Türkiye'de Sağlık

Yabancıların Covid-19 Kapsamında Türkiye’ye Girişte Bilmesi Gerekenler

Bilindiği üzere Covid-19 salgını tüm dünyayı etkisi altına aldı ve yaklaşık 9 aydır ülkeler, yurt dışı giriş ve çıkışlarda önemli tedbirler almaya mecbur kaldı. Bu tedbirler kapsamında ilk olarak birçok ülke yurtdışı uçuşlarını durdurma kararı aldı. Ardından devam eden süreçte ise yaz mevsimine girilirken salgın kontrol altına alınmaya başlandı ve bu doğrultuda bazı ülkeler yurtdışı uçuşları tekrar başlatma kararı aldılar. Daha fazla ülkenin katılımıyla ülkeler arası uçak seferlerinin sayısı günden güne artmaya başladı. Seyahat kısıtlamalarının zayıflatılmasına rağmen havalimanlarında ve uçaklarda birçok sağlık tedbiri ve bulaş riskini azaltmaya yönelik bireysel koruyucu uygulamalar ortaya konuldu.

Uluslararası Seyahat Kısıtlamalarında Son Durum Nedir?

 

Uluslararası seyahatte son durum

 

Pandemi döneminde ağır yara alanve büyük kayıplar yaşayan Avrupa Birliği ülkeleri hem Koronovirüs salgınını kontrol altına almakta zorlanırken hem de dış hatlardan gelen yolcuların ülkeye girişte karşılaştıkları uygulamaları yumuşatmaya yönelik adımlar atmakta zorlanıyor. Almanya gibi ülkeler dış hatlardan ülkeye gelen yabancı yolculardan zorunlu olarak PCR yani Covid-19 testi yaptırmalarını ve negatif sonuca sahip oldukları takdirde ülkeye girişlerinin sağlanacağını şart koşuyor. Dolayısıyla Avrupa ülkelerinde hala seyahat kısıtlamalarının sürdüğünü ve birçok ülkeden yolcu giriş ve çıkışına izin verilmediği söylenebilir.

Bazı ülkelerde kısıtlamalar hala sürmesine rağmen Türkiye’de artık uluslararası seyahat kısıtlaması devam etmemektedir. Türkiye, uluslararası ve iç hat uçuşlarındaki seyahat kısıtlamalarını Haziran ayı ortalarında kaldırma kararı alarak yeni kontrollü sosyal hayatın adımlarından birini atmış oldu.Türkiye güçlü sağlık sistemi ve altyapısı sayesinde, sağlık çalışanlarının özverili mücadelesiyle salgından en az etkilenen ülkelerden biri olmayı başardı. Kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte yüzbinlerce yabancı turist yaz tatili yapmak veya iş ziyaretlerini gerçekleştirmek için Türkiye’ye giriş yapabilme şansını yakaladı. Önceleri yurt dışından gelen yabancılar için Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı öğrenci yurtlarında 14 günlük karantina uygulaması gerçekleştirilirken sonra bu uygulama pandemi etkisinin kontrol altına alınmasıyla son buldu. Sağlık Bakanlığı, yurt dışından Türkiye’ye gelen Türk vatandaşlarına ve yabancılara artık karantina uygulanmayacağını açıkladı.

 

Maske - Mesafe - Temizlik

 

Türkiye’ye Girişte Uygulama Nasıl?

2020 yılı Ekimayı itibariyle yurtdışından gelen yabancılar Türkiye’ye girişte herhangi bir karantina önlemine tabi tutulmamaktadır. Bunun yerine, Türkiye’ye giriş yapan Türk vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşlarının tamamına sağlık kontrolü yapılıyor. Öncelikle Türkiye’ye giriş yapan yabancıların tamamının vücut sıcaklıkları havalimanlarında yer alan termal kameralar ve ateş ölçüm cihazları vasıtasıyla ölçülüyor. Ardından, yolcularına vücut sıcaklıklarının sınır değer olarak belirlenen 37,8 derece ve üzeri çıkması ya da herhangi bir hastalık belirtisi göstermeleri halinde havalimanlarındaki test merkezinde ücretsiz bir şekilde Covid-19 testi gerçekleştiriliyor. Yapılan test yaklaşık 1 saat içinde sonuç veriyor. Havalimanlarında yapılan muayene sonucu hastalık belirtilerini gösteren ve PCR testi sonucu Covid-19 pozitif olduğu tespit edilen yabancı yolcular vakit kaybedilmeden havalimanı sağlık görevlileri tarafında izole edilerek doğrudan ilgili hastaneye gönderilmesi sağlanıyor.Diğer yandan, herhangi bir belirti göstermeyen yabancıların ise Covid-19 test sonucu pozitif olsa dahi kendilerini 14 gün boyunca kaldıkları yerlerde izole etmek ve tüm koşullara uymak şartıyla ülkeye girişine izin veriliyor.

Türkiye’de Yurtiçi Seyahatte Yabancıların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Güncelleme 02.03.2022

Türkiye Bilim Kurulunun toplantısı ve ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları neticesinde HES kodu uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluş HES kodu talep etmeyecek.

2 Mart Düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz: 2 Mart 2022 Koronavirüs Türkiye Bilim Kurulu Açıklamaları

Yurtdışından Türkiye’ye giriş yapan yabancılar ülke içindeki seyahat seçeneklerini kullanabilmeleri için HES (Hayat Eve Sığar) Kodu almak zorundadır. Türk vatandaşlığına sahip olan yabancıların veya Türkiye’de bulunan geçici vizeye sahip yabancı turistlerin de tıpkı diğer Türk vatandaşları gibi gereken durumlarda HES (Hayat Eve Sığar) Kodu kullanmaları zorunlu kılınmıştır. Yabancıların HES (Hayat Eve Sığar) Kodu alabilmeleri için Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanmak başta olmak üzere birden fazla yöntem mevcuttur. HES (Hayat Eve Sığar) Kodu alma yöntemleri temelde ikiye ayrılmıştır. Bunlarda bir tanesi Yabancı Kimlik Numarası Kullanılarak HES Kodu Alma yöntemi iken diğeri ise, Yabancı Kimlik Numarası olmayanlar için Pasaport Kullanılarak HES Kodu Alma yöntemidir. HES Kodu hakkında daha fazla bilgi almak için ve yabancıların HES Kodu alabilmeleri için izlemeleri gereken tüm aşamaları anlattığımız “Yabancılar için HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınır?” başlıklı blog yazımızı buradaki bağlantıdan hemen inceleyebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu