Türkiye'de EğitimLise veya dengi diploma

Türkiye, son yıllarda yaptığı büyük eğitim yatırımlarıyla beraber yabancı öğrencilerin dünyada en çok tercih ettiği ülkelerden biri haline gelmiştir. 81 ilde toplamda 250’nin üzerinde devlet ve vakıf üniversitesi bulunan Türkiye, geniş eğitim programları ve uluslararası eğitim standartları sebebiyle eğitim alanında bölgede öncü ülkelerden biridir. Ek olarak, yabancıların Türkiye’de lisans programı okuyabilmeleri için YÖS’e katılmaları gerekmekte olup, bazı 2 yıllık meslek yüksekokullarına ise sınavsız kayıt hakları bulunmaktadır. Bu yazımızda yabancıların 2 yıllık meslek yüksekokullarına nasıl kayıt olabilecekleri hakkında kısaca bilgilendirme yapacağız.

Yabancıların 2 Yıllık MYO’larda Eğitim Alması

Öncelikle lisans programlarına göre oldukça uygun fiyatlı olması ve bazı mesleklerin iş hayatında oldukça fazla iş imkanı bulması sebebiyle 2 yıllık meslek yüksekokulları yabancılar tarafından hem devlet hem vakıf üniversitelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Türkiye’de herhangi bir önlisans programına kayıt olmak istiyorsanız mutlaka geçerli bir lise diplomanızın bulunması gerekiyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de geçerli bir ikamet veya çalışma izniniz bulunuyorsa, aynı zamanda eğitim de almak istiyorsanız sınavsız olarak üniversitelerin yabancılar için açtığı kontenjanlara başvuru yapabilirsiniz. Yabancılar için üniversitelere ait bölümlerin kontenjanlarını eğitim almak istediğiniz üniversitelere ait internet sitesinden öğrenebilir, başvuru için gerekli evraklar hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, eğer yakın zamanda ikamet izninizin süresi sona erecekse, 2 yıllık bir meslek yüksekokuluna kayıt olarak öğrenci ikamet izniyle Türkiye’de hem eğitim alabilir hem de yasal olarak kalmaya devam edebilirsiniz.

Yabancıların Türkiye’de meslek yüksekokullarında eğitim almaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap