Türkiye'de Sağlık

Türkiye’de Yabancılar için Pasaport ile Covid-19 Aşısı Uygulaması Başladı!

Türkiye’de Covid-19 ile mücadele kapsamında 1 yılı aşkın süredir hem Türk vatandaşları hem de yasal olarak Türkiye’de bulunan yabancılar aşı olma hakkında sahipti. Bu kişiler, en yakın sağlık kuruluşlarından randevu alarak aşılarını kolayca ve ücretsiz olarak olabiliyordu. Fakat Covid-19 aşı uygulaması, Türkiye’de yasal olarak bulunmayan yani kaçak duruma düşmüş kişileri kapsamıyordu. Sadece 99 ile başlayan yabancı kimlik numarası bulunan yabancılar randevu alarak aşılarını olabiliyorlardı. 2022 yılı ile birlikte bazı kamu ve özel hastaneleri Türkiye’de geçeri bir ikamet izni bulunmayan, fakat geçerli bir pasaportu bulunan kişileri aşı uygulamasına dahil etmeye başladı. Ocak 2022 itibariyle, pasaportu bulunan yabancılar için aşı uygulaması devlet ve özel hastanelerde ücretli olarak gerçekleştiriliyor.

Eğer Türkiye’de geçerli bir ikamet izniniz bulunmuyorsa ve Covid-19 aşısı olmak istiyorsanız aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacak.

  • Geçerli bir pasaportunuzun olduğuna emin olmalısınız.
  • Mutlaka 184’ü arayarak bulunduğunuz şehirdeki devlet hastanelerinin pasaport ile aşı uygulaması gerçekleştirip gerçekleştirmediğini sorun ve muayene ücreti hakkında bilgi isteyin.
  • Eğer devlet hastaneleri bu uygulamayı gerçekleştirmiyorsa, özel hastaneleri arayarak bilgi alın.
  • Eğer başvurduğunuz hastane pasaport ile aşı uygulaması yapıyorsa, randevu almanıza gerek yoktur. Fakat mutlaka pasaportunuzu yanınızda taşımalı ve aşı öncesi ibraz etmelisiniz.

Eğer, Türkiye’de pasaport ile Covid-19 aşısı uygulamaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu