Oturma İzni

Türkiye’de 18 yaşından büyük veya küçük tüm yabancıların geçerli bir ikamet izni ile bulunmaları yasal bir zorunluluktur. Türkiye’ye gelmiş ve vize sürelerinden daha uzun süre ülkede kalmaya devam etmek isteyen yabancıların mutlaka geçerli bir ikamet izinleri bulunması gerekiyor. 18 yaşından küçük olan yabancıların Türkiye’de yasal olarak yaşayabilmeleri ve eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için ikamet izni sahibi olmaları oldukça önemlidir. Bu yazımızda anne babası boşanmış 18 yaş altı çocuklar için Türkiye’de ikamet izni sürecinden kısaca bahsedeceğiz.

18 yaşından küçük çocuklar için ikamet izni başvurusunun yapılabilmesi için belli koşullar aranmaktadır. Bu koşullardan ilki çocuğun geçerli bir pasaportu olmasıdır ve ikamet izni başvurusunun vize süresi içinde yapılmasıdır. Başvuru için hazırlanan dosyada gerekli belgelerin yanında çocuğun apostilli doğum belgesi mutlaka eklenmelidir. Bu belge çocuğun vatandaşı olduğu ülkeden veya Türkiye’deki konsolosluktan temin edilebilir. Göç idaresindeki randevuya anne ve baba birlikte katılacaksa eğer herhangi bir muvafakatname ihtiyacı bulunmamaktadır. Ancak randevuya yalnızca anne veya babadan biri katılacaksa katılmayan taraf tarafından verilecek bir muvafakatnameye ihtiyaç duyulacaktır. Eğer katılmayan anne veya baba ülke içerisindeyse istenilen muvafakatnameyi herhangi bir noterde düzenleterek Göç İdaresi’ne sunulabilir. Anne ve babanın boşanma durumunda bu başvuruyu gerçekleştirirken anne veya babanın apostilli boşanma belgesine ihtiyacı olacaktır. Bu belge olduğu zaman herhangi bir muvafakatnameye ihtiyaç kalmadan çocuk için ikamet izni başvurusu kolaylıkla yapılabilmektedir.

Eğer, anne babası boşanmış 18 yaşından küçük çocukların Türkiye’de ikamet izni alması hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

6 yorum

  1. Merhaba öğlüm 2 Sinif ilk okul oturma izini bitiyor anne babayla birlikte yaşiyor acaba oturma izini uzatabiliriz mi bundan önce normal turistlik almiştik

  2. Merhabalar. Yeğenim 12 yaşında ben amcası oluyorum anne ve babası yurt dışında yaşıyorlar onun için ikamet alabilmem için ne yapmalıyım ? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap