Türkiye'de Sağlık

Yabancı Turiste Covid-19 Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye, Covid-19 pandemisi sürecinde her alanda başlattığı uygulamalarla tüm dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Etkili çözümler üreterek sürdürülebilir tedbirler alma yoluna giden Türkiye, güçlü sağlık sistemi ile gösterdiği yüksek başarısını sigortacılık alanına da taşıyarak buradaki güçlü altyapısını kullanmayı hedefliyor. Bu bağlamda, “Güvenli Turizm Sertifika Programı” ile yine dünyada örnek bir uygulama başlatan Türkiye’de, yabancı turistlerin güvenli bir şekilde tatil yapabilmeleri için Covid-19 teminatlı “Yabancı Turist Koruma Destek Sigortası”paketini geçtiğimiz dönemde ilan etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA)’nın ortak çalışmaları sonucunda, “Yabancı Turist Koruma ve Destek Sigortası” poliçesi uygulamaya konuldu. Yapılan resmi açıklamada, tarihi, doğası ve kültürüyle turizmin merkezlerinden olan Türkiye’de daha keyifli ve güvenli bir tatil için Covid-19 teminatlı Yabancı Turist Koruma Destek Sigortası’nın yürürlüğe girdiği duyuruldu. Yazımızın devamında yabancı turistler için Covid-19 sigortası hakkında bilinmesi gereken tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Yabancı Turist Koruma ve Destek Sigortasına Nasıl Başvurulur?

Yabancı Turist Koruma ve Destek Sigortası, yabancı turistler için Covid-19 kaynaklı hastalık durumunda gerçekleştirilecek tedavi hizmetlerini de kapsayan bir sağlık sigortası paketi olarak karşımıza çıkıyor.Türkiye Cumhuriyeti’nin öncülüğünde ülkenin lider sigorta şirketlerinden biri tarafından hayata geçirilen bu proje ile Türkiye’nin en güzel tatil yörelerinde gönül rahatlığı ile tatil yapmak isteyen yabancılar, ayların yorgunluğunu ve stresini, Covid-19 endişesi olmadan atlatıyor. İstanbul, Bodrum, Kapadokya, Marmaris, Nemrut, Antalya ve Türkiye’nin diğer turistik şehirlerinde masmavi denizler, yemyeşil yaylalar, geniş kanyonlar ve açık hava müzelerinde Türkiye’nin eşsiz güzelliklerini keşfeden yabancı misafirlerimiz, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 tedirginliğini Turist Koruma ve Destek Sigortası ile geride bırakarak tatilin tadını çıkarıyor.

Covid-19 Teminatı Neleri Kapsıyor?

Covid-19 Sigortası, Covid-19 hastalığı kesin tanısı nedeniyle hastanede tedavi gören yabancı turistlerin hastanede yattıkları süre boyunca tedavi masraflarını ödeyen bir poliçe türü olduğu belirtilmiştir. Covid-19 hastalığına yakalanan yabancı turistin anlaşmalı kurumlardan birinde hastanede yatışının gerçekleşmesi halinde sigorta şirketinin provizyon sistemi ile ödeme yapılacağı, anlaşmasız kurumlarda ise elden ödeme yapılacağı kaydedilmiştir. Güvence kapsamını poliçedeki teminatların belirleyeceği de ayrıca eklenmiştir. Poliçe süresi, sigortalının seyahat süresine bağlı olarak en fazla 30 güne kadar kapsamaktadır. Poliçe bitiş tarihinden önce sigortalının yoğun bakımda yatması durumunda poliçe bitmiş dahi olsa 10 gün boyunca tedavisi devam edebilmektedir. Covid-19 Yabancı Turist Koruma ve Destek Sigortası’nda herhangi bir bekleme süresi bulunmuyor. 0-65 yaş arasındaki her yabancı turist bu sigorta teminatlarından yararlanabilmektedir.

Covid-19 Sigortası Tüm Sağlık Kuruluşlarında Geçerli Midir?

Yabancı turistler için Covid-19 Özel Sağlık Sigortaları Teminatı Masrafları Sigortası ile yurt dışından Türkiye’ye gelenlerin seyahatleri esnasında Covid-19 nedeniyle hastaneye yatışlarının gerçekleşmesi durumunda özel hastane ya da devlet hastanesi ayrımı olmaksızın tüm pandemi hastanelerinde oluşabilecek sağlık masrafları karşılanmaktadır.Sigorta kapsamına yoğun bakım masrafları da dâhil edilmiştir.Diğer yandan ödeme süreçleri ise hastaneye yatış esnasında başlatılmaktadır.Hasar ödemesi için kişinin kesin Covid-19 tanısı alarak hastane yatış ya da yoğun bakımda yatması ve hastanenin ilgili sigorta şirketinden talepte bulunması gerekiyor. Kurumun pandemi hastanesi olup sigorta şirketi ile anlaşması olmaması durumunda ise elden ödeme yapılmaktadır. Anlaşmasız pandemi kurumlarındaki faturaların değerlendirilmesi için pasaport giriş çıkış fotokopileri, pasaport ön yüz fotokopisi, epikriz, doktor takip formları, açık fatura dökümü ve tetkik sonuçları istenmektedir.

Covid-19 Sağlık Sigortası Paketleri Nelerdir?

Yabancı turistler için Covid-19 sağlık sigortası paketleri farklı miktardaki prim ödemelerine göre ayrılmıştır. Covid-19 Ekstra Otelde Kalma Masrafı Teminatı kapsamında, Covid-19 hastalığına bağlı olarak, hastane tarafından otelde gözetim altında tutulması kararı verilmesinden dolayı ekstra konaklamak durumunda kaldığı durumlarda seçilecek alternatife göre yazılı olan günlük tazminat limiti ödenmektedir. Yabancı turistlere 10, 14 ve 22 Euro olarak belirlenen primlerden oluşan üç ayrı Covid-19 sağlık sigortası paketi sunuluyor. Bu sigorta paketlerinden herhangi birinin seçilmesi ve ilgili sigorta firması tarafından poliçe düzenlenmesiyle birlikte teminatlar başlıyor.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu