Türkiye'de Yatırım

Son Yıllarda Türkiye’de En Çok Değer Kazanan Hisse Senetleri

Son yıllarda en çok değer kazanan hisse senetleri

 

Hem küresel kriz hem de bölgesel siyasi gelişmeler nedeniyle dünyanın her yerinde olduğu gibi Türk para piyasaları da son dönemlerde inişli çıkışlı bir tablo çiziyor. Ancak  son birkaç yıl içinde Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören bazı hisse senetleri yatırımcılarına hiç kaybettirmediğini söylemek mümkün.

Farklı sektörlerden şirketlerin yer aldığı ve yatırımcısına kazanç sağlayan bu hisse senetlerinden bazılarını sizler için derledik.

ASELSAN

1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması için kurulan ASELSAN’ın (Askeri Elektronik Sanayi) %85’lik hissesi Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’na ait. Halka arz oranı %15 olan şirketin, 2002’den bu yana aktifi 15, cirosu ise 10 kat artmış durumda.

2017 itibarıyla piyasa değeri 34,5 milyar Türk Lirası olan ASELSAN’ın hisseleri 2002’den bu yana tam 145 kat yükseldi. Ayrıca şirketin hisseleri 2016’ya kıyasla 2017 yılında %276 büyüdü.

Şubat 2018 itibarıylaysa ASELSAN’ın bir hisse senedi 32 Türk Lirası civarında seyrediyor.

Yatırımlarını Türkiye’de değerlendirmek isteyenlerin ASELSAN hisselerini daha detaylı incelemesini tavsiye ederiz.

Ford Otosan ve Otokar

Türkiye’nin en önde gelen sektörlerinde otomotiv sektörü de Türkiye’de istikrarlı yatırımlar yapmak isteyenlerin karşısına çıkan ilk seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle sektörün önce firmalarından Ford Otosan ve Otokar istikrarlı kazançlarıyla dikkat çekiyor. Ford Otosan hisselerinin %69’u, Otokar’ın ise %14’ü yabancı yatırımcıların elinde bulunuyor..İki şirket de son 10 yıldır sürekli kar açıklamış durumda. Ayrıca 2017 yılında Ford Otosan’ın Türkiye’nin otomotiv ihracatının %24’ünü tek başına gerçekleştirdiğini de belirtmek gerekir.

DO-CO

Havayolları ikram ve havaalanlarında restoran işletmeciliği yapan DO-CO yatırımcılarına düzenli bir biçimde kazanç sağlıyor. Son 10 yıldır hiç zarar açıklamayan DO-CO’nun hisseleri %70 oranında yabancı yatırımcılara ait.

TAV

Yurt içi ve yurt dışında havalimanı terminal işletmeciliği ve terminal hizmetleri gerçekleştiren TAV, istikrarlı olarak yıllık bazda kar açıklamakta. Şirketin %40’ı halka açık.

Her geçen yıl büyüyen havacılık ağı ve İstanbul’da yeni açılacak olan havalimanıyla bu sektörün yatırımcılarına uzun vadede kazanç sağlayacağı söylemek mümkün.

Ata GMYO

Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı da yatırımcısına son 5 yıldır sürekli kazanç sağlayan şirketlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Hisselerin %88’i Ata Yatırım Menkul Kıymetler’de bulunurken %12’si ise halka açık.

Boyner

Perakende sektörünün devlerinden Boyner son 5 yıldır yatırımcısına düzenli olarak kazandırıyor. Şirket hisselerinin %85’i Türk Ekonomi Bankası’na ait.

Aksa

Türkiye, A.B.D. ve Çin menşeli fabrikalara jeneratör üretimi ve satışı yapan Aksa son 5 yıldır yatırımcısına hiç kaybettirmeyen şirketler arasında yer alıyor. %37’si halka açık olan şirketin hisselerinin %57’si ise yabancılara ait. Şubat 2017 itibarıyla bir Aksa hissesi 14,65 Türk Lirası değerinde.

İş Yatırım Ortaklığı

İş Yatırım Ortaklığı, 1995 tarihinde Türkiye İş Bankası tarafından kurulan ve sermaye piyasası araçları ile kıymetli madenlerden oluşan portföyün işletilmesine yönelik bir yatırım ortaklığıdır. 2012’den beri yatırımcılarına %138,5’luk bir getiri sağlayan İş Yatırım Ortaklığı, ayrıca yatırımcılarına 5 kez kar payı dağıtmıştır.

Çimsa

Türkiye Çimento sanayisinin önde gelen kuruluşlarından biri olan Çimsa, hem Türkiye’de hem de Türkiye dışında faaliyet gösteren önemli bir şirkettir. 2004’ten beri 14 kez yatırımcılarına kazanç sağlayan şirket, aracı kuruluşlar tarafından en sağlam ve en çok getiri sağlayan hisse senetlerinden biri olarak değerlendiriliyor. 2012-2016 arası yatırımcılarına %223,3’lük bir kazanç sağlayan şirket, bu süre içinde yatırımcılarına 5 kez kar payı dağıttı.

Erdemir Çelik

1960 yılından beri çelik, kalay, krom gibi madenlerden sac üreten Erdemir Çelik; otomotiv, beyaz eşya, savunma, makine gibi pek çok sektöre malzeme sağlayan bir şirkettir. 2012’den beri yatırımcılarına %259’luk getiri sağlayan Erdemir Çelik, 5 kez de kar payı dağıtmıştır.

Pınar Süt

Yatırımcısına son 5 yıldır düzenli olarak getiri sağlayan Pınar Süt’ün %38’i halka açık. Pınar Süt ayrıca yatırımcılarına düzenli olarak kar payı dağıtan şirketlerden biridir.

Sarkuysan

Bakır üretimi ve bakır işleme alanlarında Türkiye’nin öncü kuruluşlarından biri olan Sarkuysan da son 10 yıldır yatırımcılarına düzenli olarak kazanç sağlıyor. %83 oranın halka açık olan şirket, yatırımcılarına istikrarlı bir biçimde kar payı dağıtıyor.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu