Türkiye'de Yaşam

Yabancı Kiracıların Ev Sahibine Karşı Sorumlulukları Nelerdir?

Günden güne Türkiye’de yerleşik yabancıların sayısı artmakta ve bu kişilerin temel ihtiyaçlardan biri olan barınmaya yönelik talepleri de gözle görülür şekilde yükselmektedir. Bu durumun da doğal bir sonucu olarak Türkiye’de ikamet veya çalışma izni bulunan yabancıların kiralık konut talepleri her geçen gün artmaktadır. Ev sahipleri ile yapılan ve kiralama şartlarını belirten kira kontratlarında hem kiracıların hem de ev sahiplerinin birbirlerine karşı bazı sorumlulukları bulunmaktadır. İleride ortaya çıkabilecek potansiyel olumsuz durumlara ve anlaşmazlıklara engel olmak amacıyla kira kontratlarının mutlaka yazılı şekilde yapılması gerektiğinin bir kez daha altını çizmekte fayda var. Bu yazımızda yabancı kiracıların ev sahiplerine karşı olan yasal sorumluluklarından bahsedeceğiz.

Kiracıların Temel Sorumlulukları Nelerdir?

Kira sözleşmesinde belirtilen tüm hususlara sözleşmenin her iki tarafının da uymalarının yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Kiracıların kira bedelini sözleşmede belirtilen zaman aralığında ödemeleri, kiraladıkları konutu amacına uygun ve özenli şekilde kullanmaları, temizlik ve bakım giderlerini karşılamaları gerekmektedir. Yine, kiracılar ev sahibinin izni olmaksızın konutta ciddi seviyede değişiklik ya da revizyonlar yapamazlar. Konutta veya yaşanılan apartmanda kiracının kusuru dışında konutun değerini düşürebilecek ya da etkileyebilecek durumların vakit kaybetmeden ev sahibine bildirilmesi yine kiracının temel sorumluluklarından biridir. Bunun yanı sıra, eşyalı olarak kiralanan konutlarda, ev sahibine ait eşyaların temiz ve çalışır durumda korunması yine kiracının sorumluluklarındandır.

Eğer aksi sözleşmede belirtilmemişse veya kanunda öngörülmemiş bir zorunlu sigorta, vergi, harç vb. ile karşılaşılmamışsa bu ödemeler ev sahibinin sorumluluğundadır. Çevre Temizlik Vergisi ise konutun bağlı olduğu belediyeye ödenmekte ve bu ödeme kiracıya aittir. Bunun yanı sıra, ev sahibinizin yazılı izni olmaksızın kiralamış olduğunuz konutu bir başkasına devretmeniz yasal olarak mümkün değildir.

Eğer, Türkiye’de yabancı kiracıların ev sahiplerine karşı sorumlulukları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu