Türkiye'de Sağlık

Uluslararası Hastaların Türkiye’de En Çok Tercih Ettiği Hizmetler

Teknoloji ve uzman hekim kapasitesi bakımından dünyanın gelişmiş ülkelerinden hiçbir farkı kalmadığı halde Türkiye, sağlık hizmetleri alanında söz konusu ülkelere göre yaklaşık %50’lik bir fiyat avantajı sunuyor. Bu ise uluslararası hastaların en çok Türkiye’yi tercih etmesine neden olan faktörler arasında ön plana çıkıyor.

Peki ama uluslararası hastalar Türkiye’de en çok hangi sağlık hizmetlerinden yararlanıyor? Türkiye’yi sağlık alanında en cazip kılan branşlar neler?

Gelin birlikte göz atalım

Göz Tedavisi İçin Öncelik Türkiye

istanbul göz hastanesi

Yapılan araştırmalara göre sağlık turizmi alanında özellikle İstanbul ve Ankara’ya gelen yabancıların öncelikli tercihi göz hastalıklarının tedavisi. Kornea nakli, retina ve lazer tedavisi özellikle Orta Doğu ve Avrupa’dan gelen yabancı hastaların öncelikleri arasında yer alıyor. Peki bu durumun sebebi ne?

Türkiye’de göz sağlığı hizmetleri son teknolojik gelişmeleri yakından takip ederken, bu alanda çalışan uzman göz doktorları kendilerini günün teknolojisine oldukça hızlı bir şekilde adapte edebiliyor. Bu hızlı adaptasyon da uluslararası hastaların ülkeyi tercih etmesinde oldukça büyük rol oynuyor.

Kalp ve Damar Hastalıklarında Yüksek Başarı Oranı

kalp cerrahisi

Özellikle İstanbul’da kalp ve damar hastalıkları alanında dünyaca ünlü Türk hekimlerin hizmet veriyor olması, uluslararası hastaların bu şehri tercih etmesini sağlıyor. Koroner by-pass, kapak ameliyatları, kalp anomalilerinintedavisi, anevrizma gibi pek çok kalp-damar operasyonu, İstanbul’daki deneyimli hekimlerce yüksek teknolojiyle donatılmış hastanelerde yapılıyor. Hastanede uzun süre kalmayı gerektirmeyen, fazla kesinin uygulanmadığı özel yöntemlerle yapılan ameliyatlar ve hatta bazen ameliyatsız yapılan tıbbi müdahaleler sayesinde Türkiye, kalp ve damar hastalıklarında dünyanın en önde gelen sağlık şehirlerinden birine ev sahipliği yapıyor.

Avrupalı Hastaların Tercihi Tüp Bebek ve Kısırlık Tedavisi

istanbul tüp bebek

İstanbul’daki tüp bebek merkezleri alanında dünyanın en başarılı kurumları arasında yer alıyor. Almanya, Hollanda ve İskandinav ülkelerinden çocuk sahibi olmayı isteyen kişilerin ilk tercihi genelde İstanbul’daki özel hastaneler oluyor. Avrupa’da tüp bebek için tedavi bekleme süresinin uzunluğu ve belli bir yaştan sonra gebe kalma ihtimalinin azalması nedeniyle çocuk sahibi olmak isteyen Avrupalı hastalara ayrıca yumurta dondurma alanında da hizmetler veriliyor.

Diş Tedavisinde Bir Numara Antalya

akdeniz diş hekimliği

Antalya, Türkiye’nin deniz turizminde olduğu kadar sağlık turizminde de en önemli şehirlerinden biri. 2020 yılında başlayan ve devam eden COVID-19 pandemisisürecinde yabancıların diş tedavisi anlamında en çok tercih ettiği yerlerin başında Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi yer alıyor.

Yenilenen binasıyla hastalarına hizmet veren Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, sahip olduğu son teknoloji cihazlar, 200 ünite, 3 ameliyathane ve AR-GE laboratuvarlarıyla ülkenin en önde gelen diş hekimliği hizmetlerine ev sahipliği yapıyor. Özellikle yurt dışındaki akredite sağlık kuruluşları ve sigorta şirketleriyle işbirliği yapan fakülteye en çok talep gösteren ülkelerin başında Rusya, Almanya, İskandinav ülkeleri, İngiltere ve Avustralya geliyor. Evet, uçakla 12.000 kilometre öteden bile hastalar Antalya’ya diş tedavisi için geliyor. Operasyon kısa sürede tamamlanması ise hastaların geri kalan sürede Antalya’da denizin ve güneşin keyfini çıkarmasına olanak sağlıyor.

Diş problemlerinin yanı sıra estetik diş protezi, dikişsiz implant, diş beyazlatma gibi operasyonların da başarılı bir şekilde yapıldığı Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, başarılı kadrosu, uygun fiyat politikası, son teknoloji ile donatılmış binasıyla gelecek yıllarda da dünyanın en önemli diş hastaneleri arasındaki yerini korumaya devam edecek gibi gözüküyor.

Saç Ekimi ve Botoks’un Başkenti İstanbul

en iyi saç ekim merkezi

Türkiye ve özellikle İstanbul şehri, saç ekimi alanında dünyanın en çok rağbet ettiği ülkelerin başında geliyor. Saç ekimi alanında uzmanlaşmış sağlık kurumları, bu alanda dünyaca tanınan doktorlar, yüksek hasta memnuniyeti, uygun fiyat politikası gibi etmenler Türkiye’nin bu alandaki başarısının arkasındaki faktörler arasında yer alıyor.

Dolar, Euro ve Sterlin gibi para birimlerinin Türk Lirası karşısında avantajlı bir konumda olması ise özellikle Orta Doğu’dan ve Avrupa’dan pek çok hastanın İstanbul’a uçak bileti almasını sağlıyor! Avrupa’daki iyi bir saç ekim merkezinde 1 kök saç ekim maliyeti yaklaşık 5 Euro iken bu fiyat Türkiye’deki iyi bir saç ekim merkezinde ortalama 2 Euro düzeyinde.

Saç, sakal, kaş ekimi için en yoğun talep ise Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Libya ve Irak gibi Orta Doğu ülkelerinden geliyor. Buna ek olarak İngiltere ve Almanya’dan çok sayıda yabancı hastanın saç ekim konusundaki ilk tercihi İstanbul.

Türkiye’nin En İyi Saç Ekim Merkezleri” yazımızı incelemek için tıklayın.

botoks nedir

Saç ekiminin yanı sırabotoks, dudak dolgu (liposuction), göğüs estetiği, karın germe, burun ve çene estetiği gibi konularda da Türkiye çokça ziyaret edilen ülkelerden biri.  Özellikle Avrupalı hastaların meme estetiği, Rus hastaların ise karın germe estetiği için İstanbul’daki özel plasik cerrahi ve estetik merkezlerini tercih ettiğini söylemek mümkün.

Botoks Nedir? Türkiye’de Botoks Nasıl Yaptırılır?” yazımızı incelemek için tıklayın.

Sonuç Olarak

Sadece burada saydığımız branşlarda değil, hizmet verilen tüm branşlarda Türkiye uluslararası hastaların en çok tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Organ nakli alanında İstanbul ve Antalya’daki üniversite hastanelerinin dünyanın en önemli organ nakli merkezleri olarak görülmesine bu yazımızda değinmedik bile. Özetle Türkiye doğa, tarih turizminde olduğu kadar sağlık turizminde de dünyanın en önemli ülkelerinden biri konumunda.

Bunda Türkiye’de verilen tıp eğitiminin kalitesi, Türk hekimlerin tıp literatürüne ciddi katkılar yapıyor olması, Türkiye’deki sağlık kuruluşlarının teknolojiyi yakından takip etmesi ve tabii ki Türkiye’de sağlık hizmetlerinin özellikle Avrupa ülkelerinde göre oldukça rekabetçi bir düzeyde olması oldukça etkili.

Türkiye’deki sağlık hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bu alandaki içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu