Türkiye'de Yaşam

Türkiye İçinde Şehirler Arası Seyahat

Türkiye içinde şehirler arası seyahat etmek için birçok alternatif bulunuyor. Özellikle kara ve hava yolu ulaşımının oldukça yaygın olduğu Türkiye’de deniz yolu ve demir yolu da dikkate alabileceğiniz diğer opsiyonlar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tüm şehirlerine otobüsle ulaşım mümkün. Aynı şekilde Türkiye’de bulunan 55 havalimanı aracılığı ile ülkenin her köşesine uçakla seyahat edebilirsiniz. Diğer bir deyişle Türkiye şehirler arası ulaşım bakımından pek çok alternatifin bulunduğu bir ülke. Size en uygun olanı seçerek dilediğiniz şehre yolculuk edebilirsiniz.

Türkiye içinde şehirler arası seyahat ederken yanınıza almanız gereken en temel şeyleri sizler için derledik. Bahsedeceğimiz şeyleri yanınızda bulundurarak güvenli ve rahat bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

Pasaportunuzu Mutlaka Yanınızda Bulundurun

Pasaportunuzu mutlaka yanınızda bulundurun

Türkiye’de şehirler arası seyahat eden yabancı uyruklu kişilerin pasaportlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekir. Pasaportunuz, yabancı bir ülkedeyken sizin kimliğiniz yerine geçtiği için olası güvenlik kontrollerinde sıkıntı yaşamamanız açısından çok önemlidir.

Örneğin, kara yolu aracılığıyla seyahat ederken zaman zaman emniyet güçleri güvenlik kontrolü yapabilir. Bu kontroller rutin kontrollerdir. Eğer Türkiye’ye yasal yollarla giriş yaptıysanız ve kaçak konumunda değilseniz bu tür kontrollerden korkmanıza gerek yoktur. O nedenle pasaportunuzu çantanızda ve giysilerinizde güvenli bir yerde muhafaza edin ve daima yanınızda taşıyın. Ayrıca her ihtimale karşı pasaportunuzun fotokopisini de yanınızda bulundurmanız iyi olacaktır.

Cep Telefonunuzu Yanınızda Taşıyın

Cep Telefonunuzu Yanınızda Taşıyın

Günümüzde akıllı telefonlar, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. İletişim, bilgi edinme, navigasyon, bilet alma gibi birçok konuda akıllı cep telefonlarından yararlanıldığını düşününce yolculuğunuzu esnasında yanınızda cep telefonu olmasına özen göstermenizde fayda bulunur.

Özellikle insanlarla iletişim kurarken aynı lisanı konuşamama halinde telefonunuzdaki sözlükten yararlanabilir, online çeviri uygulamaları sayesinde daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Türkiye’deki ulaşım araçlarının pek çoğunda ücretsiz Wi-Fi hizmeti verilir. Bu nedenle akıllı telefonlarınızdan özgürce yararlanabilirsiniz.

Önemli not: Sim kartınızı Türkiye’de de kullanabilmeniz için GSM operatörünüzden gereken bilgileri almanız son derece önemlidir.

Biletinizi Atmayın

Biletinizi Atmayın

Yolculuk süresinde otobüs, uçak, tren ya da vapur biletlerini yanınızdan ayırmayın. Büyük ihtimalle herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız ancak siz yine de biletlerinizi yolculuk boyunca yanınızda bulundurun.

Yanınızda Türk Lirası ve Kredi Kartı Olmalı

Yanınızda Türk Lirası ve Kredi Kartı Olmalı

Yolculuk esnasında uğrayacağınız dinlenme tesisleri ve diğer dükkanlarda alışveriş yapmak için yanınızda nakit Türk parası olmasına özen gösterin. Bazı yerler yabancı döviz ya da kredi kartı kabul etmeyebilir. Bu nedenle herhangi bir sorun olmaması için yanınızda Türk parası olması çok iyi olur. Banka veya kredi kartıyla alışveriş yapabilir ve  Türkiye’de yaygın şekilde bulunan banka şubelerinden ya da ATM’lerden para çekebilirsiniz. Ancak kartınızın Türkiye’de aktif olduğunu bir kerede kendi bankanızı arayarak teyit etmeniz yararınıza olur.

Uygun Kıyafetler Taşıyın

Uygun Kıyafetler Taşıyın

Türkiye aynı anda birden çok mevsimin yaşanabildiği bir ülkedir. Yani ülkenin orta kesimlerinde kar yağarken güney sahillerinde insanlar denize girip güneşin keyfini çıkarabilir. Bu durumu göz önüne alarak gideceğiniz yerin hava durumunu önceden kontrol ederek yanınızda buna uygun kıyafetler taşımanız çok iyi olur.

Örneğin aralık ayı içinde Ankara’dan Antalya’ya giderseniz hava sıcaklığının ciddi şekilde farklı olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Fakat her türlü ihtimale hazırlıklı olmak için yolculuk öncesi hava durumunu incelemeniz size avantaj sağlar.

Ayrıca bir noktayı belirtelim: Otobüsle yolculuk yapacağınız zaman bavulunuz otobüs bagajına konur ve size bir adet kart verilir. Yolculuk sonunda bavulunuzu alabilmek için bu kartı otobüs görevlisine göstermeniz gerekir. Yani bavulunuzu teslim ederken aldığınız kartı yolculuk süresince yanınızda bulundurmanız gerekir.

Cebinizde Türkçe Sözlük Bulunması İyi Olur

Cebinizde Türkçe Sözlük Bulunması İyi Olur

Örneğin Türkiye’ye Afganistan’dan geldiyseniz yanınızda Türkçe-Afganca sözlük bulunması insanlarla iletişim kurarken size kolaylık sağlayacaktır. Çay değil de kahve içmek istediğinizi söylerken kahvenin Afgan dilindeki Türkçe karşılıklarını garsona göstermeniz yeterli olacaktır. Eğer Arapça veya Farsça konuşulan ülkelerden geliyorsanız  Türkçede Arapça, Farsça gibi dillerle ortak pek çok kelime bulunması işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Tabii akıllı telefonlar sayesinde fiziki sözlükler demode olmaya başladı, ancak yine de işinizi sağlama alıp yanınızda Türkçe sözlük taşımanız yararınıza olacaktır.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

37 Yorum

 1. Merhaba. Oturma izni süresi dolmuş ve şu anda sehirlerarasi yolculuk yapamayan yabanci uyruklu erkek arkadaşımla iki farklı şehirlerde yaşıyoruz, evlenmek istiyoruz fakat gerekli başvuruları yapmak için gidilmesi gereken yerlere gidemiyor . Nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Merhaba, son iki aylık sürecin öncesinde düzensiz göçmen olarak bulunan kişilerin evlilik işlemleri olumlu sonuçlanıyor olsa da, yeni süreçte ikamet izni ya da vize muafiyet süresi bulunmayan kişilerin evlilik yapabilmesi mümkün değildir.

  2. Merhaba, oturma izni süreniz dolmuş ve vize muafiyet süreniz bulunmuyorsa, maalesef ki şuan için evlilik işlemi yapabilmeniz mümkün değildir.

 2. Merhaba. Ben Azerbaycan vatandaşiyım Turkiyeye geldiğimde annemin pasaportu üzerinden gelmiştim 2011 de bir kac sene sonra oturma izni çikarttik. Ben 18 yasima geldigimde annemin hastaliği nedeniyle Azerbaycana gidip kimlik pasaport cikaramadim. Annem gecen sene vefat etti ben 23 yaşindayım. Izmire gitmem gerekiyor, otogardan sordum bu oturma izni ile bilet ala biliyor muyum? hic bir sorun yok ala bilirsin dediler.. Benim sorum şu İzmire gitsem çevirmeye falan yakalanırsam sıkıntı yaşar mıyım

  1. Merhaba, kaçak durumda değilseniz, geçerli bir oturma izniniz veya vize muafiyetiniz varsa sorun yaşamazsınız, aksi durumda ise sorun yaşamanız muhtemeldir. Türk polisi Azerbaycanlı kardeşlerimize genellikle yardımcı olmaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 3. Merhaba ben Azerbaycan vatandaşıyım, uçak biletini izmirden aldım, pasaportumun süresi bittiği için konsolosluğa iade ettim, bana pasaport yerine geçerli kağıt verdiler. Onunla İstanbuldan İzmire gidebilir miyim ?

  1. Merhaba, üzgünüz sorunuzun cevabını bilmiyoruz. Fakat siz işin sonunda ki tecrübelerinizi yazarsanız sizin durumunuzda ki yabancılarda öğrenmiş olurlar.

 4. Ankaraya gitmek istiyorum daha önce aradim seyehat iznine gerek yok dediler ama annem gittiginde izin belgesi istemişler suan yabancilar sehir dışı seyahat icin izin almak zorundami

  1. MErhaba, hayor yasaklar kalktığı için seyahat izin belgesine gerek yoktur.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 5. merhaba benim oturma izin bitti başburdum ama iptal geldi kaçak durumda kaldım, pasaportumla uçakla yurt içi gidebilir miyim?

  1. Merhaba, maalesef hayır, çok büyük bir ihtimalle uçağa binmenize izin verilmez ve biletiniz yanabilir. Yine de havayolu yetkilileri ile görüşmenizi öneririz, pandemi sebebiyle esnetme uygulanıyor olabilir.

 6. Merhaba, ben yabanci, Rus pasaport ili Antalyaa geldim, İstanbul’a gitmek lazım, sonra Antalya döneceğim, seyahat izni belgesi lazım mı?

   1. Merhaba ben afgan vatandaşıyım benim oturum iznim hani eski yenisini başvurdum ama 2 buçuk ay oldu gelmedi istanbulda oturuyorum tatil için Antalya ya gitmek istiyorum hani bi sorun olur mu acaba

    1. Merhaba, ikamet izniniz gelmeden yapacağınız seyahatlerde sorun yaşamanız yüksek olduğundan, kartınız gelmeden seyahat etmemenizi öneriyoruz.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 7. Mayıs 27 de ABD vatandaşı olarak ABD den İzmir e uçuyorum. İzmir Havaalanından kalacağımız yer olan Ayvalık’a araba ile seyahatimizde bi kısıtlama söz konusu mu?
  teşekkürler

  1. Merhaba, yabancı ülke pasaportunuzun olması durumunda kısıtlamalardan muafsınız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 8. Merhaba, mevcut oturma izni başvurusunu uzatmak için başvuruda bulunan fakat başvurusu iptal olan bir iTürkmenistan vatandaşı, Hes kodu ve pasaportla şehirlerarası yolculuk yapabilir mi?

  1. Merhaba, evet seyahat edebilirsiniz. Hem pandemi sebebiyle hemde kanunlarımız bu konuyla igili bir ifade içermediği için Türkiye içinde istediğiz yere gidebilirsiniz. Fakat şu an olmasa da ilerleyen zamanlar yani pandemi bittiğinde seyahat ederken bir uygulamada ikamet ihlali yaptığınız için geri gönderme merkezine gönderilebilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 9. ii akşamlar .yabancı birinin ikameti olmadan şehirarası seyahat etmesi sakıncalımıdır?hafta sonu seyahat etmesi için seyahat isin belgesi alması gereklimidir?teşekkürler.

  1. Merhaba, yabancılar için Türkiye’de ikameti olsun olmasın seyahat etme kısıtlaması bulunmamaktadır, ayrıca hafta sonu yasaklarından yabancılar muaftırlar. Yanlarında pasaportlarının olması yeterlidir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 10. Abi ben Turkmenistan vatandasiyim yanimda kimligim var yani oturma izinim ama pasoportum istanbul konsuluna gonderdim pasport olmasada ama oturma izin karti ile ucaga alirlarmi

  1. Merhaba, Konsolosluktan pasaport yerine geçen belge temin etmeniz halinde sorun olmayacaktır aksi taktirde pasaportunuz talep edilecektir.
   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  2. Ailecek yabancıyız oturum iznine başvurduk ama daha çıkmadı türkiye içinde uçak veya otobüsle yolculuk edebilir miyiz

   1. Merhaba, evet pasaportunuz, HES kodunuz ve ikamet izni başvuru çıktılarınız ile Türkiye içinde seyahat edebilirsiniz.

    Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  1. Merhaba, evet ikamet izni olan yabancılar Türkiye içinde rahatlıkla seyahat edebilirler.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  1. Merhaba, elbette edebilir, Suriye vatandaşları hariç hiç bir ülkenin vatandaşına seyahat kısıtlaması bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 11. Merhabalar.
  Hızlı tren için bilet alamıyorum hic bir şekilde, Tc kimliginiz Mernis’ ten dogurlanamadı diye geliyor her seferinde .Ne yapmak gerek?

  1. Merhaba, TCDD İletişim 444 8 233 nolu telefonu arayarak durumunuzu anlatabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 12. Ben yabanci izmirde kalıyorum şimdi Şehirler arasina seyahat yasak olmakta. Yabancilar için de yasak mi? Başka şehire gitmek için izin almak zorundaymiym?

  1. Merhaba,
   Evet, yabancılar için de şehirler arası seyahat yasağı geçerlidir. İl Göç İdaresi Müdürlüğüne veya valiliklerin belirlediği birimlere başvurarak yol izin belgesi alabilirsiniz.

   1. İyi günler Antalya da yaşayan çalısma ve oturma izni olan bir kişi kişisel araç ile guriş çıkış yasagı olmayan herhangi bir ile seyehat edebilir mi. Teşekkürler

    1. Merhaba, maalesef hayır, Türk veya yabancı farketmeksizin gidilecek ilde adres kaydı veya iş yeri kaydı yoksa seyahat yasağı uygulanan yerlere giriş çıkış yapılması mümkün değildir.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin.
     https://g.page/r/CWsEzaKWy1xwEAQ/review

    2. Merhaba benim eski tip türkmenistan pasaportu ama oturma iznim var ben şehir dışına çıkacağım uçak bileti aldım havalanında pasaport sorunu yaşarmıyım teşekkürler

     1. Merhaba, geçerli bir oturma izniniz varsa Türkiye içinde yapacağınız seyahatlerde sorun yaşamazsınız.

      Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu