Türkiye'de Sağlık

Türk Sağlık Hizmetlerini Diğer Ülkelerden Ayıran Olumlu Özellikler

2003 yılı Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın uygulanmasının ardından Türkiye’de sağlık hizmetlerinde olumlu yönde birçok gelişme yaşandı ve Türkiye dünya ülkelerinin sağlık standartlarına ulaşmış oldu.

Türkiye’nin her şehrinde başta devlet hastaneleri olmak üzere şehir hastaneleri, özel hastaneler, araştırma hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel uzmanlık dalı olan hastanelerde oldukça üst düzey kalitede hizmet verilmektedir.

Şimdi gelin Türk sağlık sektörünün olumlu yanlarına göz atalım.

 

Sağlıkta dönüşüm programı

 

Sağlıkta Dönüşüm Programıyla Modern Sağlık Sistemi Oluşturuldu

Türkiye’de hastalar her hastaneye kolayca ulaşabilir ve son derece kaliteli sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Türkiye’deki hastaneler hastaların sevkinden de sorumludur. Gezici mobil sağlık hizmetleri ile hastaneye ulaşamayacak durumda olan hastalar evlerinden, özel teçhizatlı sağlık araçları ve uzman personel tarafından alınarak en hızlı şekilde hastaneye ulaştırılır.

Kronik hastalar, engelliler ve yaşlılar için ise evde bakım hizmetleri sunularak herkesin kaliteli sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanır.

Özel Hastaneler Ücretsiz Hale Getirildi

Yapılan sağlık düzenlemeleriyle birlikte Türkiye’de  özel hastaneye gitmek isteyen hastalar sevk almak zorunda kalmazlar. Sağlık düzenlemelerinden önce özel hastanelere gidebilmek için öncelikle devlet hastanelerine gitmek gerekiyordu. Devlet hastanelerinden sevk alan hastalar özel hastaneye gidebiliyordu. Artık böyle bir durum söz konusu olmadan hastalar dilediği hastaneye gidebilmekte ve istedikleri tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Özel hastanelere yapılan acil hasta statüsündeki başvurularda ise özel hastaneler hastadan hiçbir ücret talep etmeden tüm tedavi süreçlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür.

Hangi tür sosyal güvenceye sahip olunursa olunsun özel hastanelerde sadece fark ücretleri ödenir ve onun dışında ekstra ücretler ödenmeden hastalar tedavilerini gerçekleştirebilir.

 

Randevu sistemi

 

Randevu Sistemiyle Zaman Kayıplarının Önüne Geçiliyor

Türk sağlık hizmetlerini diğer ülkelerin sağlık hizmetlerinden ayıran en önemli olumlu özellik ise randevu sisteminin getirilmiş olmasıdır. Kişiler telefon üzerinden veya akıllı cihazlardaki uygulamalar aracılığıyla gitmek istedikleri hastanelerden randevu alabilirler. Hastaların istedikleri gün ve saate göre ayarlanan randevu işlemleri sayesinde hastanelerde bekleme, uzun kuyruklar oluşması ve zaman kayıplarının önüne geçilmiştir.

Anne ve bebek sağlığı merkezleri, sağlık ocakları ile aile hekimlikleri Türk sağlık sisteminde son derece gelişmiş bir sistem sunmaktadır. Türkiye’de son yıllarda anne, bebek ölümlerinde, salgın hastalıklarda ve aşı yapılmamasına bağlı ölümlerde ciddi azalmalar vardır. Bunun en önemli nedeni birinci basamak sağlık hizmetlerinin kaliteli, eksiksiz ve donanımlı şekilde sunulmasıdır.

Her Hastaya Kaliteli ve Modern Sağlık Hizmetleri Sunuluyor

Türk sağlık sistemindeki bir diğer olumlu gelişme ise hastanelerin kapasitelerinin artması ve yatak sayısının çoğalmasıdır. Yeni yapılan hastane kampüsleri sayesinde hastalar kendilerine ait odalarda yatmakta ve oda içerisinde banyo, tuvalet gibi tüm imkanlar eksiksiz olarak bulunmaktadır.

Türkiye’de sağlık sisteminde yaşanan bir diğer olumlu gelişme ise hastaların ilaçlara, medikal malzemelere ve tıbbi cihazlara kolayca ulaşmasıdır. Sosyal güvenlik sistemi sayesinde tüm eczanelerle anlaşmalar yapılmıştır ve hastalar ilaçlara çok az farklar ödeyerek sahip olmaktadır. Ödenen bu fark hastadan peşin olarak alınmamakta ve ay sonunda sigorta primlerinden kesilmektedir. Bu sayede Türkiye’de hastalar ilaçlarına ücretsiz şekilde ulaşabilmektedir.

 

İlaçlar ve tıbbi cihaz

 

İlaçlar ve Tıbbi Cihazlar Ücretsiz Olarak Temin Ediliyor

Türk sağlık sistemini birçok ülkeden ayıran ve olumlu özellik olarak karşımıza çıkaran gelişmelerden biri de tıbbi cihazlara kolay ulaşılabiliyor olmasıdır. Her hastanenin kendi bünyesinde röntgen görüntüleme cihazlarından, laboratuvar tetkiklerinin yapılacağı cihazlara kadar tüm sistemler eksiksiz şekilde bulunur ve hastalar başka yerlere gitmeden bulundukları hastane içinde işlemlerini gerçekleştirebilir.

Türk sağlık sistemi uzun yıllardır gelişme gösteren ve durmadan bu gelişmesini devam ettiren bir hizmet anlayışı oluşturmaktadır. Türk sağlık hizmetlerini diğer ülkelerden ayıran en önemli özellik ise Türk insanının doktoruna, sağlık sistemine ve sağlık hizmetlerine duyduğu güvendir. Ulu önder Atatürk’ün yıllar önce dediği ‘’Beni Türk hekimlerine emanet edin’’ sözü Türk insanları için oldukça önemli bir sözdür. Türk halkının güven duyduğu Türk sağlık sistemi önümüzdeki yıllarda daha farklı gelişmelere tabi olacağını şimdiden belli ediyor ve dünya standartlarında sağlık hizmetleri ile hastalarına kaliteli yaşam hakkı sunuyor.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhaba Ben Kırgızistan vatandaşıyım Türk vatandaşı ile evliyim benim sağlık sigortam var. Ben başka bişey sormak istiyorum lutfen cevap verirseniz sevinirim.Benım kardeşim yeni bebeği oldu ülkemizde kalbinde delik varmış amaliyat etmesi gerekmis orda yapilmiyor ben türkiyede yaptirsa diye düşündüm yabancılara sağlık sigorta nasıl yapılır bebek için ben nasıl yardımcı olabilirim lütfen soylermisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu