Türkiye'de Yaşam

Yabancı Dil Öğrenmek İsteyenler Nereden Başlamalıdır?

Gelişen ve değişen dünyamızda yabancı dil bilmek artık bir ayrıcalıktan öte zorunluluk hali oluşturuyor. Mesleki kariyer, eğitim, yeni kültürlerle tanışma ve daha birçok farklı amaç için öğrenilen yabancı dilin farklı öğrenme teknikleri ve kavrama yolları bulunuyor. İşte, Yabancı dil öğrenmek isteyenlerin öğrenmeye nereden ve nasıl başlayacaklarına dair birkaç ufak ipucu…

 

Yabancı Dil Öğrenmek

O Ülkede Dil Eğitimi Almak

Dil öğrenmek için atılacak ilk önemli adım; o dilin konuşulduğu ülkede bulunmaktır. Kurslardan, eğitim programlarından ve her türlü eğitim sisteminden daha etkili bir yöntem olacaktır. Gündelik hayatta öğrenilecek dile maruz kalmak ve kendinizi ifade etmek için sürekli o dili kullanmak bir süre sonra dilin yapısını, telaffuzunu ve konuşma özelliklerini öğrenmenizi sağlayacaktır.

Yabancı Dizi Ve Filmleri Altyazılı İzlemek

Güncel sinema filmlerinde ve yabancı dizilerde yaşayan dil kullanılır. Karakterler konuşurlarken kendilerini sokaktaki insanlar gibi ifade eder ve ders kitaplarından çok farklı şekilde bir dil yapısı karşımıza çıkar. Filmleri ve dizileri altyazılı izlemek bir süre sonra telaffuz özelliklerinin kazanılmasına ve dilin daha rahat şekilde anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Yabancı Şarkıları Tercüme Etmeye Çalışmak

Öğrenmek istediğiniz yabancı dildeki sevdiğiniz şarkıları dinleyerek bu şarkılardaki kelimeleri telaffuz etmeye çalışabilir veya şarkı sözlerinin anlamlarını öğrenebilirsiniz. Yabancı dil öğrenmek için en keyifli başlangıçlardan olacak yabancı şarkı dinleme aynı zamanda aksan farklarını anlamınızı da sağlayacaktır.

Kolay Ve Anlaşılır Kitaplar Okumak

Öğreneceğiniz dilde yakın zamanlarda yazılmış kitapları okumak yeni bir dil öğrenmek için başlanabilecek ilk uygulamalardan olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dilin sürekli değişim ve gelişim içinde olmasıdır. Yüz yıl önce yazılmış bir eser farklı dil kalıplarında kelimelerden ve anlam bütünlüklerinden oluşacaktır. Bu yüzden de yeni yazılmış kitaplar güncel olan dile hakimiyet sağlatacaktır. Örneğin İngilizce öğrenmek için Harry Potter serileri en iyi seçenek olurken Türkçe öğrenmek isteyen yabancılar için ise Türk modern yazarlarından Orhan Pamuk’un eserleri doğru bir tercih olacaktır.

Kendinize Ait Bir Sözlük Oluşturmak

Yabancı dil öğrenirken en zorlayıcı çalışmalar yeni kelimeler öğrenmektir. Ancak bunun en kolay yolu ise kendinize göre bir sözlük oluşturmaktır. En çok kullanılan kelimeleri bu sözlüğe ekleyerek kelime ezberleme ve öğrenme aşamalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Uygulamalardan Yararlanmak

Akıllı cihazlara indirilecek yabancı dil uygulamaları yeni bir dil öğrenmek için en etkili yöntemlerden biridir. Yabancı dil uygulamaları; kelime öğrenme, telaffuz pratiği, alıştırmalar ve daha birçok farklı öğrenme metodu sunuyorlar.

Yabancı Dili Hayatın Her Alanında Kullanmak

Yabancı dil öğrenme çalışmalarında yapacağınız küçük egzersizlerle daha kolay ve hızlı sürede dil öğrenebilirsiniz. Eğer ki aynı dili öğrenmeye çalışan iki arkadaşsanız artık aranızda öğrenmeye çalıştığınız yabancı dille konuşmalar gerçekleştirebilir ve bu sayede konuşma pratiğini arttırabilirsiniz.

Telefon dilinizi öğrenmek istediğiniz dile göre ayarlayabilirsiniz.

Öğrenmek istediğini yabancı dilde paylaşımlar yapan sosyal medya hesaplarını takip edebilir ve bu hesaplardaki konuşmalara, yorumlara katılarak dil pratiği yapabilirsiniz.

Youtube videoları ile dil pratiklerini geliştirebilir ve öğrenmek istediğiniz dil hakkında detaylı bilgiler edinerek işe başlayabilirsiniz.

Yeni Bir Dil Öğrenmekten Korkmamak!

Yabancı dil öğrenmek zorlayıcı, korkutucu ve hatta bazen imkansız gibi görünebilir. Yabancı dil öğrenmek için öncelikle kararınızı kesin olarak verin. Bu dili öğreneceğim mesajını beyninize sürekli gönderin ve dil öğrenme çalışmalarına vakit kaybetmeden başlayın. Dil öğrenirken çalışmalarınız arasında uzun süreler oluşturmayın. Öğrendiğiniz bilgileri aynı gün içinde tekrarlayın ve sürekli pratik yapın. Unutmayın ki pratik yapılmadan hiçbir dil öğrenilemeyecektir.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yazınızı çok beğendim, ufak bir şey eklemek istiyorum, yabancı dil öğrenmek için yukarıda kilerin hepsini yaparken sabırlı ve de azimli olmak gerekir. Bazı şeylerin oturması kolay olmaz, bir iş insana yapa yapa kolay gelir, bugün düşünerek konuşursun yarın bir bakmışsın, kelimeler ağzından istemsizce çıkıyor, o yüzden pes etmemek gerek. Sabırla öğrenmeye ve gelişmeye devam etmek gerekir. Günün sonunda siz kazanacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu