Türkiye'de Sağlık

Sporculara Yönelik Sağlık Hizmeti Veren En İyi Hastaneler

Türkiye, başta futbol olmak üzere pek çok sporun profesyonel olarak oynandığı, sporu günlük hayatının önemli bir parçası haline getirmiş bir ülkedir. Futbol, basketbol, voleybol, güreş gibi spor dallarında uluslararası başarılara imza atan Türk takımları ve bireysel sporcular sayesinde ülke gündeminde spor her daim canlı durumda. Diğer bir ifadeyle Türkiye’de spor, siyaset kadar önemli bir mesele. Amatör veya profesyonel bir sporcuysanız, kaza öncesi ve sonrası fark etmeksizin bazı durumlarda uzmanlara ihtiyaç duyarsınız. Önceleri pek talep olmasa da son zamanlarda sporculara yönelik sağlık hizmeti veren hastaneler artmış durumda. Biz de bu yazımızda bu işi en iyi yapan hastaneleri sizinle paylaştık.

Özellikle profesyonel sporcuların yaşadığı sakatlıkların tedavi edilmesinde ise sporculara yönelik sağlık hizmeti veren sağlık kuruluşlarına büyük rol düşüyor. Öyle ki Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinin resmi sponsorları çoğu zaman sağlık kuruluşları oluyor.

Dolayısıyla spor ve sağlık arasında hem doğal hem de endüstriyel bir ilişki söz konusu. Türkiye’deki hastanelerin pek çoğunda spor hekimliği ana bilim dalının bulunması da bu durumun doğrudan bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Biz de bu yazımızda sizlere sporculara yönelik profesyonel sağlık hizmeti sunan bazı önemli sağlık kuruluşlarından bahsedeceğiz.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı

hacettepe tıp sporcu hizmeti

Türkiye’nin ve hatta dünyanın en iyi tıp fakültelerinden biri olarak kabul edilen Hacettepe Üniversite Tıp Fakültesi bünyesinde spor hekimliği başlı başına ayrı bir bölüm olarak faaliyet gösteriyor.

Profesyonel ve amatör düzeyde faaliyet gösteren tüm sporculara yönelik hizmet veren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi disiplinlerarası bir yaklaşımla şu konularda sağlık hizmetleri sunulmakta:

 • Egzersiz fizyolojisi,
 • Kronik hastalıklarda egzersiz,
 • Fiziksel aktiviteye katılımın teşviki,
 • Antrenman bilimi,
 • Yaşlılık dönemi sporcu sağlığı,
 • Sporcularda travma dışı sağlık sorunlarına yaklaşımlar
 • Spor yaralanmaları tedavisi
 • Yaralanma sonrası rehabilitasyon ve fizik tedavi
 • Spora yönlendirme
 • Egzersiz reçetesi
 • Doping testleri
 • Spora başlangıç öncesi sağlık taramaları

 

Türkiye’de bir devlet hastanesi bünyesinde verilen en üst düzey sporcu sağlığı hizmetini Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde alabilmek mümkün.

Hastanenin adres bilgileri şu şekilde:

Hacettepe Mh. 06230 Altındağ/Ankara, TÜRKİYE

Hastanenin internet adresi: http://www.hastane.hacettepe.edu.tr/

Acıbadem Sports Sporcu Sağlığı Merkezi

Acıbadem sports

Acıbadem Sağlık Grubu, uzun yıllardır Fenerbahçe Spor Kulübü’nün resmi sponsorları arasında yer almaktadır ve sporcu hekimliği konusunda Türkiye’nin en bilinen markası konumunda. Bu sayede sporculara yönelik sağlık hizmetleri konusunda da iyi olduklarını söylemek yanlış olmaz.

Acıbadem Fulya Hastanesi bünyesinde yer alan “Acıbadem Sports” Sporcu Sağlığı Merkezi, 4500 metrekarelik geniş bir alan üzerinde hizmet veriyor. Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) MedicalCentre of Excellence sertifikasını 2012 yılından beri Türkiye’de elinde tutan ilk ve tek sağlık merkezi olması bakımıyla başta futbolcu sağlığı olmak üzere spor sağlığı anlamında Türkiye’nin en profesyonel kurumu olan Acıbadem Sports, spor hekimliği ve spor bilimleri alanlarında uzman hekimlerin hizmet verdiği bir yer.

Koruyucu hekimlik, teşhis, tedavi, atletik performans geliştirme, sportif fizyoterapi gibi alanlarda son teknolojinin uzman hekimlerin deneyimleriyle birleştiği ACIBADEM SPORTS Sporcu Sağlığı Merkezi, Türkiye’de sporcu sağlığı bakımından pek çok ilke imza atmış durumda. Bu ilklerden biri “giyilebilir sensörler”. Acıbadem Mobile Sports Lab’de giyilebilir sensörler aracılığıyla sporcular tedavi aşamasında bile antreman yapmaya devam edebiliyor.

Sporculara Yönelik Sağlık’ta Türkiye Adından Söz Ettiriyor

Çok sayıda ortopedist, spor hekimi, spor bilimci, fizik tedavi uzmanı, kondisyoner, fizyolog, beslenme uzmanı ve veri analistinin görev yaptığı ACIBADEM SPORTS, sporcuların performansını artırma ve mevcut sakatlıkların en kısa sürede iyileştirilmesi adına Türkiye’nin sporculara yönelik sağlık hizmetlerinde dünyaya örnek teşkil eden kurumlarından biri.

Merkezin adres bilgiler şu şekilde:

Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. Yeşilçimen Sok. / No:10, Fulya, Beşiktaş / İstanbul, TÜRKİYE

Merkezin internet adresi:http://www.sporcusagligimerkezi.com/

Medical Park

medical park sporculara yönelik sağlık

Tıpkı Acıbadem Grubu gibi Medical Park da sporla yakından ilgili bir özel sağlık kuruluşu. Türkiye’de 30’dan fazla spor kulübünün resmi sponsoru olan Medical Park, spor hekimliği konusunda Türkiye’nin en önde gelen sağlık kurumlarından biri.

İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, Kocaeli, Mersin, Samsun, İzmir gibi pek çok şehirde hastanesi olan Medical Park’ın spor hekimliği bölümlerinde uygulanan tedavilerden bazıları şunlar:

 • Bel, boyun, diz, omuz ağrıları,
 • Kalça, ayak ve ayak bileği ağrıları,
 • Tendinitler,
 • Bursitler,
 • Miyofasiyal ağrı sendromu ve kas yaralanmaları

Sporcuların sakatlık ya da başka nedenlerle yaşadıkları rahatsızlıklarda proloterapi, PRP, kuru iğneleme, kinezyo bantlama, ozon terapi, manüel terapi gibi tedavi yöntemleri uygun ve etkili kombinasyonlarla hastalara veriliyor.

Tüm bunlara ek olarak Medical Park Sağlık Grubu tarafından sporculara yönelik; farklı iklim, derinlik ve yükseklik koşullarında tıbbi destek, sporcu psikolojinin iyileştirilmesi, sporcu beslenmesinin düzenlenmesi, spor müsabakalarında takım hekimliği yapılması gibi hizmetler de sunuluyor.

Hastanenin Ankara şubesinin adres bilgileri şu şekilde:

Kent Koop Mah. 1868. Sok. No:15 Batıkent – Yenimahalle/Ankara, TÜRKİYE

Hastanenin internet adresi: https://www.medicalpark.com.tr/

Medipol Hastanesi

medipol hastanesi

Medipol Sağlık Grubu ve İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesindeki Ortopedi ve Travmatoloji kliniği de spor hekimliği alanında Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biri konumunda.

Özellikle spor fizyolojisi, spor cerrahisi, ayak ve ayak bileği cerrahisi, biyomekanik, el cerrahisi ve mikro cerrahi, travma cerrahisi gibi alanlarda uzman hekim kadrosu ve yüksek teknolojili hastaneleriyle hizmet veren özel bir sağlık grubu olan Medipol Hastanesi’nde profesyonel ve amatör sporculara yönelik artroskopik eklem cerrahisi yöntemi büyük bir başarıyla uygulanmakta. Cerrahi operasyon sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniği ile birlikte hazırlanan fizik tedavi programlarıyla da sporcular, spor ve gündelik yaşamlarına kaldıkları yerden sorunsuzca devam edebilmekte.

Kurumun tüm hastaneleri İstanbul’da yer aldığı için İstanbul merkezli pek çok spor kulübünün en çok hizmet aldığı sağlık kuruluşlarından biri olan Medipol’e, tedavi olmak için yurt dışından da çok sayıda profesyonel sporcu gelmekte.

Hastanenin adres bilgileri şu şekilde:

E-5 Harem Yolu Üzeri, Koşuyolu/Kadıköy/Istanbul, TÜRKİYE

Hastanenin internet adresi: https://www.medipol.com.tr/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu