Türkiye'de Eğitim

Türkiye’de Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin Kampüs Hayatı

Türkiye’de üniversite kampüsleri şehir içindeki binalar yerine özel bir alanda toplanmış ve sadece öğrencilerin kullanımı için uygun çevresel özelliklerle donatılmıştır. Öğrencilerin hayata daha iyi hazırlanması ve eğitim öğretim süreçlerinin kaliteli bir şekilde tamamlaması için tüm detaylar düşünülmüş ve uygulanmıştır.

 

Türkiye’de kampüs hayatı oldukça renkli görüntüler oluşturmakla birlikte kampüs içerisinde spor salonlarından öğrenci kulüplerine, kütüphaneden, laboratuvara, restoran, kafe, sinema salonları ve daha birçok farklı etkinlik alanı oluşturulmuştur. İşte, Türkiye’nin başarılı ve kampüsüyle ön plana çıkan üniversiteleri ve öğrencilerine sundukları kampüs olanakları…

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) / Ankara

1963’te kurulan yerleşkesiyle Türkiye’deki ilk kampüs hayatına geçiş yapan ODTÜ yerleşkesi, zengin ağaç çeşitliliği ile adeta bir ormanı andırıyor. Yerleşke içerisinde 7 bin öğrenci kapasiteli 18 yurt binası bulunuyor. Alışveriş merkezi, eczane, kırtasiye, butik, terzi, kitabevi ve daha birçok farklı işletme öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi şekilde hizmet veriyor.

Yerleşkede 20 doktor, tam teşekküllü bir sağlık merkezinde 24 saat süreyle hizmet veriyor. ODTÜ kampüsünde 20 tenis kortu, 8 voleybol sahası, 11 basketbol sahası ve beyzbol, Amerikan futbolu gibi alternatif spor dallarının sahaları bulunuyor. Olimpik ve yarı olimpik yüzme havuzu, 10 bin kişilik stadyum yer alıyor.  Kampüs içinde bulunan Eymir Gölü çevresinde otuzu aşkın restoran ve kafe bulunuyor. Ayrıca kampüs içerisinde arkeoloji müzesi, bilim ve teknoloji müzesi ile klasik otomobil müzesi bulunuyor.

Öğrencilerine ve personellerine sunduğu pek çok olanakla Türkiye’nin en iyi kampüsüne sahip olan ODTÜ, bir üniversite öğrencisinin tüm beklentilerini sağlamaya hazır.

Boğaziçi Üniversitesi / İstanbul

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden olan Boğaziçi Üniversitesi’nin iki farklı kampüsü bulunuyor. Biri, Rumelihisarı’nda bulunan 267 bin metrekarelik Güney Kampüsü olurken diğeri Uçaksavar’da bulunan Kuzey Kampüsü oluyor. Robert Koleji’nden devralınan Güney Kampüsü’nde tarihi binalar yer alıyor.

Boğaza karşı mükemmel bir görünüm oluşturan Boğaziçi Üniversitesi yerleşkesinde tenis kortları, basketbol, futbol ve alternatif spor dallarının sahaları bulunuyor. Yerleşke içerisinde 2500 kişilik 7 adet yurt binası bulunuyor. Restoran, kafe ve konser alanlarıyla öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan Boğaziçi Kampüsü içerisinde birçok farklı sanatsal etkinlik düzenleniyor.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi /Eskişehir

Eskişehir Üniversitesi iki farklı kampüsle öğrencilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor ve renkli, eğlenceli kampüs hayatı sunuyor. Yunus Emre Kampüsü 866 bin 757 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuşken İki Eylül Kampüsü 3 milyon metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Kampüs içerisinde tüm spor dallarına ait spor sahaları, olimpik havuzlar ve stadyum bulunuyor. Kampüs içerisinde restoranlar, kafeler ve eğlence mekanları yer alırken kampüs içerisindeki Japon Bahçesi binlerce farklı türde bitkinin bulunduğu dünyadaki sayılı tematik bahçelerden biri oluyor.

İ.D. Bilkent Üniversitesi / Ankara

5 milyon 175 bin metrekare üzerine kurulmuş olan Bilkent Üniversitesi yerleşkesinde 205 adet bina bulunuyor. En fazla 4 kişilik odalardan oluşan öğrenci yurdu, üniversite öğrencilerine kaliteli konaklama imkanı sağlıyor. Yerleşkede 6 kapalı spor salonu, 3 halı saha, 2 çim saha, 4 fitness salonu, 4 tenis kortu ve 7 basketbol sahası ile 1 adet tam donanımlı stadyum mevcuttur. Zengin yemek çeşitleri ve harika ortamlarıyla kampüs içerisinde 45 farklı restoran ve kafe öğrencilere en iyi şekilde hizmet sunuyor.

Bilkent Üniversitesi yerleşkesi içerisinde 5 bin kişilik Odeon Gösteri Merkezi, 800 kişilik Bilkent Konser salonu ve 170 kişilik tiyatro salonu bulunuyor. Ayrıca kampüs içerisinde öğrencilerden ücret almayan 2 adet sağlık merkezi bulunuyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KATÜ) / Trabzon

1966 yılından beri 1 milyon 53 bin 839 metrekarelik Kanuni Kampüsünde eğitim öğretimine devam eden Karadeniz Teknik Üniversitesi yerleşkesi, Karadeniz’e kuşbakışı bakan bir alanda konumlanıyor. Yerleşke içerisinde 3 bin kişilik stadyum, olimpik yüzme havuzları, futbol sahaları, tenis, voleybol ve basketbol sahaları bulunuyor. Kampüs içerisinde 4 öğrenci yurdu bulunuyor. 800 kişilik yemekhanesi, tiyatro, dans ve kültürel etkinlik alanlarıyla her öğrencinin beklentisini karşılayabilecek düzeyde kampüs yaşamı sunan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde sağlıklı yaşam merkezi, sauna, hamam düşünce sporları merkezi yer alıyor.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yurtdisinda tip bitirmis öğrenci türkiye’de ne yapmalıdır türkiye’de doktor olarak çalışması için hangi sınavlara girmesi gerekiyor sorumu cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu