Türkiye'de Sağlık

Türkiye’de Kanser Tedavisi

Günümüzün vebası olarak adlandırılan kanser, her yıl dünyanın dört bir yanında binlerce hastanın mücadele ettiği bir hastalık. Yapılan araştırmalara göre, dünya üzerinde her yıl 500 bini aşkın kişiye kanser tanısı konuluyor. Üstelik bu hastaların yaklaşık dörtte biri maalesef hastalık ve hastalığa bağlı nedenler dolayısıyla hayatını kaybediyor.

Kanser geçmiş yıllarda amansız, tedavisi olmayan bir hastalık olarak anılsa da, günümüzde gelinen noktada kanser hastalarına uygulana tedavilerde başarı oranları oldukça yüksektir. Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte erken teşhisin daha kolay bir süreç haline gelmesi, kanser tedavisi alanında bulunan yeni yöntemler sayesinde kanser artık tedavi edilebilir bir hastalık. Yeni nesil teknolojiler sayesinde artık bağışıklık sistemi,  güçlendiren, insan vücudunun kanserli hücrelerle savaşını destekleyen yöntemler mevcut.

Türkiye, pek çok branşta olduğu gibi onkoloji alanında oldukça başarılı bir tedavi sistemine sahiptir. Son teknoloji ekipmanlar ve alanında uzman ve son bilimsel gelişmeleri yakından takip eden hekim kadrosuyla Türkiye, bu alanda büyük başarılara imza atmaktadır.

Sizler için Türkiye’de kanser tedavisine dair detayları derledik.

Günümüzde Türkiye’de Kanser Tedavisi

Günümüzde Türkiye’de Kanser Tedavisi

Tüm dünyada olduğu gibi son 20 yılda Türkiye’de de kanser vakalarında ciddi bir artış yaşandı. Bunun sebepleri arasında kent yaşamının getirdiği stres, iş hayatının yüklediği ağır sorumluklar, artan çevre kirliliği ve tükettiğimiz gıdaların içeriklerinin gittikçe kimyasal ağırlık olması gösterilebilir. Artan vakalar elbette beraberinde bu alanda yapılan çalışmaların hızlandırılmasını da getirdi.

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden Türk sağlık kurumları ve uzman doktorlar bu gelişmelerin sonuçlarını ülkeye getirmektedir. Her alanda olduğu gibi onkoloji yani kanser alanında da gelişmeler yakından takip edilmektedir. Kanser araştırmalarında lider ülkeler olarak görülen Amerika Birleşik Devleti ve Avrupa ülkelerinde yapılan bilimsel çalışmalar, Türk doktorlar tarafında yakından incelenmektedir.

Ülkede dünya standartlarında kanser tedavileri uygulanmaktadır.

Türkiye’de Bireysel Tedavi Nasıl Uygulanır?

Türkiye’de Bireysel Kanser Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bireysel Tedavi Nedir?

Bireysel tedavi, her hastanın farklı bir genetiğe ve farklı bir bağışıklık sistemine sahip olduğu prensibine dayanır. Bu prensiple yapılan tedavilerde, her hastanın ihtiyaçlarına yönelik bir tedavi anlayışı benimsenmektedir.

Kanser Tedavilerinde Bireysel Tedavi

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kanser alanında da bireysel tedavi anlayışı benimsenmektedir. Özellikle kadınlarda sık görülen meme kanseri tedavisinde bireyse tedavi anlayışıyla oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Akıllı Tedavi ve Kanser

Akıllı Tedavi ve Kanser | Türkiye'de Kanser Tedavisi

Akıllı tedavi anlayışı, tedavinin doğru noktaları hedeflemesi ve tedavinin yan etkilerinin azaltılmasının amaçlanması anlayışı anlamına gelmektedir.

Kanserde akıllı tedavi anlayışı özellikle son 20 yılda ön plana çıkmaktadır. Kanser tedavisinde en yaygın tedavi yöntemlerinden biri kemoterapidir. Kemoterapi esnasında vücudu verilen ağır ilaçlar sadece kanserli hücreleri değil, aynı zamanda sağlıklı hücreleri de etkilemektedir. Kemoterapinin ağır yan etkileri (ateş, kusma, bilinçte bulanıklık, saç dökülmesi, halsizlik vb.) olduğu bilinmektedir. Kimi hastada bu etkiler hafif bir seyirde görülmekteyken, kimi hastalarda bu etkiler oldukça ağır görülmektedir.

Günümüzde akıllı tedavi anlayışıyla birlikte doğrudan kanserli hücreler, hastanın ihtiyaçlarına göre hedeflenmektedir. Akıllı ilaçlar sayesinde tedavilerde çok daha yüksek başarı oranları görülmekte ve hastaların tedavi sürecinde yaşadığı yan etkiler azalmaktadır.

Türkiye’de akıllı ilaçlar pek çok kanser türünün tedavisinde kullanılmaktadır.  Hastanın hayat standartlarının yüksek tutulmasını da amaçlayan bu anlayış sayesinde tedavi süreci daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Üstelik ülkede başarılı bir şekilde uygulanan akıllı ilaçlar, hastanın yaşam süresini de uzatmaktadır.

3 Aşamada Kanser Tedavisi ve Türkiye

3 Aşamada Kanser Tedavisi ve Türkiye

Dünya Sağlık Örgütü kanseri 3 aşama altında değerlendiriyor. İlk aşama kanserden koruma aşaması. Kanser korunulabilecek bir hastalık mı sorusu akıllara geliyor olabilir. Cevap basit, evet! Kanser hastalıklarında genetik faktörler etkili olsa da sadece %10’luk bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşam şeklinizi değiştirerek, sağlıklı beslenerek, zararlı ürünler tüketmeyerek kanserden korunabilirsiniz.

Ayrıca düzenli olarak doktor kontrolüne giderek, vücudunuzda olup bitenler hakkında bilinç sahibi olabilirsiniz. Eğer ailenizde kanser geçmişli bireyler varsa bu kontrolleri daha sık yaptırmanız gerekmektedir. Bu kontroller bizi kanserin ikinci aşaması olan erken tanı kavramına getirmektedir. Erken tanı hayat kurtarır. Günümüzde pek çok ülke kendi önceliklerine göre kanser tarama programları uygulamaktadır. Türkiye’de kadınlar için meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak, erkekler için ise kalın bağırsak kanserleri için tarama programları bulunmaktadır. Ayrıca uluslararası hastalarda Türkiye’deki özel hastanelere başvurarak kanser için taramalar yaptırabilir.

Erken tanı için kullanılan teknolojik ekipmanlar kritik rol oynamaktadır. Türkiye’de dünya çapında kullanılan son teknolojik donanımlar, erken teşhis amacıyla kullanılmaktadır.

Kanserin 3. aşaması ise etkili tedavidir. Günümüzde pek çok farklı kanser tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kemoterapi, hormon tedavisi, immünoterapi, radyoterapi en çok uygulanan kanser tedavi yöntemleri arasındadır. Türkiye bu alanda oldukça başarılı tedavilere imza atmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu