Türkiye'de Sağlık

Türkiye’de Yaşama Kararı Alanların Yaptırması Gereken Sağlık Tetkikleri

Türkiye dünya ülkeleri arasında en gelişmiş sağlık sistemlerinden birine sahiptir. Özellikle de 2000’li yılların başında uygulanan “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile sağlık sistemi dünya standartlarına çıkarılmış olup hem Türk vatandaşları için hem de yabancı uyruklu vatandaşlar için kaliteli sağlık hizmetleri sağlanmaktadır.

 

Aşı Tetkikleri

 

Türkiye’de başta devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri olmak üzere birçok sağlık kuruluşunda, özel hastanelerde ve tıp merkezlerinde insan sağlığı için en yüksek standartlarda sağlık hizmetleri verilmekte ve her türlü olumsuz sağlık probleminin önüne geçilmektedir.

Türkiye’de yaşama kararı alan tüm yabancıların öncelikle kapsamlı ve yasalarla belirtilen kriterlerde sağlık sigortası olması gerekir. Sağlık sigortası olmayan kişilerin Türkiye’ye girişlerinde problemler yaşandığı gibi ikamet izinleri ve çalışma izinleri de verilmemektedir.

 

Salgın Hastalıkların Önlenmesi

 

Salgın Hastalıkların Önlenmesi İçin Aşılar Son Derece Önem Arz Ediyor

Dünyada birçok hastalığın yayılma nedeni ülkeler arasında seyahat eden kişilerden kaynaklanmaktadır. Özellikle de salgın hastalıklar seyahat eden insanlarla birlikte taşınmakta ve gidilen ülkelerde riskli durumlar oluşturmaktadır. Türkiye, bu gibi durumları önlemek, sağlıklı ve hiçbir risk oluşturmayan kişilerin Türkiye’yi ziyaret etmesi için Türkiye’ye girişlerde rutin sağlık kontrolleri yapmakta ve kişilerden ayrıntılı sağlık raporları talep etmektedir.

Türkiye’de yaşama kararı alan yabancıların yaptırması gereken ilk sağlık tetkiki aşılar olmalıdır. Bulaşıcı hastalıkları önleyen ve sağlıklı bir toplum ortaya çıkartan aşılar Türk tıp sisteminde çok önemlidir ve Türkiye bu konuda çok hassas şekilde davranmaktadır. Türkiye seyahatlerinde öncelikle Kızamık, kızamıkçık aşıları, difteri ve tetanos-boğmaca aşılarının, suçiçeği ve çocuk felci aşılarının tam olarak yapılmış olması gerekir.

Bilindiği gibi Türkiye özellikle Ortadoğu’daki savaş nedeniyle milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Kendi ülkelerinde gerekli sağlık tetkikleri ve aşıları yapılmayan bu insanların hastalıkları taşıma riski çok fazla olmaktadır. Hatta geçtiğimiz dönemlerde Türkiye’ye giriş çıkışların çok fazla olmasından dolayı birçok aşı takvimi güncel özelliğini kaybetmiş ve yeniden aşı takvimleri oluşturulmuştur.

Türkiye’ye Giriş Amacı ve Hangi Bölgeye Gidileceği Sağlık Tetkiklerinde Farklılıklar Oluşturuyor

Türkiye’ye geliş süreleri, hangi bölgede kalınacağı ve Türkiye’ye gelen kişilerin sağlık geçmişleri yapılacak tetkiklerin belirlenmesinde etkili oluyor. Örneğin Avrupa’dan Türkiye’ye gelecek bir kişi için farklı sağlık tetkikleri uygulanırken Ortadoğu’dan veya Amerika’dan gelecek kişilere uygulanacak sağlık tetkikleri farklılık göstermektedir.

Toplum sağlığını tehdit eden, bulaşıcı hastalık riski taşıyan veya şüphesi olan kişiler Türkiye’ye ya kontrollü şekillerde girebilir ya da hiçbir şekilde Türkiye sınırları içerisine kabul edilmeyerek ülkesine geri gönderilmesi işlemleri yapılır.

Hem Dünya sağlık örgütü hem de Türkiye sağlık sistemi yabancıların Türkiye’ye girişlerinde yaptırması gereken sağlık tetkikleri ve aşıları belirleyerek bu konuda sorunların çıkmasını önlemiş ve herkes için kaliteli bir sağlık sistemi oluşturmuştur.

Sağlık Tehdidi Oluşturan Kişilerin Türkiye’ye Girişleri Yasaklanıyor

 

Sağlık tehdidi

 

Türkiye’ye gelen yabancılarda özellikle Hepatit A ve tifo aşılarına önem verilmektedir. Sonradan bulaşan ve bulaşması da son derece kolay olan bu tür hastalıklar için kesinlikle aşı yapılması ve sonrasında Türkiye’ye girişlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Türkiye hem kendi vatandaşlarının sağlığını hem de Türkiye’ye gelen kısa süreli ve uzun süreli yabancı misafirlerinin sağlığını en üst seviyede düşünen ve gerekli tüm tetkikleri uygulayan modern bir ülke konumundadır.

Her türlü sağlık sorununda kaliteli çözümler ile hizmetler sunan Türk sağlık sistemi görüntüleme cihazları, tıp teknolojisi ve yetişmiş deneyimli tıp personeli ile Türkiye giriş ve çıkışlarında hiçbir sorunun yaşanmaması ve toplum sağlığının her zaman en üst düzeyde tutulması için çalışmalarını eksiksiz olarak yapmaktadır.

Türkiye’ye girişlerde kendi ülkelerinizde yaptırdığınız sağlık tetkikleri önemli olmakla birlikte dikkate alınmayacak ve tüm sağlık tetkikleri bizzat Türkiye sağlık sistemi tarafından yapılacaktır.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhabalar Özbekistan vatandaşıyım kimliigim yok, pasaport ile devlet hastaneside muayene olabirmiyim.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, evet. Acil durumlarda acil servislerde. Acil olmayan durumlarda randevu alarak tedavi olabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 2. Annemin bacaklarında yaralar var. bulaşıcı veya cilt hastalığı. Yardım edebilir misin? Fotoğraf gönderebilirim Kırgızistan’da bulunuyoruz.

 3. Koz arkadaşım ethopyalı oturma izni var ancak çalışma izni yok . Hamile kaldığını düşünüyorum herhangi bir devlet hastanesinde kontrolünü sağlıyabilirmiyiz herhangi bir gelirimiz yok o yüzden buraya yazmak zorunda kaldım yardımcı olursanız sevinirim ..

  1. Merhaba,
   Kardeşiniz ücretli olarak Genel Sağlık Sigortasından veya özel sağlık sigortasından yararlanabilir. Kontrol için herhangi devlet hastanesine gidebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu