Türkiye'de Yaşam

Daha Önce Türkiye’de Uluslararası Koruma Başvurusu Yapan Yabancılar Tekrar Başvuru Yapabilir mi?

Öncelikle hatırlatmak gerekiyor ki, kural olarak daha önce Türkiye’de sığınma ve uluslararası koruma başvurusu yapmış yabancıların tekrar başvuru yapma hakları bulunmaktadır. Daha önce uluslararası koruma başvurusu yaparak, daha sonra vazgeçip ülkesine geri dönen yabancıların, uluslararası koruma başvurusu yapacak durumların oluşması durumunda Türkiye’de dönerek uluslararası koruma başvurusu yapmaları mümkündür. Fakat, yeni başvuruda yabancının uluslararası koruma için gerekli şartların oluştuğunu belgelemesi talep edilebilmektedir, çünkü daha önce uluslararası koruma başvurusu yapan yabancının ülkesine geri dönmesi olumsuz durumların ortadan kalktığına işaret olarak kabul edilebilmektedir.

Fakat, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, yabancının başvurusunun tekrar alınması için herhangi bir yeni gelişme ya da farklı bir gerekçe olmadığı hükmünü verirse başvuruyu “kabul edilemez” olarak nitelendirebilir. Buna göre, yabancıların uluslararası koruma başvurusunun tekrar yapılabilmesi için geçerli bir neden ve gerekçesinin olması gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kabul edilemez olarak belirlenen başvurular tekrar işleme alınmayacaktır. Fakat her halükarda, yabancı eğer geçerli bir gerekçe sunarsa tekrar uluslararası koruma başvurusunun değerlendirilmesini talep edebilmektedir.

Eğer, Türkiye’de uluslararası koruma başvurularının tekrar yapılması hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu