Türkiye'de Yaşam

Yabancı Turistler İçin Sokağa Çıkma Yasağı İstisnası

Covid-19 salgınının içinde bulunduğumuz bu günlerde yeniden yayılım hızının artması ve salgında ikinci pik dönemi denilen durumun yaşanmasıyla birlikte İçişleri Bakanlığı tarafından bazı yeni önlemler uygulamaya konuldu. Bu uygulamalar içinde sokağa çıkma yasakları baş rolü oynuyor. Sokağa çıkma yasakları ise bazı yaş gruplarını ve kişileri içermiyor. Örneğin, yapılan açıklamada yabancı turistlerin sokağa çıkma kısıtlamasında istisnai durumları olduğu maddesi yer alıyor.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan yeni Covid-19 önlemleri kapsamında turistik faaliyet amacıyla geçici süreyle Türkiye’de bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır ibaresi bulunuyor. Yabancı turistler için sokağa çıkma yasağı istisnası dışında diğer önlemlerin uygulanmasına yönelik merak edilen konuları bu yazımızın devamında sizler için derledik.

Yabancı Turistlerin Bilmesi Gereken Yeni Önlemler

Bakanlık tarafından açıklanan yeni önlem paketine göre, otel rezervasyonu bulunan yabancı turistler, bunu belgelemek kaydıyla herhangi bir izin almaksızın özel aracıyla seyahat edebileceklerdir.Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilere hizmet verebilecek, diğer kısıtlamalardan muaf tutulacaktır.

Havalimanlarında yer alan yeme içme yerleri sadece yolculara ve ulaştırma sektöründe çalışanlara hizmet vermek koşuluyla kısıtlama kapsamında yer almayacaktır. Havalimanlarındaki mağazalar ise sadece 10.00 ve 20.00 saatleri arasında hizmet verme kısıtlamasına tabi olmayacaktır.

Yurt içi ve yurt dışı seyahat acentelerinin verdiği tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlananlar, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu ve benzeriyle ibraz ederek belgeleyenler istisna kapsamında değerlendirilmektedir.Diğer yandan, deniz turizmi amaçlı ticari faaliyet gösteren tekne ve yatların gezi amaçlı teknelerine aldıkları müşterilere yemek ve içki servisi yapamayacakları belirtilmiştir.

Yaş Grupları Kısıtlamalarda Önemli Rol Oynuyor

65 yaş ve üzeri vatandaşlar ancak seyahat izin belgesi almaları koşuluyla şehirlerarası seyahat edebilecektir. 20 yaş altı gençler ve çocuklar ise yanlarında veli/vasisi bulunması şartıyla herhangi bir belge aranmaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.

Yüz yüze eğitim kararı alınan anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğrencileriyle, bu yönde karar alınması halinde kreşlerdeki çocuklar, 20 yaş altındakiler için uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.Çocuklar ayrıca kısıtlama getirilen saat dilimleri içerisinde veli/vasisi nezaretinde, bakıcıya, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine götürülebilecektir.

Yüz yüze eğitim gören 20 yaş altı üniversite öğrencilerine üniversite yönetimlerince ders programını gösterir şekilde özel belge verilecektir. Bu belgeyi ibraz eden 20 yaş altındaki öğrenciler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Profesyonel veya milli sporcu olduğunu belgeleyen 20 yaş altı sporcular da sportif faaliyetleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacaktır. 65 yaş ve üzerindeki çalışanlar, iş yerleriyle ilgili illiyetlerini gösteren belgeyi ibraz etmeleri halinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

İbadetler de İstisna Kapsamında

Cuma namazı kılmak isteyenler için İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma saati cuma namazı bitimine kadar uzatılabilecek, 20 yaş altındakilerin sokağa çıkış saati ise cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabilecektir. Azınlık cemaatlerinin 65 yaş ve üzeri din adamlarının bu yaş grupları için kısıtlama öngörülen saatlerde dini vecibeleri yerine getirmelerinde herhangi bir kısıtlama olmayacak, bu konuda ayrıca izin alınması gerekmeyecektir.

Diğer İstisnalar Neler?

Sokak hayvanlarını beslemek isteyen diğer vatandaşlar hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. KPSS, TOEFL, IELTS gibi ülke genelinde düzenlenen sınavlara girecek kişiler hangi yaş grubundan olursa olsun sokağa çıkma kısıtlamasına tabi tutulmayacaktır.

İnşaat sektörü çalışanları da sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. Hastanelerde bulunan yeme içme mekânları kısıtlamalara doğrudan tabi olmayacaktır. Bu yerlerin çalışma usul ve esasları hastane yönetimlerinin vereceği karar doğrultusunda belirlenecektir.

Pastaneler ile simit, börek, poğaça gibi ürünleri üreten ve satan iş yerleri sadece bu ürünlerin satışını sabah 08.00 ve akşam 10.00 saatleri arasında gel-al şeklinde yapabilecektir.Pazarcı esnafı sebze ve meyve gibi ürünlerin tedariki ve pazar yerine nakliyesi bağlamında çalışma saatleri sınırlamasına tabi olmayacak ancak pazar yerlerinde 10.00 ve 20.00 saatleri arasında satış yapabilecektir.

İçişleri Bakanlığı Açıklaması

Covid-19 virüsünün mutasyona uğrayan yeni varyantları sonrasında artan bulaşıcılığıyla birlikte Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirlerin alınması gerekmiş ve 13 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba gününden itibaren iki haftalık kısmi kapanma sürecine girilmiştir.

Gelinen aşamada temel usul ve esasları 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizle belirlenen kısmi kapanma tedbirleri sonrasında salgının artış hızının önce yavaşladığı, akabinde durduğu, son günlerde ise bir düşüş eğilimine girdiği görülmektedir.

Bu çerçevede 26.04.2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda; hali hazırda uygulanmakta olan kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek tam kapanma dönemine geçilecektir. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacak şekilde aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilmektedir.

Tam kapanma döneminde 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizde belirtilen tedbirlere ilave olarak;

 1. SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

1.1- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek’te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

1.2- Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.

1.3- Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebileceklerdir.

Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecektir. Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecektir.

            1.4- Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.). Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

1.5- Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında yukarıda belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofisler kapalı olacak olup uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecektir.

1.6- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan dönemde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak olup bu dönemde konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebileceklerdir.

1.7- Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

1.8- Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

 1. ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMASI

            Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar vatandaşlarımızın şehirlerarası seyahatlerine zorunlu haller dışında izin verilmeyecektir.

2.1- Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları;

Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlileri (müfettiş, denetmen vb.) kurum kimlik kartı ile birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacaktır.

– Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

2.2- Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar;

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
 • Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi),
 • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
 • ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan,
 • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
 • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
 • Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecektir.

2.3- Vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen zorunlu hallerin varlığı halinde bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla seyahat edebileceklerdir. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

2.4- Tam kapanma sürecinde seyahat izin taleplerinde yaşanabilecek artış göz önünde bulundurularak Vali ve Kaymakamlarımızca yeterli sayıda personel görevlendirilmesi başta olmak üzere seyahat izin taleplerinin hızlı bir şekilde değerlendirilerek karara bağlanabilmesi için her türlü tedbir alınacaktır.

2.5- Belirtilen dönem içerisinde uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım aracıyla seyahat edecek kişilere biletleme işlemi yapılmadan önce mutlaka seyahat izin belgesinin olup olmadığı kontrol edilecek, geçerli bir seyahat izninin bulunması halinde biletleme işlemi gerçekleştirilecektir.

Güncelleme 02.03.2022

Türkiye Bilim Kurulunun toplantısı ve ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları neticesinde HES kodu uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluş HES kodu talep etmeyecek.

2 Mart Düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz: 2 Mart 2022 Koronavirüs Türkiye Bilim Kurulu Açıklamaları

Uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla yapılacak seferlerde yolcuların araçlara kabulü öncesinde HES kodu sorgulaması muhakkak yapılacak ve tanılı/temaslı gibi sakıncalı bir durumun olmaması halinde araca alınacaktır.

2.6- Şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilecekler ve araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 dolu 1 boş) şekilde olacaktır.

 1. Tam kapanma sürecinde sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan asgari personel seviyesine düşülecek (asgari personel seviyesi toplam personel sayısının % 50’sini aşmayacak ölçüde) şekilde uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya geçilecektir.

Bu dönemde;

Uzaktan ve dönüşümlü çalışmaya tabi kamu personeli, herhangi bir özel muafiyete sahip olmamaları nedeniyle diğer vatandaşlarımızın tabi olduğu esaslar haricinde ikametlerinden ayrılmayacaklardır.

– Kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarında/yerlerinde görev alacak kamu personeli için yetkili yönetici tarafından bu durumu ortaya koyan görev belgesi düzenlenecek ve görevli olduğu zaman dilimi içerisinde ikameti ile işyeri arasındaki güzergahla sınırlı şekilde muafiyete tabi olacaktır.

 1. İller arası hareketliliğin zorunlu olduğu mevsimlik tarım işçileri, hayvancılık ve arıcılık faaliyetlerinde salgınla mücadele koşullarına uygun hareket edilebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda valilikler tarafından gerekli tedbirler eş zamanlı olarak alınacak, bu bağlamda mevsimlik tarım işçilerinin iller arası hareketliliği ile konaklayacakları alanlarda alınacak tedbirler ve iller arası hayvancılık ve arıcılık faaliyetleri konusunda Bakanlığımızca yeni bir Genelge yayımlanıncaya kadar 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemizde belirlenen esaslara göre hareket edilecektir.
 2. Tam gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması tedbirinin konut sitelerinde de uygulanmasını temin etmek amacıyla site yönetimlerine sorumluluk verilecek, site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin (özellikle çocukların ve gençlerin) ikametlerine dönmeleri konusunda uyarılmaları sağlanacaktır.
 3. Sokağa çıkma süresi boyunca sokak hayvanlarının beslenmelerine özel önem verilecek, bu kapsamda Vali/Kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gerekli koordinasyon tesis edilerek sokak hayvanlarının aç kalmaması için gerekli tedbirlerin alınacak, bu amaçla başta hayvan barınakları olmak üzere park, bahçe, orman gibi sokak hayvanlarının doğal yaşam alanlarına düzenli olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılması sağlanacaktır.
 4. DENETİM FAALİYETLERİNİN ETKİNLİĞİNİN ARTIRILMASI

7.1- Tam kapanma döneminde kolluk kuvvetlerinin tam kapasiteyle denetim faaliyetlerine katılımı sağlanacak, özellikle sokağa çıkma ile şehirlerarası seyahat kısıtlamaları başta olmak üzere kolluk kuvvetleri tarafından kapsamlı, geniş katılımlı, etkili ve sürekli denetim faaliyetleri planlanarak uygulamaya geçirilecektir.

7.2- Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında;

– Muafiyet tanınan işyerlerinde çalışıldığına dair gerçeğe aykırı belge düzenlenmesi,

– Özel sağlık kuruluşlarından sahte randevu alınması,

– Fırın, market, bakkal, kasap, manav, kuruyemişçi veya tatlıcılara çıkış serbestisinin maksadını aşan şekilde kullanımı (markete ailece gidilmesi gibi),

– Çiftçi Kayıt Belgesinin (ÇKS) amaç dışı kullanılması,

gibi durumlarda muafiyetlerin giderek artan bir sıklıkla kötüye kullanıldığı göz önünde bulundurularak, bu suistimallerin önlenmesi amacıyla kolluk kuvvetleri tarafından her türlü tedbir alınacak ve yapılacak denetimlerde bu hususların kontrolü özellikle sağlanacaktır.

7.3- Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının etkinliğinin artırılması amacıyla şehirlerin tüm giriş ve çıkışlarında (iller arası koordinasyon sağlanmak kaydıyla) kontrol noktaları oluşturulacak, kontrol noktalarında görevlendirilecek yeterli sayıda kolluk personeli (trafik ve asayiş birimlerinden) marifetiyle toplu ulaşım araçlarıyla veya özel araçlarla yolculuk edenlerin seyahat izin belgelerinin olup olmadığı muhakkak tetkik edilecek ve geçerli bir mazereti/muafiyeti bulunmayan kişilerin şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecektir.

7.4- Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan tam kapanma döneminde, vatandaşlarımızın sadece temel ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla açık tutulacak fırın, market, bakkal, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcı gibi işyerlerinin çevresinde gerekli kontrollerin yapılabilmesi için yeterli sayıda kolluk personeli görevlendirilecek; yürütülecek devriye ve denetim faaliyetlerinde, bu işyerlerinin kurallara uyup uymadıkları ile vatandaşlarımızın bu işyerlerine gidişlerinde araç kullanmama ve ikametlerine en yakın yere gitme kuralına riayet edip etmedikleri kontrol edilecektir.

Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususunda;

Bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim.

 

 

Süleyman SOYLU
Bakan

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

124 Yorum

  1. Merhaba, sokağa çıkma yasakları içinde Türkiye’ye gelecekse taksiyle gelmesini öneriyoruz, zira yolcu almak için verilen bir izin belgesi türü bulunmamaktadır.

 1. Merhabalar.
  Ben alman vatandaşıyım. Bir haftalık izne gelecegim 14 mayista. Eşim şu anlık Türkiyede ikamet ediyor. Benimle birlikte dışarı çıkabilir mi yasaklarda? Gelişimin sebebi turistik otelde kalmak istiyoruz.

  1. Merhaba, siz eşinizin yanına gidebilir dışarı çıkabilirsiniz, kısıtlamalardan muafsınız ama eşiniz Türk vatandaşı olduğu için çıkamaz, önerimiz sağlığınız için evinizden zorunlu olmadıkça lütfen dışarıya çıkmayın.

 2. Merhaba eşimin Fransa’da oturumu var orda çalışıyor iki gün sonra türkiyeye giriş yapacak istanbulda da ikameti var şehirler arası seyahat için izin almasina gerek varmı ? eğer yoksa ailesinide yanında götürebiliyor mu ?

  1. Merhaba, uçak biletini göstererek ikamet ettiği şehire kadar hiç bir sorun yaşamadan seyahat edebilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 3. Sellamlar .ben hollanda vatandasiyim 5 mayista gaziantepe gidecegim .yasli annen babam var bir ayligina kendilerine refakatci olacagim .bi sorun yasarmiyim.

  1. Merhaba, Yurt dışı seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama/sınırlandırma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan 01.07.2020 tarih ve 10504 sayılı Genelgemizde de belirtildiği üzere yurt dışı bağlantılı (geliş veya gidiş) uçakla seyahat edecek olan yolcuların yurt içi aktarma uçuşları ile ikametleri ile bağlantılarını (geliş/gidiş dahil) sağlayacakları diğer ulaşım araçlarıyla (özel araç, otobüs, tren vb.) yapacakları seyahatlerde, yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla seyahat izin belgeleri almalarına gerek bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 4. Merhaba, bu bilgiye ait cevap bulamiyorum. Yurtdisinda yasayan, cifte vatandasligi olan biriyim. Turkiye’de ikametgah adresim yok. Turkiye’ye gelmem durumunda sokaga cikma yasaklarindan muaf miyim?

  Turkiye’ye giris sirasinda Turk pasaportumu kullanmam birsey degistirir mi? Yoksa Hollanda pasaportumla giris yapip turist vizemi gostermem mi gerekir?

  1. Merhaba, Yurt dışı seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama/sınırlandırma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan 01.07.2020 tarih ve 10504 sayılı Genelgemizde de belirtildiği üzere yurt dışı bağlantılı (geliş veya gidiş) uçakla seyahat edecek olan yolcuların yurt içi aktarma uçuşları ile ikametleri ile bağlantılarını (geliş/gidiş dahil) sağlayacakları diğer ulaşım araçlarıyla (özel araç, otobüs, tren vb.) yapacakları seyahatlerde, yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla seyahat izin belgeleri almalarına gerek bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 5. Merhaba, bu bilgiye ait cevap bulamiyorum. Yurtdisinda yasayan, cifte vatandasligi olan biriyim. Turkiye’de ikametgah adresim yok. Turkiye’ye gelmem durumunda sokaga cikma yasaklarindan muaf miyim?

  1. Merhaba, Yurt dışı seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama/sınırlandırma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan 01.07.2020 tarih ve 10504 sayılı Genelgemizde de belirtildiği üzere yurt dışı bağlantılı (geliş veya gidiş) uçakla seyahat edecek olan yolcuların yurt içi aktarma uçuşları ile ikametleri ile bağlantılarını (geliş/gidiş dahil) sağlayacakları diğer ulaşım araçlarıyla (özel araç, otobüs, tren vb.) yapacakları seyahatlerde, yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla seyahat izin belgeleri almalarına gerek bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 6. Yurt disinda oturumu olup orda yasayan ,ancak türk pasaportuna sahip biri Türkiye`ye tatile gelse sokaga cikma yasagindan muaf olur mu?

  1. Merhaba, Yurt dışı seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama/sınırlandırma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan 01.07.2020 tarih ve 10504 sayılı Genelgemizde de belirtildiği üzere yurt dışı bağlantılı (geliş veya gidiş) uçakla seyahat edecek olan yolcuların yurt içi aktarma uçuşları ile ikametleri ile bağlantılarını (geliş/gidiş dahil) sağlayacakları diğer ulaşım araçlarıyla (özel araç, otobüs, tren vb.) yapacakları seyahatlerde, yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla seyahat izin belgeleri almalarına gerek bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  2. Ben de ayni soruyu sormak istiyorum, oturum kartim var, yurtdisinda calisiyorum, ikametgahim yurtdisinda. Su an bir otelde kaliyorum, sokaga cikma veya seyahat yasagim var midir?

   199u aradigimda sadece yabanci uyruklularin muaf olduklarini belirttiler, cifte pasaport olanlar dahi yararlanamiyormus. Bu konuda bilgiyi nasil edinebilirim?

 7. Merhaba. Turkmenistan vatandasiyim gunduzli bebek bakimda calisyorum patronlarim calisyor bebegini birakicagi kimse yok bana 2 hafta yatili kal dediler kalamam cunki benimde 1 yasinda bebegim var bana para odemiceklerini basga birini bulucaklarini soylediler. Isden ayrilmakda istemiyorum kocam lokantada calisyodu oda kapali issiz bende evde kalirsam kiramiz faturamiz bebegimiz var maf olurus napabilirim yardamci olabilirmisiniz

  1. Merhaba, işverenlerinize kendi bebeğinizi de yanınıza almak şartıyla 2 hafta yatılı kalmayı teklif etmenizi öneririz. Başka maalesef ki yardımcı olabileceğimiz bir durum yoktur.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 8. Kardeşim çifte vatandaş ve ingiliz pasaportu ile geçen hafta Ülkeye giriş yaptı. 2 hafta sonra dönecek. Burada ikametgahı yok. Son açıklanan 17 günlük sokağa çıkma yasaklarına tabi olmaksızın pasaportu ile Şehirlerarası yolculuk yapabilir mi? Farklı şehirdeki arkadaşını ziyaret gidebilir mi? Teşekkürler.

  1. Merhaba, Yurt dışı seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama/sınırlandırma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan 01.07.2020 tarih ve 10504 sayılı Genelgemizde de belirtildiği üzere yurt dışı bağlantılı (geliş veya gidiş) uçakla seyahat edecek olan yolcuların yurt içi aktarma uçuşları ile ikametleri ile bağlantılarını (geliş/gidiş dahil) sağlayacakları diğer ulaşım araçlarıyla (özel araç, otobüs, tren vb.) yapacakları seyahatlerde, yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla seyahat izin belgeleri almalarına gerek bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 9. Merhaba, ben ve kizim alman vatandasi esim türk vatandasi. Karayolundan türkiyeye giris yapicagiz bi kac gün sonra. Kisitlamalardan Muaf olabiliyormuYuz?

  1. Merhaba, Yurt dışı seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama/sınırlandırma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan 01.07.2020 tarih ve 10504 sayılı Genelgemizde de belirtildiği üzere yurt dışı bağlantılı (geliş veya gidiş) uçakla seyahat edecek olan yolcuların yurt içi aktarma uçuşları ile ikametleri ile bağlantılarını (geliş/gidiş dahil) sağlayacakları diğer ulaşım araçlarıyla (özel araç, otobüs, tren vb.) yapacakları seyahatlerde, yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla seyahat izin belgeleri almalarına gerek bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 10. Merhaba, Türk vatandaşıyım fakat Fransa’da oturum iznim var. Henüz pasaportum yok. Buradaki cevaplardan anladığım sokağa çıkma yasağından muaf değilim. Fakat eşim Fransız ve 12 mayıs tarihinde Türkiye’ye birlikte geleceğiz. Eşim için sorun yok zaten yabancı. Havalimanından aynı gün içerisinde kalacağımız yere ulaşırken biletimi/seyahat belgemi göstermem yeterli olur mu? Yoksa seyahat izin belgesi çıkartmam mı gerekir?
  Teşekkürler

  1. Merhaba, Yurt dışı seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama/sınırlandırma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan 01.07.2020 tarih ve 10504 sayılı Genelgemizde de belirtildiği üzere yurt dışı bağlantılı (geliş veya gidiş) uçakla seyahat edecek olan yolcuların yurt içi aktarma uçuşları ile ikametleri ile bağlantılarını (geliş/gidiş dahil) sağlayacakları diğer ulaşım araçlarıyla (özel araç, otobüs, tren vb.) yapacakları seyahatlerde, yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla seyahat izin belgeleri almalarına gerek bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 11. Merhaba, 29.04.21 da Almanyadan Türkiyeye gelicem, hasta ziyaretine Istanbul sabiha gökcenden özel Araba ile düzceye gidicek tik.. bu mümkünmü acaba? 2 kisi Biri Türk biri Alman vatandasi.

  1. Merhaba, Yurt dışı seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama/sınırlandırma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan 01.07.2020 tarih ve 10504 sayılı Genelgemizde de belirtildiği üzere yurt dışı bağlantılı (geliş veya gidiş) uçakla seyahat edecek olan yolcuların yurt içi aktarma uçuşları ile ikametleri ile bağlantılarını (geliş/gidiş dahil) sağlayacakları diğer ulaşım araçlarıyla (özel araç, otobüs, tren vb.) yapacakları seyahatlerde, yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla seyahat izin belgeleri almalarına gerek bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 12. Merhaba
  Ben fransizim ve fransa’da yasiyorum.
  Turkiye’de bir tatil gecirmeyi planladim
  10 Mayis Turkiye’ye dogru yola cikiyorum
  Tatilimi Bursa’de gecirmek icin gitmem gerekiyor.
  Yeni sokaga cikma yasagini 3 hafta boyunca gordum.
  Turistler icin herhangi bir onlem var mi ?
  Bursa’ya toplu tasima ile ulasabilir miyim ?
  Tesekkur ederim

  1. Merhaba, Turistler için herhangi bir kısıtlama yoktur. Telefonunuza HES kodu uygulaması yükleyerek şehirler arası seyahat yapabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  1. Merhaba, hayır çıkamazsınız. Kısıtlamalar sadece turistler için geçersizdir. Lütfen sağlığımız içinde evinizde kalınız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 13. Merhaba,
  Almanyada işçiyim ikametgahım Almanyada.
  13.05.21 Tarihinde özel araç ile Türkiye’ye giriş yapacağım 10 gün kısa bir ziyaretten sonra tekrar Almanya’ya döneceğim.
  Sokağa cıkma yasaklarından muaf olabilirmiyim ?
  Teşekkürler ve iyi çalışmalar diliyorum
  Saygılarım ile
  Mustafa

  1. Merhaba, Türk vatandaşı olduğunuz için maalesef ki tüm kısıtlamalara harfiyen uymanız gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 14. Merhaba,
  Azerbaycan vatandasiyim ama Türkiye oturma İznim ve gecici tc kimlik numaram mevcut. Araba ile il disi seyahat yapabilir miyim.
  Desteginiz icin cok tesekkur ederim

  1. Merhaba, hayır yapamazsınız. Lütfen kısıtlamalara uyunuz, sağlımızı tehlikeye atmayınız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 15. Merhaba,
  Ben son 10 yildir Amerikada ikamet eden bir Turk vatandasiyim. 10 gun once Istanbul a geldim ve 3 gun sonra Edirneye gitmem gerekiyor. Daha sonra Istanbul havaalanina gidecegim. Seyahat izni gerekir mi?

  1. Merhaba, evet Türk vatandaşı olduğunuz için kısıtlamalara tabisiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 16. Merhaba ben almanyadan emekli türk vatandasiyim ikametgahim almanyada türkiyeye arabamla izine geldim bana sokaga ve sehirler arasi seyahat etme yasagi varmi
  Selamlar

  1. Merhaba, evet yasak, kanuni sınırlamaların dışına çıkarsanız cezai işlem görebilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 17. Merhaba
  Ben İsviçre vatandaşiyim. Şu anda tatile geldim uşaktayim yarin izmire gideceğim. Pazar sabahi uçağim var. Ve bir gün erken gidip (AVM) optimuma gitmek istiyordum. Ama sokağa çikma yasağinin banada geçerli olup olmadiğini bilmiyorum. 17 yaşındayim ve yanimda İsviçre vatandaşi olmayip T.C vatandaşim olan 1 velim var.

  1. Merhaba, Türk vatandaşları için kısıtlama geçerlidir, siz İsviçre pasaportunuz ile kısıtlamalardan muaf tutulsanız bile veliniz maalesef ki cezai sorumluluk altına girebilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 18. Merhabalar,
  Moğolistan vatandaşıyım istanbulda yaşıyorum, öğrenciyim be ikametim vardır.. sokağa çıkma yasağı bizim için de geçerli mi acaba??

  1. Merhaba, Türkiye’de ikameti olan yabancılar kısıtlamalarda sokağa çıkamazlar, kısıtlamalardan sadece Turistler muaftırlar.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 19. Merhaba,

  Hollanda’da yasiyorum ve Hollanda oturma kartim var. Fakat Hollanda vatandasi degilim, halen Turkiye vatandasiyim. Hollanda oturma kartimi kullanarak sokaga cikma yasagindan muaf olabilir miyim?

  Yardimlariniz icin tesekkurler.

  1. Merhaba, maalesef ki hayır, sadece Türk vatandaşı olmayan turistler için kısıtlama yoktur. Cezai durumla karşılaşma riskiniz çok yüksek.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 20. Merhaba ben yabancı uyruklu öğrenciyim Türkmenistan’lıyım hazırlık sınıfı okuyorum 1 senelik geçici öğrenci kimliğim var ben yasaklardan muaf sayılır mıyım?

  1. Merhaba, Türkiye’de ikamet izni sahibi yabancılar kısıtlamalardan muaf değildirler.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 21. Merhabalar ben türkmenistanliyim istanbulda oturyorum ve çalişyorum hafta sonu sokağa çıkma yasağı bizede geçerlimi yoksa çikabilirmiyiz sokaga çünkü çalişyorum cumaerteside oturduğum yerden 1 saatlik uzaklıkta çalişyorum

  1. Merhaba, sokağa çıkma yasakları herhangi bir mecburiyeti olmadan sadece keyfi amaçla dışarı çıkacak Türk vatandaşları için geçerlidir, sizin durumunuzda bir kısıtlama söz konusu değildir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  1. Merhaba, hangi konuda ceza yiyeceğinizi düşünüyorsunuz? Sorunuzu tam olarak anlayamadık maalesef.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 22. Merhabalar, Ben hem Türkiye Hem de Romanya Pasaportuna sahibim, ikametgahım Toronto Kanada’da, Şu an İstanbul’da ailemi görmeye geldim, Ben de yasaktan muaf mıyım? Muaf olmam için ne yapmam lazım? Romanya Pasaportumu göstersem yeterli midir? Romanya Pasaportumda ikametgahım Türkiye olarak kalmıştı bir sorun olur mu? Ama Türkiye Pasaportumda ikametgahım Toronto Kanada sonuçta. Siz ne yapmam lazım?

  1. Merhaba, Romanya pasaportunuz ile Türkiye’de ki kısıtlamalardan muaf tutulursunuz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   1. Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Bugün aynı sorumu 3 farklı polise sorduk üçü de ayrı ayrı sizin cevabınızın aynısını verdi. Sizi de bu konuda o yüzden tebrik etmek istiyorum. İyi çalışmalar.

 23. Merhaba,

  biz almanyada yaşiyoruz ve Antalya’da evim var. 4 hafta için ailem ve ben türkıyeye gelicez. Kaynanam 70 yaşinda ve Alman vatandaşi. Yürümek mesafesine dişariya çıksa hafta içi ve hafta sonu zorluk olur mu? Teşekkürler.

 24. merhaba ,istanbulda yasiyorum cifte vatandasim turist degilim kktc kimligimi gostersem muaf olur muyum? ayrica 3. bir ulke pasaportum da var ancak dedigim gibi turist degilim o pasaportla tr’ye hic giris yapmadim.Cok tesekkurler.

  1. Merhaba,
   Turist olmadığınız için sokağa çıkma yasağından muaf sayılmazsınız.
   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 25. merhabalar,
  istanbulda yasıyorum ıngılız vatandasıyım turk degılım fakat turk oturum kartım var. ingiliz pasaportumla yasaklarda cıkabılıyormuyum?

  1. Merhaba, evet pasaportunuzla turist gibi kısıtlamalardan etkilenmeden seyahat edebilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 26. Merhabalar,
  Hollanda’ da yaşıyorum. Hem Türk hem de Hollanda vatandaşıyım. 22 şubatta iki haftalığına Kuşadasına gideceğim ve otelde konaklayacağim. Edindiğim bilgiler birbirinden çok farklı olduğundan haftaa sonu dişarı çıkma yasaklarından muaf olup olmadığım konusunda emin olamıyorum.
  Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla

  1. Merhaba, güvenlik güçleri tarafından durdurulduğunuzda Hollanda kimliğinizi ve pasaportunuzu kullandığınız sürece hiç bir kısıtlamaya maruz kalmazsınız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 27. Ben almanya da yasiyorum 53 yasindayim ve Türk pasaportum var.Istanbulda evim var. Gelsem Bende kisitlamalara takilacakmiyim

  1. Merhaba, Alman pasaportunuz varsa Türk pasaportunuzu kullanmazsanız hiç bir kısıtlamaya takılmazsınız. Yani sokağa çıkma yasaklarında yanınızda Alman pasaportunuzu bulundurursanız kısıtlamalardan muaf tutulursunuz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu