Türkiye'de Sağlık

Yabancılar Türkiye’de Ücretsiz PCR Testi Nasıl Yaptırabilir?

Tüm dünyayı son dönemde etkisi altına alan Covid-19 ile mücadele konusunda gerek aşılama, gerekse sosyal mesafe tedbirleri sayesinde Türkiye önemli bir mesafe kat etmiştir. 6 Eylül 2021 itibariyle yürürlüğe giren İçişleri Bakanlığı genelgesiyle birlikte sosyal hayatta pek çok faaliyet belirli kurallara bağlanmıştı. Bu uygulamaya göre sinema, tiyatro, spor müsabakaları vb. toplu etkinlikler için negatif PCR testi veya aşı olma şartı getirilmişti. Ayrıca toplu taşıma ile şehirler arası seyahat edecek kişiler için de aynı uygulama geçerli hale getirilmişti. Tıpki Türk vatandaşları gibi yabancı uyruklular için de aynı kurallar uygulanmaktadır. Eğer, Covid-19 aşınız bulunmuyor ve Türkiye’de yasal olarak bulunuyorsanız, hem toplu etkinliklere katılmak için hem de şehirler arası seyahat etmek için mutlaka negatif PCR testine sahip olmanız gerekiyor. Bu yazımızda yabancıların Türkiye’de ücretsiz PCR testi yaptırması konusunda bilgilendirme yapacağız.

Yabancılar Türkiye’de Nasıl Ücretsiz PCR Testi Olabilir?

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre tüm devlet hastanelerinde zorunlu tutulan durumlar için uygulanan PCR testlerinden ücret alınmayacağı belirtilmişti. Buna göre, Türkiye’de yasal olarak bulunan yabancılar ve kaçak durumdaki yabancılar ayırt etmeksizin, durumlarını belirttikleri takdirde devlet hastanelerinde ücretsiz olarak PCR testi yaptırabilmektedir. Üstelik, test konusunda herhangi bir sınırlama da bulunmuyor. Bunun yanı sıra, eğer Türkiye’de kaçak durumda bulunan bir yabancı iseniz ve 99 ile başlayan yabancı kimlik numaranız bulunmuyorsa, henüz yasal olarak aşılama yaptırma şansınız bulunmuyor. Ekim 2021 itibariyle, sadece Türkiye’ye yasal yollardan giriş yapmış yabancılar, Covid-19 aşısı yaptırabilmektedir, fakat PCR testi konusunda böyle bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Yabancıların Türkiye’de nasıl ücretsiz PCR testi olabilecekleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu