Türkiye'de Sağlık

Doktor Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekilen Konular

Söz konusu insan sağlığı olduğunda küçük detaylar hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle bizler de sizler için doktor seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekilen ve bazen gözden kaçabilen detayları listeledik.

Doktorda Uzmanlık

Doktorda uzmanlık

Doktor seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu doktorun uzmanlık alanıdır. Unutmayın insan sağlığı söz konusuyken detaylar oldukça büyük ve hatta hayati önem taşır. Doktorunuzu seçerken ilk sırada o doktorun uzmanlık alanını ön planda tutmalısınız. Uzmanlıktan kastımızın branş olmadığının altını çizmek isteriz. Örneğin bir estetik cerrahi operasyon için arayış içindesiniz diyelim. Bazı estetik cerrahları burun estetiğinde uzmanlaşmışken bazıları meme operasyonlarında daha fazla başarı elde etmiş olabilir. Bu nedenle doktor seçerken sadece uzmanlık alanı olan branşına değil, hangi alanlarda uzmanlaşmış olduğunu da özen göstermelisiniz.

Tecrübe

Her meslekte olduğu gibi tıp alanında da tecrübe ön plandadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi uzmanlıkla paralel bir şekilde tecrübe de doktor seçiminde önemli kriterlerden biridir. Bir alanda uzmanlaşmış ve yıllar içinde tecrübe kazanmış bir doktor, tedavi sürecinizin başarısını doğrudan etkileyerek daha sağlıklı bir süreç geçirmenizi sağlayabilir.

Bu noktada küçük bir hatırlatma yapmak isteriz. Tecrübenin önemli olması görece daha genç doktorların başarısız olduğu anlamına kesinlikle gelmemektedir. Sağlık dünyası bilimsel ve teknolojik gelişmelerle içi içe bir dünyadır. Genç doktorlar bu gelişmeleri çoğu zaman daha yakından takip edebilmek ve kendilerini daha hızlı adapte edebilmektedir. Türkiye’de çalışan hekimlerin, özellikle özel kurumlarda çalışanların kendi internet siteleri veya kurumlarının internet sitelerinde sayfaları bulunmaktadır. Bu sayfaları ziyaret ederek doktorlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uluslararası Hastalar Konusunda Deneyim

Uluslararası Hastalar Konusunda Deneyim

Söz konusu hastalar uluslararası hastalar olduğundan farklı ihtiyaçlar gündeme gelmektedir. Hastanın beklentileri farklılaşmakta ve tedavi ve tedavi sonrası takip süreçleri normalde daha farklı konularda özen göstermektedir. O nedenle bir uluslararası hastanın doktor seçiminde dikkat etmesi gereken noktalardan biri de ilgili doktorun yabancı hastalarla olan deneyimidir. Doktorun hastanın hem tıbbi hem de kültürel ihtiyaçlarını ve alışkanlıklarını bilmesi, en azından aşina olması hem hasta hem de doktor için tedavi sürecini kolaylaştıracaktır.

İletişim

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi doktor ve hasta arasındaki ilişki tedavi süreci içerisinde kritik bir kolaylaştırıcı role sahiptir. Bu noktada hasta-doktor ve doktor yakını iletişimi büyük önem taşımaktadır. Her milletten insanın farklı iletişim kültürü ve alışkanlıkları bulunmaktadır. Yeri geldiğinde aynı kültürden iki insanın bir doğru iletişim sağlayamadığı düşünüldüğünde, farklı iki kültürden insanın iletişim konusunda zorluk yaşaması şaşırtıcı olmamalıdır.

Hasta- doktor ilişkisinde iletişim büyük ve kritik önem taşımaktadır. Hastanın kendini doğru ve eksiksiz ifade edebilmesi, doktorun bu ifadeleri doğru bir şekilde anlayıp, analiz edebilmesi önemlidir. Burada sadece aynı dili konuşmaktan bahsetmiyoruz. Tercüman desteği ile dil engeli aşılabilir, ancak iletişim engelini aşmak için daha fazlası gerekmektedir. Beden dili, mimikler ve kültürel nüanslar bu noktada büyük önem taşımaktadır.

Doktor seçimi yapılırken bu engellerin aşılabilmesi için doktorun o kültürden insanlarla ilgili tecrübesi ön planda tutulmalıdır. Aynı zamanda günümüzde Google sayesinde pek çok bilgiyi elde etmek mümkün. İnternette www.hoospital.com  gibi platformlarda doktorunuzla ilgili arama yapabilir. Farklı hastaların o doktor ile ilgili tecrübeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hastane Donanımları

Hastane donanımları

Doktor seçilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise doktorun çalıştığını hastane veya kliniğin sahip olduğu imkânlardır. Unutmamak gerekiyor ki, uluslararası hastaların bilmedikleri bir ülkeye sağlık turizm için gelmeleri beraberinde farklı ihtiyaçlar getirmektedir. Bu nedenle hastanın ihtiyaçların tek bir çatı altında karşılanabiliyor olması önem taşımaktadır. Doktor seçimi yapılırken doktorun çalıştığı hastane, bu hastanenin teknik ve teknolojik imkânları, uluslararası hastalar için sundukları hizmetler (çeviri, ulaşım ve konaklama desteği, transfer hizmetler, dini hizmetler vb.) ön planda tutulmalıdır.

Çalışma Yoğunluğu

Unutmayın! İyi doktorlar talep nedeniyle yoğun bir çalışma takvimine sahip olurlar. Bu çalışma takvimi içerisinde tek bir hastaya sağlıklı bir vakit ayırabilmeleri bazen zor olabilir. Randevu aralıkları arasında uzun boşluklar oluşabilir. Uluslararası hastaların kısıtlı bir süre için ülke değiştirdikleri ve bu seyahatin masrafları düşünüldüğünde bu aralıklar sorun yaratabilir. Bu nedenle doktorunuzu seçerken ve randevu ve tedavi takviminizi oluştururken bu durumu göz önünde bulundurmalı, doktorunuzu doğru bir şekilde bilgilendirmeli ve birlikte size uygun bir tedavi takvimi oluşturmaya özen göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu