Türkiye'de Yaşam

Uluslararası Korumada “Bireysel Mülakat” Kavramı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Uluslararası koruma başvurusu yapan yabancı sığınmacılar için, “bireysel mülakat” kavramı kişilerin haklarında daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabilmesi için uygulanan özel görüşme olarak tanımlanabilir. Bu görüşmede, yabancılardan ülkelerinden kaçma ve geri dönmekten çekinme nedenleri konusunda ayrıntılı açıklamalar yapması beklenir ve bu görüşme İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde gerçekleştirilmektedir. Bireysel mülakat, uluslararası koruma başvurusu aşamasının en önemli aşaması olup, bu görüşmede kişilerin Türkiye’de uluslararası korumadan yararlanma kriterlerine sahip olup olmadığı araştırılır.

Yabancı sığınmacılara, bu görüşmede vatandaşı oldukları ülkeden ayrılma nedenleri ve eğer geri dönmemeyi planlıyorlarsa bu konudaki ayrıntıları açıklamaları ve varsa belgeleri sunma fırsatı verilmektedir. Bu görüşme kural olarak ilk kayıt tarihinden itibaren 1 ay içinde gerçekleştirilmelidir. Bunun yanı sıra yabancı ile beraber gelen aile bireylerine de gerekli durumlarda ilave mülakatlar gerçekleştirilebilir. Yabancıların bireysel mülakat sürecinde açıkça durumlarını ve planlarını anlatmaları, hem kendileri için hem de haklarında karar verecek yetkili makamlar için verimli olacaktır.

Eğer, Türkiye’de yabancılara uygulanan bireysel mülakat hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu