Türkiye'de Eğitim

Türkiye’de Öğrenci Olmanın Bazı Bilinmeyen Avantajları

Her yıl Türkiye’de bulunan üniversitelere binlerce yabancı öğrenci kayıt yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyet tarafından öğrencilere sunulan bazı indirimli veya ücretsiz hizmetlerin hakkında Türkçe bilmediği için bu hizmetleri hakkında bir bilgi sahibi olmayabilir. Bu yazının amacı da öğrencilere bu hizmetler hakkında bilgi sunmaktır. Ayrıca bu yazıyı bu bağlantıya tıklayarak İngilizce, bu bağlantıya tıklayarak Arapça okuyabilirsiniz.

Öğrenci İndirimleri

Türkiye’nin her yerinde bulunan mağazalar veya turistik yerler öğrencilere indirim sağlıyor. İster elektronik cihazlar mağazası olsun ister müze veya tarihi turistik yerler de olsun Türkiye cumhuriyeti orta öğretim gören tüm öğrenciler bu indirimlerden faydalanabiliyor. Hatta bu yıldan (2021) itibaren Türk Hava Yolları öğrencilere indirimli biletler sunmaya başladı.

Öğrenci Ulaşım Kartı

Türkiye'de Öğrenci Ulaşım Kartı

Türkiye’nin ulaşım sistemi çok kaliteli ve sağlam bir altyapıya sahiptir. Türkiye’nin bir çok ilinde Otobüs, Metro veya Metrobüs araçları kullanabilmek için ulaşım kartına sahip olmak gerekir. Türkiye cumhuriyeti tarafından ilkokuldan başlayarak öğrencilere indirimli ulaşım kartları sunmaktadır. Bu kartlardan faydalanmak için öğrenci belgesi, bir adet vesikalık fotoğrafı, kimlik veya pasaport bunlarla birlikte en yakın başvuru merkezine gidip başvuruda bulunabilirler.

Müze Kartı +

Müze kartı+ Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına 60 TL karşılığında verilen bir karttır. Ancak 18 yaş üstü Türkiye’nin ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilere yabancı öğrenciler de sayarak 30 TL karşılığında verilmektedir.  Müze Kart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına ve Milli Saraylara bağlı 300’den fazla müze ve tören yerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Kart alındığı günden itibaren 1 yıl geçerlidir. Türkiye’nin bir ortaöğretim kurumunda bulunduğunuz sürece bu kartı yeniden alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: https://muze.gov.tr/urun-detay?CatalogNo=KRT-MZA01-08-008

Öğrenci E-Postaları

Türkiye’de üniversite okuyan tüm öğrencilere edu.tr uzantılı bir e-posta adresi verilir. Çoğu zaman akademik yazışmalarda kullanılmaktadır. Ancak bir çok öğrencinin bilmediği bu hesabın aracılığıyla bir çok indirimli hizmetten faydalanılabilir. Örnek olarak: Adobe  programları, Matlab programı veya öğrencilik hayatında faydası olacak bir çok program ve hizmetlere indirimli bir şekilde bu e-posta adresi ile ulaşabilirsiniz.

Nasıl Türkiye’de Öğrenci Olabilirim?

Türkiye’de öğrenci olmak ilginizi çektiyse ve Türkiye’de okuyup Türkiye’nin benzersiz fırsatlarından, güzelliğinden yararlanmak istiyorsanız bu soruyu sormuşsunuzdur kendinize. Türkiye’de üniversite okuyabilmek için YÖS veya SAT sınavına girmelisiniz. YÖS ve SAT hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

YÖS Nedir?

SAT Nedir?

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu