Türkiye'de Sağlık

Homeopati Nedir? Homeopati Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son zamanlarda homeopati çok sık duymaya ve karşılaşmaya başladığımız bir kelime. Tüm dünyada yaygınlaşan doğaya ve doğal olana geri dönme akımının bir sonucu olarak ortaya çıkan bu popülarite, herkesin aklında cevaplanmayı bekleyen bir soru da doğurdu. Homeopati nedir?

Biz de sizler için bu yazımızda “Homeopati nedir?”, “Homeopatiyi kim bulmuştur?”, “Homeopati nasıl uygulanır?” gibi sorulara sizler için cevaplar verdik.

Homeopati Nedir?

Homeopati Nedir?

Homeopati alternatif tıp yöntemleri içerisinde son zamanlarda en çok adı duyulan yöntemlerden biri. Alman hekim Sammuel Hahnemann tarafından yaklaşık 200 yıl önce geliştirilen bu tedavi yöntemi temel olarak benzerin benzeri iyileştirdiği prensibine dayanır.

Modern tıp anlayışında bir hastalık karşısında doktorlar öncelikli olarak hastalığın nedenini bulmaya çalışır ve o nedeni ortadan kaldıracak tedavi yöntemleri uygulanır. Homeopati yaklaşımında ise hastalıklar bir belirtiler bütünü olarak ele alınır. Hastanın tedavisi için bitkisel ilaçlar hazırlanır ve bu belirtiler ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Homeopati Nasıl Bulundu?

Homeopati Nasıl Bulundu? | Samuel Hahnemann

Homeopati yöntemini geliştiren Dr. Samuel Hahnemann, 1755 yılında Almanya’da dünyaya geldi. Kimya ve tıp eğitimi alan Hahnemann, botanik alanıyla da oldukça ilgiliydi. Bir süre tıp doktoru olarak çalışan Hahnemann, güçlü bir gözlem yeteneğine sahipti. Hekim olarak çalıştığı dönemde, o dönem uygulanan tıbbi ilaç tedavilerinin hastalar üzerindeki etkilerini yakından gözleme fırsatı buldu. Bu dönemde bazı tedavi yöntemlerinin hastalıkları tedavi ederken hastaya aslında farklı şekillerde zarar verdiğini gözlemleyen hekim çalışmalarını bu yöne doğru kaydırdı.

1790 yılında bir çalışması esnasında kına kına kabuğunun sıtmaya iyi geldiğini öğrendi. Bu maddenin nasıl ve neden sıtmaya iyi geldiğini araştırmak için kendi üzerinde bir deney uygulamaya başladı. Bir hafta boyunca kinin almaya aldı ve bu sayede sıtma hastalarıyla benzerlik gösteren semptomlar göstermeye başladı. Hahnemann, kinin almayı bıraktığında semptomların da ortadan kalktığını fark etti. Bu keşfi homeopatinin temellerinin atılmasını sağladı.

Hahnemann yaptığı çalışmalarda pek çok akut hastalıkta homeopatik ilaçlarla başarılı sonuçlar elde etti. Bütünsel tedavi yöntemi olan ve benzeri benzer iyileştirir prensibini bulan Hahnemann, migren, egzama, romatizma gibi pek çok hastalığı iyileştiren bir yaklaşım geliştirmeyi başardı.

Homeopati Yaklaşımı Nasıl Çalışır?

Homeopati Yaklaşımı Nasıl Çalışır?

Homeopati yöntemini anlatmak için en sık kullanılan örneklerden biri sıtma hastalığı ve bu hastalığın tedavisidir. Modern tıp anlayışı sıtmaya neden olan Plasmodium falciparum isimli paraziti ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler uygular. Tedavi kapsamında da sıtma olan hastaya, bu parazitleri öldürebilen kinin maddesinin yer aldığı ilaçlar verilir. Kinin sayesinde öldürülen parazitlerin yok olmasıyla birlikte hastada görülen yüksek ateş, titreme gibi belirtiler geçer. Homeopati ise sıtma hastalığına yüksek ateş, titreme ve terlemeden oluşan bir belirtiler bütünü olarak bakan ve bu belirtileri ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi kullanır. Belirtileri gösteren hastaya, kişi sağlıklıyken alsaydı bu etkileri yaşayacağı bir homeopatik ilaç verilir.

Homeopati Kimlere Uygulanabilir?

Homeopati oldukça bütünleştirici bir tedavi anlayışıdır. Bu nedenle her yaştan kişiye uygulanabilmektedir. Ancak şunu belirtmek gerekir. Homeopatik ilaçlar mutlaka ama mutlaka bu konuda uzman kişiler tarafından üretilmiş olmalıdır ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Homeopati Yasal Bir Tedavi Midir?

Homeopati Yasal Bir Tedavi Midir?

Evet, yasaldır. Dünya Sağlı Örgütü tarafından da tanınan bu anlayış, dünyanın pek çok ülkesinde resmi sağlık kurumlarında uygulanmaktadır. Dünya çapında pek çok özel sağlık sigortası, homeopati tedavi yöntemlerini karşılamaktadır.

Türkiye’de Homeopati Yasal Bir Tedavi Midir?

Evet, yasaldır.2014 yılında yayınlanan “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’’ kapsamında homeopati de bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı homeopatiyi şu şekilde tanımlamaktadır;

“Kişiye özgü seçilmiş homeopatik ilaçlar ile sağlık durumunu iyileştirmeyi hedef alan bütüncül bir uygulama yöntemidir.”

Homeopatik İlaç Nedir?

Homeopatik İlaç Nedir?

Hahnemann’ın çalışmalarını günümüzde de devam ettiren uzmanlar, homeopatik ilaç çalışmalarını da sürdürmektedirler. Hayvansal ve bitkisel kaynakların yanı sıra, bu ilaçların hazırlanmasında çeşitli mineraller, metaller, doğal salgılar vb. doğal malzemeler kullanılmaktadır. Kısaca doğal olan pek çok şey homeopatik ilaç üretiminde kendine yer bulmaktadır.

Homeopati yaklaşımda her hastanın ihtiyaçları kişiye özel olarak belirlenir. Homeopati tedavilerinde her hasta için tamamıyla doğal maddelerden remedi adı verilen bir karışım hazırlanır.  Homeopatik remediler sağlıklı kişilerde hastalığa özgü belirtilerin görülmesine neden olur, ancak hastalarda iyileşme ile sonuçlanır. Homeopati yaklaşımında her hastalık her hastada farklı bir belirtiler bütünü olarak ele alınır. Bunun sebebi her bireyin farklı bir enerjiye sahip olmasıdır. Remediler, maddelerin enerjilerini hastanın vücuduna aktararak hasta bedeninin kendi dengesine kavuşmasına katkı sağlar.

Homeopatik İlaçlar Kişiye Özeldir!

Homeopatik ilaçlar her hasta için özeldir. Bu nedenle iyileşme süreleri de farklılık gösterir. Homeopatik remediler genellikle tek doz olarak kullanılır.

Homeopatik ilaçlar birçok ülkede artık lisanslı laboratuvarlarda üretilmekte ve eczanelerde satılmaktadır. Türkiye’de de sağlık çalışanlarına ve eczacılara Sağlık Bakanlığı onaylı homeopati eğitimleri verilmektedir.

Alternatif tıp hakkında daha fazla bilgi edinmek, en iyi alternatif tıp yöntemleri hakkında bilgi edinmek için tıklayın 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu