Türkiye'de Yaşam

Türkiye içinde şehirler arası seyahat etmek için birçok alternatif bulunuyor. Özellikle kara ve hava yolu ulaşımının oldukça yaygın olduğu Türkiye’de deniz yolu ve demir yolu da dikkate alabileceğiniz diğer opsiyonlar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tüm şehirlerine otobüsle ulaşım mümkün. Aynı şekilde Türkiye’de bulunan 55 havalimanı aracılığı ile ülkenin her köşesine uçakla seyahat edebilirsiniz. Diğer bir deyişle Türkiye şehirler arası ulaşım bakımından pek çok alternatifin bulunduğu bir ülke. Size en uygun olanı seçerek dilediğiniz şehre yolculuk edebilirsiniz.

Türkiye içinde şehirler arası seyahat ederken yanınıza almanız gereken en temel şeyleri sizler için derledik. Bahsedeceğimiz şeyleri yanınızda bulundurarak güvenli ve rahat bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

Pasaportunuzu Mutlaka Yanınızda Bulundurun

Pasaportunuzu mutlaka yanınızda bulundurun

Türkiye’de şehirler arası seyahat eden yabancı uyruklu kişilerin pasaportlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekir. Pasaportunuz, yabancı bir ülkedeyken sizin kimliğiniz yerine geçtiği için olası güvenlik kontrollerinde sıkıntı yaşamamanız açısından çok önemlidir.

Örneğin, kara yolu aracılığıyla seyahat ederken zaman zaman emniyet güçleri güvenlik kontrolü yapabilir. Bu kontroller rutin kontrollerdir. Eğer Türkiye’ye yasal yollarla giriş yaptıysanız ve kaçak konumunda değilseniz bu tür kontrollerden korkmanıza gerek yoktur. O nedenle pasaportunuzu çantanızda ve giysilerinizde güvenli bir yerde muhafaza edin ve daima yanınızda taşıyın. Ayrıca her ihtimale karşı pasaportunuzun fotokopisini de yanınızda bulundurmanız iyi olacaktır.

Cep Telefonunuzu Yanınızda Taşıyın

Cep Telefonunuzu Yanınızda Taşıyın

Günümüzde akıllı telefonlar, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. İletişim, bilgi edinme, navigasyon, bilet alma gibi birçok konuda akıllı cep telefonlarından yararlanıldığını düşününce yolculuğunuzu esnasında yanınızda cep telefonu olmasına özen göstermenizde fayda bulunur.

Özellikle insanlarla iletişim kurarken aynı lisanı konuşamama halinde telefonunuzdaki sözlükten yararlanabilir, online çeviri uygulamaları sayesinde daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Türkiye’deki ulaşım araçlarının pek çoğunda ücretsiz Wi-Fi hizmeti verilir. Bu nedenle akıllı telefonlarınızdan özgürce yararlanabilirsiniz.

Önemli not: Sim kartınızı Türkiye’de de kullanabilmeniz için GSM operatörünüzden gereken bilgileri almanız son derece önemlidir.

Biletinizi Atmayın

Biletinizi Atmayın

Yolculuk süresinde otobüs, uçak, tren ya da vapur biletlerini yanınızdan ayırmayın. Büyük ihtimalle herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız ancak siz yine de biletlerinizi yolculuk boyunca yanınızda bulundurun.

Yanınızda Türk Lirası ve Kredi Kartı Olmalı

Yanınızda Türk Lirası ve Kredi Kartı Olmalı

Yolculuk esnasında uğrayacağınız dinlenme tesisleri ve diğer dükkanlarda alışveriş yapmak için yanınızda nakit Türk parası olmasına özen gösterin. Bazı yerler yabancı döviz ya da kredi kartı kabul etmeyebilir. Bu nedenle herhangi bir sorun olmaması için yanınızda Türk parası olması çok iyi olur. Banka veya kredi kartıyla alışveriş yapabilir ve  Türkiye’de yaygın şekilde bulunan banka şubelerinden ya da ATM’lerden para çekebilirsiniz. Ancak kartınızın Türkiye’de aktif olduğunu bir kerede kendi bankanızı arayarak teyit etmeniz yararınıza olur.

Uygun Kıyafetler Taşıyın

Uygun Kıyafetler Taşıyın

Türkiye aynı anda birden çok mevsimin yaşanabildiği bir ülkedir. Yani ülkenin orta kesimlerinde kar yağarken güney sahillerinde insanlar denize girip güneşin keyfini çıkarabilir. Bu durumu göz önüne alarak gideceğiniz yerin hava durumunu önceden kontrol ederek yanınızda buna uygun kıyafetler taşımanız çok iyi olur.

Örneğin aralık ayı içinde Ankara’dan Antalya’ya giderseniz hava sıcaklığının ciddi şekilde farklı olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Fakat her türlü ihtimale hazırlıklı olmak için yolculuk öncesi hava durumunu incelemeniz size avantaj sağlar.

Ayrıca bir noktayı belirtelim: Otobüsle yolculuk yapacağınız zaman bavulunuz otobüs bagajına konur ve size bir adet kart verilir. Yolculuk sonunda bavulunuzu alabilmek için bu kartı otobüs görevlisine göstermeniz gerekir. Yani bavulunuzu teslim ederken aldığınız kartı yolculuk süresince yanınızda bulundurmanız gerekir.

Cebinizde Türkçe Sözlük Bulunması İyi Olur

Cebinizde Türkçe Sözlük Bulunması İyi Olur

Örneğin Türkiye’ye Afganistan’dan geldiyseniz yanınızda Türkçe-Afganca sözlük bulunması insanlarla iletişim kurarken size kolaylık sağlayacaktır. Çay değil de kahve içmek istediğinizi söylerken kahvenin Afgan dilindeki Türkçe karşılıklarını garsona göstermeniz yeterli olacaktır. Eğer Arapça veya Farsça konuşulan ülkelerden geliyorsanız  Türkçede Arapça, Farsça gibi dillerle ortak pek çok kelime bulunması işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Tabii akıllı telefonlar sayesinde fiziki sözlükler demode olmaya başladı, ancak yine de işinizi sağlama alıp yanınızda Türkçe sözlük taşımanız yararınıza olacaktır.

Abone Ol
Bildir
guest
30 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Aysun
Aysun
2 ay önce

Ankaraya gitmek istiyorum daha önce aradim seyehat iznine gerek yok dediler ama annem gittiginde izin belgesi istemişler suan yabancilar sehir dışı seyahat icin izin almak zorundami

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Aysun

MErhaba, hayor yasaklar kalktığı için seyahat izin belgesine gerek yoktur.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review