Türkiye'de Sağlık

Estetik Operasyonlar Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte estetik ve plastik cerrahi alanı oldukça yaygınlaşmış ve sadece sağlık kaygısı ile değil, estetik kaygılarla başvurulan bir alan haline gelmiştir. Her ne kadar pek çok kişi tarafından bu alan sıradanlaşmış ve basit operasyon süreçlerine sahip gibi görülse de, estetik operasyonlar da en az diğer alanlar kadar öncesinde araştırma ve hazırlık yapılması gereken süreçlere sahiptir.

Gelin estetik operasyonlar öncesi dikkat edilmesi gereken 10 konuya birlikte göz atalım. 

1.Doktorunuzu İyi Araştırın

estetik operasyon doktor

Estetik ve plastik cerrahi alanı oldukça geniş bir alandır. Her ne kadar bu branşta uzmanlaşmış kişiler özel bir eğitim almışsa da bazı doktorlar belli alanlara yoğunlaşmayı tercih etmiş olabilir. Burun, meme, çene, göz gibi birbirinden farklı vücut bölgelerinde uzmanlaşmış olabilen cerrahlar, yoğunlaştıkları alanlardaki çalışmalarıyla ön plana çıkmakta ve isimlerini duyurmaktadırlar. Bu nedenle doktor seçiminizi yaparken, o doktorun özel olarak hangi alana yönelmiş olduğuna dikkat etmeyi unutmayın. Doktorlar ile ilgili detaylı bilgileri kendi özel web sitelerinden veya çalıştıkları hastanelerin internet adreslerinden edinebilirsiniz. 

2.Doktorunuzla Doğru İletişim Kurabildiğinizden Emin Olun. 

Estetik operasyonlar (özellikle sağlık kaygısıyla değil, estetik kaygılarla yaptırılan operasyonlar) diğer branşların kapsamında gerçekleştirilen operasyonlardan daha farklı dinamiklere sahiptirler. Bunu küçük bir örnekle açıklamak en doğrusu olacaktır. Diyelim ki midenizle ilgili bir sağlık sorunu yaşıyorsunuz ve doktorunuz ameliyat olmanız gerektiğini belirtti. Doktorunuza her konuda danışabilir, her konuda soru sorabilirsiniz, ancak geçireceğiniz operasyonla ilgili özel taleplerde bulunamazsınız, “Mide zarımı biraz yukarıdan dikebilir misiniz?” diyemezsiniz.

Estetik operasyonlar bu açıdan diğer branşlardan oldukça farklıdır. Hasta, doktoruna özel bir talep ve beklentiyle gider. Kafasında kavuşmak istediği bir resim karesi vardır ve doktordan da bu kareye uygun bir çalışma yapmasını bekler. Bu nedenle de o resmi doktora doğru bir şekilde aktarabilmek büyük önem taşır. 

Estetik operasyonlarda doktorun alanında ne kadar başarılı olduğunun yanı sıra hasta ile olan iletişimi de büyük önem taşır. Bu nedenle estetik operasyonlar öncesi doktorunuzun alanındaki uzmanlığını araştırmanızın yanı sıra, aynı zamanda sizin doktor ile iletişiminizin kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Türkiye’de estetik ve plastik cerrahi alanında çalışan doktorlar, ülkeye olan uluslararası ilgiden kaynaklı farklı ülkelerden ve kültürlerden hastalarla birlikte çalışma konusunda oldukça deneyimlidirler. Bu nedenle iletişim konusunda farklı ülkelere göre çok daha az sorun yaşanmaktadır.

3.Hastanenizi Araştırın

Bir hasta için önem sırasında en tepede doktor yer alıyorsa, ikinci sırada da hastane yer almalıdır. Hem operasyon öncesi hem de operasyon sonrası süreçte alacağınız bakım ve ilgi oldukça kritik önem taşımaktadır. Bu nedenle hastanenizle ilgili detaylı bir araştırma yapmayı sakın ihmal etmeyin. 

Türkiye’de estetik ve plastik cerrahi alanlarında oldukça başarılı hastaneler ve doktorlar yer almaktadır. Doktor araştırmanızı yaparken karşınıza pek çok hastane isminin de çıkacağını belirtelim. Bu hastaneler birlikte çalıştıkları doktorların başarıları, sağladıkları bakım hizmetleri ile tüm Avrupa’da ön plana çıkmaktadır.

4.Operasyon Öncesi ve Sonrası Süreçle İlgili Bilgi Alın

estetik operasyon öncesi hastane

Her türlü ameliyat öncesinde olduğu gibi estetik operasyonlar öncesinde de mutlaka süreçle ilgili detaylı bilgi alın. Özellikle iyileşme süreci estetik operasyonlarda farklı bir şekilde ilerler. Dilediğiniz görüntüye nasıl ve ne zaman kavuşabileceğinize dair aklınızda yer alan her türlü soruyu doktorunuza sormayı ihmal etmeyin. 

5.Doktorunuzun Bilgisi Olmadan İlaç Kullanmayın

Kimileri tarafından estetik ameliyatlar oldukça basit operasyonlar olarak görülmektedir. Maalesef bu doğru değil. Estetik operasyonların hemen hemen hepsinde aynı diğer ameliyatlarda olduğu gibi anestezi verilmekte ve vücutta kesi açılmaktadır. Bu nedenle bu süreci ciddiye almalısınız. 

Operasyon öncesi kesinlikle doktorunuzun bilgisi olmadan ilaç kullanmayın. Özellikle kan sulandırıcı her türlü ilacı (aspirin vb.) kullanmaktan kaçının. 

6.Doktorunuzu Sağlık Geçmişiniz Hakkında Bilgilendirin

Doktorunuz ve size süreçte yardımcı olacak sağlık ekibiniz sizden operasyon öncesi sağlık geçmişinize dair bilgi isteyecektir. Eğer istenilen bilgilere ek, özel bir durum var ise bunu belirtmekten çekinmeyin. Unutmayın estetik operasyonlar da ciddi tıbbi müdahalelerdir. 

7.Diyetinize Dikkat Edin

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gereken konulardan biri de beslenme düzenidir. Operasyon öncesi süreçte midenizi ve bağırsaklarınızı yoracak gıdalardan uzak durmalısınız. Aynı zamanda alkol ve tütün ürünleri tüketmemeniz de faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir : Botoks Nedir? Türkiye’de Botoks Nasıl Yaptırılır?

 

8.Emin Olun

estetik hasta

Emin olun! Estetik kaygılarla yaptırılan estetik operasyonlar öncesinde hasta, “Ben ne istiyorum?” sorusuna kendisine sormuş ve bu soruya verdiği cevaptan tatmin olmuş olmalıdır. 

“Benim de burnum Audrey Hepburn burnu gibi olsun istiyorum”

“Bacaklarım neden Kendal Janner’ın bacaklarına benzemiyor?”

“Keşke çenem Nicole Kidman’nın çenesine benzese…”

Bunlar sadece sizin kendinize söylediğiniz sözler değil. Artık günümüz sağlık teknolojileri ve bu alanda uzmanlaşmış doktorlar sayesinde pek çok şey mümkün. Önemli olan sizin bunu gerçekten isteyip, istemediğinize karar vermeniz. 

Estetik operasyonlarla ilgili araştırmanızı yaparken kendinizi iyi dinlemeyi, ne istediğiniz konusunda emin olmayı unutmayın.

9.Yakın Arkadaşlarınıza Danışın

Yukarıda belirttiğimiz üzere estetik operasyon kararı öncesi kişinin kendisinden emin olması oldukça önemlidir. Bazen bu süreçte kafanız karışabilir, ne istediğinizle ilgili kafanızda soru işaretleri oluşabilir. Endişelenmeyin! İnsanın kendi bedeniyle ilgili bir karar vermesi hiç kolay bir süreç değildir. Bu süreçte güvendiğiniz, sizi iyi tanıyan insanlara danışmayı deneyin. Onlar sizin fark edemediğiniz şeyleri fark ederek sizi yönlendirebilir, kafanızdaki soru işaretleri gidermenize yardımcı olabilirler. 

10.Aşırıya Kaçmayın

estetik operasyon öncesi

Estetik operasyonlarla ilgili en büyük tehlike hastalarda oluşan aşırıya kaçma eğilimidir. Günümüz teknolojileri ve tıbbi bilgisi bir insanı neredeyse baştan yaratmaya izin vermektedir, ancak bu sizin bir oyun hamuru olduğunuz anlamına gelmez. Aklınızdaki tüm değişimleri tek bir seferde yaptırmaya çalışmayın. Vücudunuzda yaptırmak istediğiniz değişimler için adım adım ilerleyin. Böylece sizin için bu değişimlere değip değmeyeceğini daha iyi değerlendirebilirsiniz. 

 

Ayrıca bu yazımızı İngilizce, Arapça ve Rusça dillerinde okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu