Türkiye'de Yaşam

Ev Sahibiyle Anlaşmazlık Yaşayan Yabancılar Ne Yapmalıdır?

İlk olarak bilinmesi gerekiyor ki, yabancıların Türkiye’de bir ev kiralarken mutlaka yazılı bir sözleşme yapmaları ve gerekli olan tüm bilgileri eksiksiz olarak sözleşmeye eklemeleri kendilerinin faydasına olacaktır. Türkiye’de kira sözleşmeleri sözlü olarak da yapılabilmektedir fakat olası anlaşmazlık durumlarında yazılı bir sözleşme yapmak kanıt niteliğinde olduğu için sözleşmelerin mutlaka yazılı şekilde yapılmasını öneriyoruz. Eğer Türkiye’de kiracı olarak yaşayan bir yabancı iseniz ve ev sahibiniz ile bir anlaşmazlık yaşıyorsanız öncelikli olarak bu durumu aranızda sulh içinde çözümlemeye gayret etmelisiniz. Fakat yaşadığınız bu anlaşmazlık sonucu herhangi bir şiddet, tehdit vb. suç teşkil eden durumla karşı karşıya kaldıysanız, bu durumu en yakın polis merkezine giderek şikayet dilekçesi ile bildirmeniz ve mümkünse sağlık raporuyla durumunuzu raporlamanız gerekiyor. Türkiye’de genellikle ev sahibi ile kiracı arasında anlaşmazlık yıllık maaş artışı ve kiranın ödeme günlerinin gecikmesi sebebiyle çıkmaktadır. Bu durumlarda yazılı olarak yaptığınız sözleşmenin geçerli olduğunu ve iki tarafın anlaşması olmadıkça sözleşmenin dışına çıkılamayacağını hatırlatmak isteriz.

Bunun dışındaki durumlarda ev sahibinizin aranızdaki kira sözleşmesine aykırı davrandığını düşünüyorsanız, yetkili mahkemelere başvurarak dava açma hakkınız bulunmaktadır. Dava sürecinde bir avukattan hukuki danışmanlık talep edebilir veya sizi bu süreçte temsil etmesini isteyebilirsiniz. Anlaşmazlık sonucu açılan davalarda talep edeceğiniz avukatlara bir miktar ücret ödemeniz gerekmektedir. Avukatlık hizmetleri hakkında ortaya çıkan ücretleri karşılayamayacak durumdaysanız, bulunduğunuz şehirdeki baroya giderek hukuki destek ve danışmanlık talebinde bulunabilirsiniz. Türkiye’de bulunan yabancılar da Adli Yardım Bürolarının sağladığı hizmetlerden faydalanabilirler. Ancak, bunun için sizden bir başvuruda bulunmanız ve durumunuzu açıklayan belgeler sunmanız istenecek ve başvurunuza dair bir değerlendirme yapılacaktır.

Eğer, Türkiye’de ev sahibiyle anlaşmazlık yaşayan yabancıların yapması gerekenler hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu