Türkiye'de Sağlık

Covid-19 İçin Yeni Karantina Uygulamaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler (2022)

2020 yılının başlarında tüm dünyada ortaya çıkan Covid-19 pandemisi ile birlikte birçok ülke farklı önlemler uygulamaya başladı. Özellikle erken dönemde uygulanan karantina ve sokağa çıkma yasağı gibi uygulamalarla pandemi kontrol altına alınmaya çalışıldı. Aynı yılın son döneminde Çin, Almanya, Rusya gibi bazı ülkelerde geliştirilen aşılar sayesinde virüse karşı bağışıklık düzeyinde artış gözlendi ve ölüm oranları gözle görülür şekilde azaldı. Ayrıca durma noktasına gelen sosyal hayat yavaş yavaş tekrar aktif hale gelmiş ve insanlar belli hijyen kuralları çerçevesinde işlerine ve okullarına dönebilmiştir. Türkiye, bu süreçte Sağlık Bakanlığı öncülüğünde birçok önlemi hayata geçirmiş ve toplumsal hayatı belli kurallarla yeniden düzenlemiştir. Bu kapsamda 2021 yılının ortalarından itibaren toplu etkinliklere katılırken ve şehirler arası toplu taşıma araçlarını kullanırken çift doz aşı yaptıran kişilerden negatif PCR testi sonuç istenmemektedir. Ancak aşılarınız yoksa veya eksikse, ulaşım veya halka açık etkinliklere katılım için negatif PCR testi ibraz etmek durumundasınız. 2022 yılı itibarıyla Türkiye’de karantina uygulamalarında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Bu yazımızda yeni prosedürlerden bahsedeceğiz:

Öncelikle pandemi için en önemli düzenlemenin son 3 ayda hastalığı atlatmış veya hatırlatma dozu olan kişilerin Covid-19 hastaları ile temaslı olmaları halinde karantina uygulanmayacağını söyleyebiliriz. Bu kişiler maske ve hijyen kuralları çerçevesinde günlük olarak semptomlarını takip ederek yaşamlarına devam edebilecekler. Semptom gösterirlerse en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak PCR testi yaptırabilecekler. Ayrıca Covid-19 pozitif olan kişilerden hafif semptom gösterenler için karantina süresi 7 güne indirildi. Bu yedi günün sonunda, şiddetli ateşi olmayan asemptomatik veya hafif belirtileri olan bireylerin izolasyonu, PCR testine gerek kalmadan sonlandırılacaktır.

7 Günlük Karantina Prosedürü

Ayrıca 16 Ocak’ta genelgede yapılan güncelleme ile şehirler arası uçakla aşısız seyahat edecek veya aşı sürecini tamamlamamış ve son 180 gün içinde hastalığa yakalanmamış kişiler için negatif PCR testi ibraz etme uygulanması devam edilecek. Ancak hatırlatma dozu yaptırmayan, son 3 ay içinde hastalığa yakalanmayan veya aşılanmamış kişilerle yakın temasta bulunanlara 7 gün karantina uygulanacaktır. Bu süreçte herhangi bir semptom meydana gelmez ise test yapılmadan karantina süreci sonlandırılacaktır.

Açıklamada ayrıca yüksek riskli kişilere hizmet edenler için ekstra bir düzenleme de yer alıyor. Yaşlı bakım evleri ve ceza infaz kurumları gibi yüksek riskli kişilerin bakımının yapıldığı alanlarda kalan ve hizmet veren, hatırlatma dozu yaptırmayan, son 3 ay içinde hastalığı olmayan veya aşı olmamış kişiler, 10 gün karantinada kalacak. Yüksek riskli kişilere hizmet veren kişiler, karantina süresi 7. günde bitse dahi 10 gün süreyle riskli gruba hizmet vermeyecektir. Ayrıca söz konusu alanlarda kalan veya hizmet veren kişilerin karantina süresinin asemptomatik veya hafif belirti durumlarında 10 gün olması önerilmektedir.

Eğer, Türkiye’de 2022 yılı Covid-19 İçin Yeni Karantina Uygulamaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu