Türkiye'de Yaşam

Türkiye’de Boşanan Yabancılar Medeni Durum Değişikliğini Nerelere Bildirmek Zorundadır?

Bilindiği üzere, yabancı bir ülkede evlilik yapan ve medeni durumu evli olan yabancıların Türkiye’de boşanmaları yasal olarak mümkündür. Ancak, bu boşanma süreçleri Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre gerçekleşmektedir. Türkiye’de boşanma kararı alan yabancılar, öncelikle bulundukları şehirdeki yetkili mahkemeye başvurarak boşanma davası açabilirler. Boşanma davasıyla beraber, mahkemenin boşanma kararı sonucunda yabancıların yeni medeni durumları hakkında bazı yasal bilgilendirmeler yapmaları zorunludur. Yabancılar, gerçekleşmiş medeni durum değişikliklerini yirmi iş günü içinde bulundukları şehirdeki Nüfus Müdürlüklerine bildirmekle yükümlüdürler. Bunun yanı sıra bu değişikliğin yabancının kayıtlı olduğu şehirdeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne de bildirilmesi yasal bir zorunluluktur. Türkiye’de yasal olarak boşanmış yabancılar belirli şartları sağlamak koşuluyla tekrar evlilik yapabilirler. Kadınlar, resmi boşanma tarihinden itibaren üç yüz gün sonra evlilik yapabilirler.
Daha kısa bir süre içerisinde evlenmek istemeleri durumunda, hamile olmadıklarına dair bir sağlık raporu sunmaları gerekmektedir. Erkekler içinse herhangi bir süre kısıtlaması bulunmuyor.

Eğer, Türkiye’de yabancıların medeni durum değişikliğini bildirmeleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu