Türkiye'de Yaşam

Evlilik konusunda uygulanan prosedürleri daha önce “Yabancıların Türkiye’de evlenmesi” başlıklı yazımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Öncelikle belirtmek isteriz ki ancak belirli şartların sağlanması ve resmi belgelerin eksiksiz toplanması durumunda Türkiye’de yabancıların evlilik işlemine izin verilmektedir. Genel kural olarak yabancı eşin farklı bir ülkede evlilik ilişkisi devam ediyorsa, yine aynı şekilde Türk eşin evlilik ilişkisinin devamı durumunda evliliğe izin verilmemektedir. Türkiye’de kural olarak Türkler ile yabancılar evlenebilirken, aynı zamanda yabancılar ile yabancılar da evlenebilmektedir. Bu yazımızda, ikamet izni veya geçerli bir vizesi olmayan yabancıların Türkiye’de evlenmeleri için gerekli belgeler ve izlemeleri gereken prosedürlerden kısaca bahsedeceğiz.

Geçerli İkamet İzni veya Vize Sahibi Değilseniz

Genel uygulama olarak Türkiye’de bulunan evlendirme dairelerinde yabancı eşlerin geçerli bir vize veya ikamet izni bulunmaması durumunda nikah işlemlerine izin verilmediğini hatırlatalım. Pek çok dairede bu kural bir ön şart kabul edilip, geçerli bir ikamet izni veya vize sahibi olmayan yabancıların evlilik başvuruları işleme alınmamaktadır. Süresi dolmuş ikamet izinleriniz için uzatma başvurusu yapmanız, yine vize süreniz dolduysa kaçak duruma düşmemek için gerekli cezayı ödeyerek Türkiye’ye tekrar giriş yapmanız halinde evlilik başvurusu yapabiliyorsunuz. Bu kural tek ya da iki tarafın da yabancı olduğu tüm evlilik başvurularında geçerli olup ülke genelinde uygulanmaktadır. Ek olarak, başvurunuzu adres kaydınızın bulunduğu şehirdeki evlendirme dairelerine yapmalısınız.

Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi İçin Gereken Belgeler

Eğer yabancı eş veya eşler geçerli bir ikamet izni veya süresi içerisinde bir vizeye sahipse, aşağıdaki belgeler ile birlikte bulundukları şehirde bulunan evlendirme dairelerine başvuru yapabilirler.

 • İkamet izniniz veya pasaportunuzun yeminli tercümesi,
 • Yabancının ülkesinden veya konsolosluktan alınmış yeminli tercümeli doğum belgesi,
 • Yabancının ülkesinden veya konsolosluktan alınmış yeminli tercümeli bekarlık belgesi,
 • Aile hekimliğinden alınmış sağlık raporu,
 • Biyometrik fotoğraflarınız

ile evlendirme dairelerine başvurabilirsiniz.

Bunun yanı sıra tüm evrakların yasal geçerlilik süresi 6 aydır. Eğer belgelerinizden birisi 6 aydan daha eski bir tarihe sahipse, mutlaka güncel belgeler için tekrar başvuru yapmanız gerekiyor. Bekarlık belgelerinde de mutlaka evliliğe sakıncası yoktur ibaresinin yer alması gerekiyor. Yine Türkiye kanunlarına göre evlenecek kişilerin 18 yaşını doldurmaları gerekiyor. Son olarak da, eğer çiftler Türkçe bilmiyorsa nikah başvurusu ve nikah sırasında yeminli tercüman eşliğinde işlemlerin yapılması gerekiyor.

Eğer, İkamet İzni veya Vizesi Olmayan Yabancılar Türkiye’de evlenmesi konusunda sorularınız bulunuyorsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

4 yorum

  • Merhaba, bu konu belediyeden belediyeye farklılık gösterdiği için maalesef ki tam olarak cevap veremiyoruz. Bazı belediyeler kaçak durumda ki yabancıların nikahınu kıyarken bazı belediyeler ise ikamet izni şartı aramaktadırlar. Sorunuza en net cevabını yaşadığınız ilçe belediyesinin evlendirme dairesinden öğrenebilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 1. Merhabalar ben Türkmenistan vatandaşıyım 3 senedir kaçağım pasaportum var bekar belgesi ve doğum belgesi varsa Türk vatandaşla evlenmek mümkün mü acaba ?

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap