Türkiye'de SağlıkDevlet Hastanelerinden Randevu Almak için Ne Yapmalı?

 Devlet hastanelerinden randevu almak yabancılar için artık çok kolay. Türkiye’de sağlık sektörüne son yıllarda yapılan yatırımlarla sağlık hizmetlerinden yararlanmak oldukça kolay hale gelmiştir. Teknolojinin sağladığı imkanlardan yararlanılarak hastaların kolayca randevu alması sağlanmış, tahlil sonuçlarına online platformlardan ulaşması mümkün hale getirilmiştir.

 

Devlet hastanelerinden randevu almak için yollar nelerdir?

Türkiye’deki devlet hastanelerinden randevu almak için üç farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan size en uygun olan yöntem aracılığıyla sağlık kuruluşlarından randevu alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: https://www.atakurumsal.com/takip-etmeniz-gereken-turk-doktorlarin-youtube-kanallari/

Devlet hastanelerinden randevu almak için hangi yöntemler vardır?

Randevu almak için 3 yöntem bulunmaktadır:
1. Bir sağlık kuruluşuna giderek randevu almak2. Telefon üzerinden randevu almak3. İnternet üzerinden randevu almak

Ancak bu yöntemlere geçmeden önce bilmeniz gereken bazı özel durumlar bulunuyor. Kısaca onlara bakalım:

*Randevu alırken hekimlerin ve sizin uygunluk durumunuzu gözeterek size en uygun tarih için randevu alabilirsiniz.

*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar, T.C. kimlik numaraları ile bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak randevu alabilirler.

*98 sayısı ile başlayan Geçici Koruma Yabancı T.C. kimlik numarasını edinen Suriye vatandaşları ve mülteciler de yine yukarıda sayılan yolları kullanarak devlet hastanelerinden randevu alabilirler.

İlginizi çekebilir: https://www.atakurumsal.com/yatili-hastalarin-hastane-cantasinda-olmasi-gereken-11-sey/

Geçiçi Vatandaşlık Numarası Olmayan Yabancılar Ne Yapmalıdır?

Buna karşın geçici vatandaşlık numarası olmayan yabancıların ve turistlerin ise en yakın sağlık kuruluşuna bizzat müracaat ederek gereken bilgileri oradaki yetkililerden almaları gerekmektedir.

1. Sağlık Kuruluşuna Giderek Randevu Alma

Bir sağlık kuruluşuna giderek randevu alma yönteminden Türk vatandaşları, geçici T.C. kimlik numarası olanlar ve herhangi bir resmi kaydı olmayan yabancılar yararlanabilir. Size en yakın sağlık kuruluşuna giderek genelde bu kuruluşun giriş katında bulunan randevu masasından randevunuzu alabilirsiniz.

Ancak sabah erken saatlerde giderek randevu almanın en doğrusu olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira bir doktor adına günde ortalama 40 randevu alınabiliyor. Bu nedenle bir doktorun randevu alma kotası dolunca o gün için randevu almak mümkün olmuyor.

Eğer nüfusun yoğun olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, mutlaka randevunuzu almak için sabah erken saatlerde hastaneyi ziyaret edin.

2. 182 Numaralı Telefon ile Randevu Alma

Türk vatandaşları ile geçici T.C. kimlik numarası olan Suriye vatandaşları ev ya da cep telefonlarından 182 numaralı telefonu arayarak da randevu alabilirler.

Telefonla Randevu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

*Telefonla randevu alırken dikkat etmeniz gereken bazı koşullar bulunuyor:

*Telefon üzerinden en erken 1 gün sonrası için randevu alabilirsiniz.

*Eğer randevu aldıktan sonra başka bir işiniz çıkar ve randevuya gidemeyecek olursanız da randevuyu iptal etmek ya da erteletmek için randevu saatinden en geç 80 dakika önce 182’yi aramanız tavsiye edilmektedir.

*Bir sağlık kuruluşunun belli bir polikliniğinden bir gün içinde en fazla 1, farklı polikliniklerden ise en fazla 2 randevu alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: https://www.atakurumsal.com/bir-hasta-refakatcisinin-dikkat-etmesi-gereken-8-sey/

3. İnternet Üzerinden Randevu Alma

MHRS Uygulama

Merkezi Hekim Randevu Sistemi aracılığıyla internet üzerinden de randevu alınabilir. Bunun için IOS, Android ve Blackberry işletim sistemlerine uyumlu Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) mobil uygulamasından ya da https://www.mhrs.gov.tr adresinden yararlanabilirsiniz.

Randevu alabilmek için ihtiyaç duyacağınız tek şey T.C. kimlik numarası ve Merkezi Hekim Randevu Sistemi üyeliğidir.

Eğer bu sisteme üye değilseniz, kimlik bilgilerinizi girerek Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne birkaç dakika içinde üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra kimlik numaranızı ve Merkezi Hekim Randevu Sistemi şifrenizi girerek Türkiye’deki tüm sağlık kuruluşlarından size en uygun tarihte randevu alabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtelim: Aynı gün içinde hizmet veren birden fazla hekim varsa, dilediğiniz hekimi seçmekte özgürsünüz.

e-Devlet Üzerinden Randevu Alabilir Miyim?

MHRS E Devlet

Vatandaşların birçok kamu kurumunun hizmetlerinden internet üzerinden yararlanabildikleri e-Devlet aracılığıyla da  Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden randevu alabilirsiniz.

Size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi alabilir ve sisteme bu şekilde giriş yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde internet bankacılığı yoluyla da e-Devlet’e giriş yapabilirsiniz.

Kaynak: https://www.mhrs.gov.tr/https://www.mhrs.gov.tr/

Abone Ol
Bildir
guest
19 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Merjen
Merjen
1 ay önce

Merhaba Turkiye cumhuryetinde oturma izni olmayan bı yabanci uyruklu vatandaş vize ihlali yapmışsa kendi ulkesinin pasaportu ile devlet hastanelerine randevu alabilirmi

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 ay önce
Yanıtla  Merjen

Merhaba, evet alabilir ama ücretli tedavi olabilir.

Lyudmyla
Lyudmyla
4 ay önce

Iyi gunler
Ukrayna vatandasi olan Annem 1978 dogumlu yani 43 yasinda ve Turkiyede 2 yil turistik ikamet izni var , malesef Mhrs Enabiz ve 2023 Sms hepsinde oncelikli grupta degilsiniz cikiyor ? 40 Yas ustune covid19 asi acildi biliyorum , bize yardimci bilgi verirseniz cok seviniriz.
simdiden tesekkurler

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  Lyudmyla

Merhaba, şu an 45 yaş üstüne randevu alınmaktadır, bu ayın sonuna doğru 43 yaş için randevuların açılacağını tahmin etmekteyiz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Araella loojan
Araella loojan
6 ay önce

Kimliği olmayan bir yabancı nasıl randevu alabilir devlet hastanelerden mesala Ankara şehir hastanesinden. Bununla çok zorluk çekiyorum, 182 ya da mhrs de T.C numarası gerekiyor. Sağlık kuruluşlar ya da kurumlar bunu yapacak yetkisi var mı, varsa hangisine gideyim? Devlet bir kuruluşuna mi gitmem gerekiyor? Ya da bir sağlık bakanlığına? (Bu arada kızılay merkezinin yakınlarında oturuyorum)Lütfen bana net söyler mısınız yapabliceklerimi.
Yardımınız için sağol çok faydalı olmuş bu yazdığınız yazı.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
6 ay önce
Yanıtla  Araella loojan

Merhabalar,
Yabancı kimlik numaranız ile randevu almayı deneyebilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

joojo street 324
joojo street 324
6 ay önce

telefonda 182 numara ile kimligi olmadanan birinin randevusu alinabiilr onun passportu’yla? Ya da sadece saglik kurusluna gitmek mi gerek?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
6 ay önce

Merhaba,
182 numaralı hattı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Erhan gül
Erhan gül
7 ay önce

Randevu almaya çalışıyorum alamıyorum yardımcı olabilirmisiniz