Türkiye'de Sağlık

Bütün dünyayı yaklaşık son 1.5 yıldır etkisi altına alan küresel Covid-19 salgını son 6 ayda farklı firmaların geliştirdikleri aşılar ve tedaviler ile belirli coğrafyalarda kontrol altına alınmaya başlamıştır. Türkiye’de gerek hızlı aşılama çalışmaları, gerekse tam kapanma önlemleri sayesinde salgının hızı yaz dönemiyle beraber belirli bir seviyenin altında tutulmaktadır. Salgın döneminde Türkiye’de ikamet eden veya çalışan yabancıların da aşılama programına alınmasıyla beraber, tıpki Türk vatandaşları gibi sırası gelen kişiler aşılarını ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında yaptırabiliyorlar. Bu yazımızda Türkiye’de uygulanmakta olan aşı programından ve yabancıların Covid-19 aşısı için nasıl randevu alabileceklerinden kısaca bahsedeceğiz.

Hangi Yabancılar Türkiye’de Covid-19 Aşısı Olabilir?

Tıpki Türk vatandaşları için uygulanmakta olan aşı stratejisi gibi yabancılar için de belirli kriterler takip edilerek aşılama yapılmaktadır. Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, Türkiye’de bir aşı programına dahil olmak için ülkede yerleşik olmanız gerekiyor. Geçerli bir çalışma/ikamet izni bulunan ve yabancı kimlik numarası sahibi yabancılar MHRS randevu sistemi vasıtasıyla en yakın sağlık kuruluşlarından aşı randevusu alabilirler. Buradaki bağlantıyı kullanarak veya 182’yi arayarak MHRS sistemi üzerinden aşı randevusu alabiliyorsunuz. Türkiye’de yapılan aşılama stratejisi programına göre ilk olarak sağlık çalışanları ve yaşlı, engelli ve koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ile çalışanlar aşılandılar. Daha sonra 65 yaş üzeri ve bazı devlet kurumlarında çalışanlar sıra ile aşılarını oldular. Mart 2021 itibariyle de Türkiye’de yerleşik olarak yaşamakta olan yabancıların aşı programına dahil edilmesiyle beraber, yabancılar da resmen aşılanmaya başlamış oldular. Önümüzdeki bir kaç ay içerisinde 18 yaşın üzerinde olan ve Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan tüm yabancıların da aşılarının tamamlanmaları bekleniyor.

Türkiye’de Aşılamada Güncel Durum ve Uygulanan Aşılar

Türkiye’de ilk olarak aşılama süreçleri Sinovac markalı Çin menşeili aşı ile uygulanmaya başlandı. Daha sonra Biontech ve Sputnik  aşıları ile anlaşmalar sağlanmasıyla beraber 100 milyon dozun üzerinde aşı siparişi verilmiş oldu. Güncel programda bir değişiklik yaşanmaz ise Eylül ayı sonuna kadar 18 yaş üstü Türk vatandaşları ve yabancıların büyük oranda aşılanmaları hedefleniyor. Aşılama sırası gelen Türkiye’de yerleşik yabancıların da önemli bir kısmı ilk ve ikinci doz aşılarını olmuş durumda. Halihazırda tıpki Türk vatandaşları gibi Covid-19 aşılamaları ve tedavi süreçleri Türkiye’de tamamen ücretsiz olarak sağlanıyor. Sıranız geldiğinde hem MHRS, hem de E-Nabız üzerinden yabancı kimlik numaranız ile aşılama randevunuzu alabilir, ücretsiz olarak aşınızı yaptırabilirsiniz. Ayrıca, mevcut bulunan aşılar arasından seçim yapabildiğinizi de hatırlatalım.

Türkiye’de yabancıların Covid-19 aşıları hakkında sorularınız varsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
79 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gizem
Gizem
19 gün önce

Yabancı ülke vatandaşı ikamet izni veya çalışma izni yok,Türkiye’de covid aşısı olabilir mi

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
17 gün önce
Yanıtla  Gizem

Merhaba, geçtiğimiz haftalarda sadece pasaport numarası ile yabancılar aşı olabilmekteydi fakat bu başvuru kapatıldı. Şu an için geçici TC numarası olmayan yabancılar aşı olamamaktadırlar.

Alla
Alla
21 gün önce

Azerbaycan vatandaşıyım 18 yaşından küçüğüm aşı olabilir miyim ne yapmam gerekiyor

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
17 gün önce
Yanıtla  Alla

Merhaba, geçici olarak verilen TC numaranız varsa onun üzerinden randevu alarak aşınızı olabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

1 6 7 8