Türkiye'de Yaşam

Türkçe Öğrenirken Karşılaşılabilecek Zorluklar

Dünyada en çok konuşulan ve en köklü dillerden biri olan Türkçe, her geçen gün daha fazla kişinin konuştuğu diller arasında yerini alıyor. Ancak Türkçe öğrenirken karşılaşılabilecek bazı zorluklar bulunuyor. Düzenli çalışma ve gayretle üstesinden gelinebilecek bu zorlukları şu şekilde sıralayabiliriz;

 

Türkçe Öğrenirken karşılaşabilecek zorluklar

 

Dokuman ve Materyal Eksikliği

Sadece Türkçe için değil tüm dillerin öğrenme süreçlerinde en çok karşılaşılan sorunların başında materyal eksikliği geliyor. Kapsamlı, doğru ve anlaşılır çalışma materyallerinin bulunmaması Türkçe öğrenirken biraz zorlayıcı olabiliyor. Ancak son dönemlerde birçok yeni girişimle bu sorunun üstesinden geliniyor ve yabancılar için Türkçe öğreniminde birçok kaynak, belge ve materyal en kolay şekilde bulunabiliyor.

Farklı öğrenme metotlarıyla hazırlanmış ders kitaplarının çok az sayıda bulunması Türkçe öğrenmede karşılaşacak zorluklar arasında sayılabilir. Türkçe eğitim setleri ve alıştırma kitaplarının görsel açıdan yetersizliği, video, sesli anlatım ve diğer eğitim tekniklerinin kullanılmaması Türkçe öğrenimini biraz zora sokabiliyor.

Motivasyon ve Çevresel Şartlardan Kaynaklanan Zorluklar

Yabancı dil öğreniminde kişinin motivasyonu öğrenme başarısını doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden de zorluklar karşısında dik durulmalı ve asla pes edilmemelidir. Literatürde öğretilen Türkçe ile sokakta konuşulan Türkçe arasında çok farklar bulunuyor. Farklı lehçe, şive ve dil özelliklerinin ortaya çıkması Türkçe öğrenen yabancıları şaşırtabiliyor.

Türkçe’nin Fonetik Yapısı ve Gramerinden Kaynaklanan Zorluklar

Farklı ses özelliklerinin bir arada bulunduğu Türkçe’nin fonetik yapısı öğrenciler için zorlayıcı olabiliyor. Özellikle de dudak sesleri denilen P ve B gibi harflerin bulunduğu kelimeler daha zor telaffuz ediliyor. Örneğin; karpuz olarak telaffuz edilmesi gereken kelime genellikle ‘’karbuz’’ olarak ifade edilebiliyor.

Çok fazla deyim ve atasözü bulunan Türkçe’de, yabancıları zorlayan en önemli konuların başında ise bu mecazların ve deyimlerin öğrenilmesi geliyor.

Öğretim Teknolojileri ve Öğretim Ortamının Eksikliği Durumunda Karşılaşılacak Zorluklar

Her eğitim kurumunda olmasa da birçok eğitim kurumunda son teknoloji öğrenme sistemleri kullanılıyor. Akıllı tahtalar, projeksiyon cihazları, tabletler ve daha birçok farklı öğretim teknolojisi ile Türkçe öğrenmek daha kolay olurken bu şartları sağlayamayan eğitim kurumları Türkçenin öğretilmesinde zorlanabiliyor.

Seviye sınıflarının belirlenmemesi, sınıf ortamı, oturma düzeni ve fiziki şartların uygun olmaması Türkçe öğrenirken karşılaşılabilecek muhtemel zorluklar olarak karşımıza çıkıyor.

Farklı Dil Yapılarından ve Yabancı Kökenli Kelimelerden Kaynaklı Zorluklar

Farklı dillerden gelen

 

Türkçe, eğitim kitaplarında ve setlerinde İstanbul Türkçesi ile öğretilmektedir. Ancak sokakta konuşulan dil bu öğretilen kalıplardan çok uzaktır. Öğrenciler okullarında öğrendiklerini sokakta uygulayamadıkları zaman öğrenme zorluğu ile karşılaşılabiliyor.

Özellikle de Anadolu’da birçok farklı dil özelliği bulunuyor. Normal Türkçe kelimelerden farklı telaffuz özellikleri gösteren bu kelimeler aynı anlamları içeriyor. Ancak yine de öğrenmede sorunlar yaşanabiliyor. Örneğin tuvalet kelimesini inceleyelim. Dünyanın her yerinde WC olarak kullanılan bu kelime Anadolu’nun birçok yerinde farklı seslerdeki kelimelerle söylenebiliyor. Hela, yüz numara, ayak yolu, abdesthane gibi farklı kelimelerin kullanılması Türkçe öğrenme aşamalarında karşılaşılan zorluklardan olabiliyor.

Türkçe Öğrenimindeki Zorluklara Karşı Çözüm Önerileri

Türkçe öğrenmek isteyen yabancılar için öncelikle giderilmesi gereken zorluğun başında materyal ve kaynak eksikliği geliyor. Ders kitaplarının güncellenmesi ve modern eğitim teknikleriyle yeniden oluşturulması birçok zorluğu giderecek ve daha hızlı şekilde Türkçe öğrenilmesini sağlayacaktır.

Farklı dillere sahip kişiler için özel Türkçe eğitim programları hazırlanmalıdır. Örneğin Latin harflerini hiç bilmeyen Arap öğrenciler ile İngiliz öğrencilerin farklı çalışma kaynaklarından Türkçeyi öğrenmesi daha hızlı öğrenme sistemi sağlayacaktır.

Birçok farklı yabancı dil öğrenme uygulaması bulunurken Türkçe dil öğrenme aplikasyonları sınırlı sayıda bulunmaktadır. Bununla ilgili çalışmalar yapılarak Türkçe öğrenimi dijital boyuta taşınabilir ve her yerde eğitim metoduyla Türkçe dil öğrenimi çalışmaları zorluklarla karşılaşılmadan yapılabilir.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu