin 2018 yılında yenilediği yabancılara konut satışları düzenlemesinin ardından bu alanda yapılan satışlar artmıştır. Yukarı yönlü bir ivmeyle devam eden yabancı yatırımcıların konut alımlarında Türk vatandaşlığı edinimi önemli bir rol oynamaktadır.  Mevzuattaki son değişikliklerle beraber Türkiye Cumhuriyeti asgari ikamet şartı olmaksızın Türkiye’ye yatırım yapan yabancı kişilere vatandaşlık vermeye başlamıştır. Türkiye, yabancı yatırımcıları yatırım programı ile vatandaşlık başvurusunda bulunmaya teşvik etmektedir. Yabancı yatırımcılar ile Türk yatırımcılar arasındaki farkı merak edenler, yabancılara konut satışlarında en çok merak edilen noktalara dair önemli verileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Yabancı Yatırımcılara Ne Kadar Konut Satıldı?

Yabancılara konut satışlarına ilişkin temelleri 2016 yılında atılan adımlar sayesinde yabancı yatırımcılar Türkiye’de konut sahibi olmak için rağbet göstermeye başlamıştır. Yabancı yatırımcıların Türk vatandaşlığına olan büyük ilgisi ilk olarak 2018’de yürürlüğe konulan ve yabancı yatırımcılar tarafından Türkiye’den vatandaşlık kazanmanın yolunu kolaylaştıran düzenleme sonucunda meydana gelmiştir. 2016 yılından bu yana geçen 4 yılda 9 binden fazla yabancı yatırımcı Türkiye’den konut satın alarak Türk vatandaşlığı hakkı kazanmıştır. Yabancılara yönelik yapılan bu konut satışlarından elde edilen gelir her geçen yıl artmaktadır. Bu durum devletin ülkeye döviz kazandırılmasına yönelik atmış olduğu adımların başarıya ulaştığının bir kanıtı olarak nitelendirilmektedir. Yabancılara yönelik yapılan düzenlemeyle 2016 yılından bu yana gayrimenkul satın alan yabancılara birtakım şartları sağladıkları takdirde vatandaşlık hakkı tanınmaktadır. Temmuz 2016’dan bu yana toplam 9 bin 11 yabancı yatırımcı konut satın alarak vatandaşlığa hak kazanmıştır.

Yabancılara yapılan konut satışları 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 14.7 oranında artmıştır. Yabancılara yapılan konut satışlarında 2019 yılında ilk sırayı 20 bin 857 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 8 bin 951 konut ile Antalya almıştır. Antalya’yı 2 bin 539 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 213 konut satışı ile Bursa izlemiştir. Yabancılara 2020 yılı Mayıs ayında 860 konut satışı gerçekleşmiştir. Kovid-19 virüsü sebebiyle yaşanan kısıtlamaların bir sonucu olarak yabancılara yapılan konut satışları düşmüştür. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %78,1 azalarak 860 olmuştur. Yabancılara yapılan konut satışlarında Mayıs 2020’de ilk sırayı 423 konut satışı ile İstanbul almıştır. İstanbul ilini sırasıyla 130 konut satışı ile Antalya, 72 konut satışı ile Ankara, 38 konut satışı ile İzmir ve 29 konut satışı ile Mersin izlemiştir. Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte yabancılara yapılan konut satışlarında hareketlenme olduğu görülmektedir. Konut satış rakamlarının önümüzdeki aylarda geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla artacağı öngörülmektedir.

Yabancı Yatırımcılar Ne Kadar Ödeme Yaptı?          

Temmuz 2016’dan bu yana toplam 9 bin 11 yabancı yatırımcı, 3 milyar 261 milyon dolar değerinde yatırım yaparak vatandaşlığa hak kazanmıştır. Türkiye’de konut alan Türk vatandaşları ile yabancı yatırımcıların ödemiş oldukları ortalama ücretlere dair veriler incelendiğinde, Türkiye’de konut satın alan bir yerli yatırımcının ortalama 220 bin TL ödeme yaptığı görülmektedir. Yabancıların ise büyük şehirlerde daha değerli konutlara yatırım yaptığı tespit edilmiştir. Açıklanan verilere göre, yabancı yatırımcıların bir eve ortalama 875 bin TL ödedikleri görülmektedir.

Konut Satın Alarak Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır?

Yabancıların konut yatırımıyla Türk Vatandaşlığını kazanması ilgili yasalarda belirtilen bazı şartları taşıması ile mümkün olmaktadır. Son olarak 2018 yılında yapılan değişiklik ile en az 2̶5̶0̶.̶0̶0̶0̶ ̶U̶S̶D̶ tutarında konutu tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi konulmak şartıyla satın alan yabancılar için istisnai olarak Türk vatandaşlığının kazanılabilmesi imkanı tanınmıştır. Ancak 2022 Nisan ayında yapılan bir değişiklik ile bu miktar 400.000 USD tutarına yükseltilmiştir. Satın alınan konutun 400.000 USD değerinde olduğunun tespitinde ilgili danışmanlık firmalarına SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından Gayrimenkul Değerleme Yetkisi verilmiş olma şartı aranmaktadır. Yabancı uyruklu biriyseniz ve vatandaşlık için konut değerleme raporu veya konut satın alımı işlemleriniz için bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhabalar Libya vatandaşıyım Türkiye de ev almak istiyorum bide iş yeri açmak istiyorum.Türkiye param yok yurt dışında param var.yurt dışında transfer yapmak istiyorum Türkiye bana neden niçin diye soruyorlar ev ve iş yeri alacam diyorum herhangi bir belge getirmeden transfer sağlayamayız diyorlar lütfen yardımcı olun bana nasıl yapabilirim

  2. Merhabalar Libya vatandaşıyım Türkiye de ev almak istiyorum bide iş yeri açmak istiyorum.Türkiye param yok yurt dışında param var.yurt dışında transfer yapmak istiyorum Türkiye bana neden niçin diye soruyorlar ev ve iş yeri alacam diyorum herhangi bir belge getirmeden transfer sağlayamayız diyorlar lütfen yardımcı olun bana nasıl yapabilirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu