Türkiye'de Sağlık

Türkiye’nin En Popüler Sağlık Turizmi Rotaları

Türkiye, hem coğrafi hem de kültürel olarak medeniyetlerin kesiştiği bir noktada yer alıyor. Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan, bunu yaparken de esasında kültürler arasında bir köprü vazifesi gören Türkiye, kaliteli sağlık hizmetleri alanında oldukça gelişmiş bir ülke. Devletin ve özel girişimlerin katkılarıyla yüksek kalitede sağlık personeli, son teknoloji sağlık kuruluşlarıyla birleşiyor. Sonuç olarak ruh ve beden sağlığı açısından Türkiye dünyanın en çok rağbet edilen ülkelerinden biri haline geliyor.

Özellikle İstanbul, sağlık turizmi konusunda Türkiye ve Avrupa’nın en önemli merkezlerinden biri konumunda. Türkiye’de sağlık, ekonomi, spor ve medyanın merkezi olarak tanımlayabileceğimiz İstanbul çok sayıda sağlık kuruluşuna ev sahipliği yapıyor. Bu yazıda sağlık turizmi açısından Türkiye’nin en çok tercih edilen şehirlerini ele almak istiyoruz.

Ama önce sağlık turizmi kavramını netleştirmemiz gerek.

Türkiye Sağlık Turizminde Neden Bu Kadar Popüler?

Türkiye Sağlık Turizminde En Popüler

Sağlık turizmi en basit tanımla tedavi görmek veya sağlık hizmeti almak için başka bir ülkeye seyahat etmek anlamına geliyor. Sağlık turizmi genelde kendi ülkesinde özel bir sağlık hizmetini bulamayan kişilerin bu hizmetin verildiği ülkeye gitmesi olarak da adlandırılabilir. Ancak bu tanımın da yoruma açık olduğunu söyleyebiliriz. Zira günümüzde Avrupa veya ABD gibi gelişmiş ülkelerin vatandaşları gelişmekte olan ülkeleri düşük maliyet nedeniyle tercih edebiliyor.

Yani sağlık turizmi söz konusu olduğunda düşük maliyet, bekleme süresinin kısalığı gibi sebepler en üst sıralarda yer alıyor.

Peki Türkiye neden önemli bir sağlık turizmi merkezi?

Türkiye dünyanın sağlık turizmi için en çok tercih edilen ilk 20 ülkesinden biri. 2018 verilerine göre, bir yılda 700.000 yabancı hasta sağlık hizmeti almak için Türkiye’yi tercih etmiş durumda. Bu sayı çok önemli, çünkü Türkiye’yi ziyaret eden her 3 kişiden birinin temel amacının sağlık hizmeti almak olduğunu bize gösteriyor.

Bunun nedenlerini şöyle özetleyebiliriz:

Ekonomik açıdan uygun bir sağlık sistemi, uluslararası akreditasyona sahip çok sayıda hastane varlığı, Türkiye’deki tıp eğitiminin ve Türkiye’de faaliyet gösteren Türk hekimlerin uluslararası saygınlığa sahip olması ve çok daha fazlası…

Tüm bunlara Türkiye’nin doğal ve tarihi güzelliklerini ekleyince neden bu kadar çok sayıda insanın Türkiye’yi tercih ettiğini anlamak kolaylaşıyor.

Şimdi o halde Türkiye’nin sağlık turizmi açısından en çok ilgi gören şehirlerinden bazılarını inceleyelim.

İstanbul

Türkiye'de Sağlık Turizmi İstanbul

Türkiye’nin kalbi olarak tanımlayabileceğimiz İstanbul, 15 milyondan fazla nüfusuyla dünyanın en önemli metropolleri arasında yer alıyor.Şehirde 55 devlet hastanesi, 106 özel hastane, 5 üniversite hastanesi ve yüzlerce özel klinik yer alıyor. Bu hastanelerin büyük bir bölümüJointCommission International (JCI)(LINK) sertifikasına sahip. Diğer bir ifadeyle İstanbul’daki hastanelerin büyük bir bölümü dünya standartlarında kaliteli ve yüksek teknolojili sağlık hizmeti sunuyor.

İstanbul’da yer alan bazı önemli hastanelere şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Acıbadem Hastanesi Taksim
  • LIV Hospital
  • Alman Hastanesi
  • Şişli Hastanesi FlorenceNightingale
  • Medicana Uluslararası Hastanesi
  • Amerikan Hastanesi
  • Medical Park Bahçelievler
  • Yeditepe Üniversitesi Hastanesi

Yüksek teknoloji ve uluslararası kalite standartlarına ek olarak Türkiye’de çok sayıda dünya çapında saygınlığını kanıtlamış bulunuyor. Örneğin “yüzyılın sinir cerrahı” olarak bilinen Prof.Dr. Gazi Yaşargil, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapıyor.

Son olarak İstanbul’un saç ektirme ve estetik cerrahi alanlarında da dünyanın en önemli birkaç kentinden biri olduğunu rahatlık söyleyebiliriz. Özellikle saç ektirme konusunda uzman hekim kadrosu ve uygun fiyat politikasıyla İstanbul’dan daha iyi bir şehir bulmak pek kolay değil.

Antalya

Türkiye'de Sağlık Turizmi Antalya

Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en çok turist alan ikinci şehri olan Antalya, Akdeniz’in en önemli tatil merkezlerinden biri. 12 ay boyunca denize girilebilen eşsiz plajlara, çam ormanlarıyla kaplı dağlara, 400’den fazla 5 yıldızlı otele sahip olan Antalya, sağlık ve doğa turizmi adına ideal bir şehir.

3 devlet hastanesi ve 15 özel hastane bulunan Antalya’da çok sayıda özel hekim kliniği de bulunuyor. Örneğin kadavradan rahim nakli yaparak dünyada bir ilke imza atan Prof. Dr. Ömer Özkan, çalışmalarını Antalya’da sürdürüyor. Şehirdeki Medical Park Hastanesi’nin JCI uluslararası akreditasyona sahip olduğunu da belirtmeden geçmemek gerekiyor.

Her yıl dünyanın pek çok ülkesinden yüzbinlerce turisti ağırlayan Antalya, hem sağlık hem de doğa turizmi açısından tüm ziyaretçilerini memnun eden bir şehir.

İzmir

Türkiye'de Sağlık Turizmi İzmir

Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri olan İzmir, Ege’nin en önemli şehirleri arasında yer alıyor. 14 devlet hastanesi, 3 üniversite hastanesi ve 11 özel hastane bulunan İzmir’de çok sayıda kaplıca ve termal tesis de yer alıyor.Modern tıp kuruluşlarına ek olarak insanların tedavi sonrası ruhsal olarak da iyileşmesini sağlayacak çok sayıda tatil yeri de bulunan İzmir, ziyaretçilerine bütüncül bir sağlık anlayışı sunuyor.

 

Örneğin İzmir kent merkezine 90 kilometre uzaklıktaki Çeşme, Ege’nin en popüler tatil bölgelerinden biri olarak görülüyor. Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Çeşme’ye ek olarak Alaçatı, Urla, Karaburun gibi pek çok tatil beldesini de sayabiliriz. Tabii Antik Yunan Dönemi’nden kalma sayısız antik kenti de sınırları içinde barındıran İzmir; doğa, tarih ve sağlık turizmi adına Akdeniz’in en önemli kentlerinden biri.

Karadeniz Bölgesi (Samsun-Trabzon-Rize)

Türkiye'de Sağlık

Türkiye’nin oksijen deposu olarak görülen Karadeniz Bölgesi’nde de çok sayıda modern sağlık kuruluşu yer alıyor. Bu illerin hepsinde tam teçhizatlı devlet hastanelerine ek olarak çok sayıda özel hastane ve muayenehane de bulunuyor. Medicana Samsun, Liv Hospital Samsun, Medical Park Trabzon bölgenin en kaliteli hastaneleri arasında yer alıyor.

Özellikle Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna, Rusya gibi ülkelerden çok sayıda turist çeken bölge yemyeşil ormanları ve dillere destan yaylaları ile Türkiye’nin cennet sayıla pek çok doğal güzelliğine ev sahipliği yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu