Türkiye'de Yatırım

Türkiye’de Yatırım Yapmak İsteyenler İçin İdeal Bir Sektör: Turizm

Dünyanın en popüler 6. turizm merkezi olan ve yıllık turist potansiyeli 40 milyona ulaşan Türkiye, turizm alanında yatırım yapmak isteyen yabancılar için çok önemli bir ülkedir.

 

Asya, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu ülkelerini tam noktasında bulunması, aynı anda 4 mevsimin yaşanbilmesi, her bütçeye uygun konaklama tesislerinin bulunması nedeniyle Türkiye, uzun yıllarda yabancı turistlerin gözdesidir. Dört mevsim güneş alan güneyin eşsiz sahilleri, Karadeniz’in yemyeşil dağları ve yaylaları, asırlar boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle Anadolu’nun her tarafında bulunan tarihi yapılar hem doğa hem de kültür turizmi için Türkiye’ye ayrıcalık bir konum sunar.

Özellikle de devletin, turizm alanında yatırım yapan yerli ve yabancı yatırımcılara sağladığı teşvikleri de göz önüne alırsak turizm sektörünün Türkiye’de yatırım yapılabilecek en ideal sektörlerden biri olduğu anlaşılacaktır.

Şimdi turizm alanında devlet teşviklerine ve Türkiye’deki turizm sektörünün istatistiki durumlarına bakalım.

İstanbul ve Antalya Zirvede

 

İstanbul ve Antalya zirvede

 

Türkiye’nin turistler tarafından en çok rağbet gören şehirleri İstanbul ve Antalya. İstanbul, global bir kent olma özelliği nedeniyle dünyanın pek çok ülkesinden milyonlarca turist çekerken Antalya’da eşsiz doğası nedeniyle turistlerin uğrak noktalarından 2016 verilerine göre Türkiye’ye gelen toplam turist sayısı 25.3 milyon iken bu sayısı 2015 yılında 36.2 milyondu. Bu tür dalgalanmalarda güncel ve bölgesel politik koşulların etkili olduğunu belirtmekte fayda var.

5 Yıldızlı Otel Cenneti

Türkiye’de uluslararası standarlartlarda 600’den fazla 5 yıldızlı otel bulunuyor. Bu otellerin yarısı ise Türkiye’deki turizmin kalesi olan Antalya kentinde bulunuyor. Avrupa’nın en iyi golf sahalarının, futbol, SPA ve kongre turizminin de gözde destinasyolarından biri olan Antalya, bu anlamda Türkiye’nin en çok turist çeken illerinden biri. Euromonitor International tarafından 2015 yılı turizm verilerine dayanarak hazırlanan dünyanın en çok ziyaret edilen 100 şehri listesinde Antalya, 11,1 milyon yabancı ziyaretçi ile 10. sırada yer almıştır.

Doğa Turizmi Açısından Eşsiz Bir Ülke

 

Deniz, kum, güneş

 

Türkiye doğa turizmi bakımından çok az ülkede bulunan doğal güzelliklere sahiptir. Kapadokya, Pamukkale, Karadeniz Yaylaları, kış turizmine elverişli Erciyes, Uludağ, Palandöken gibi dağları, termal turizm açısından 2000’den fazla kaplıcası ile hem turistler hem de yatırımcılar için harika fırsatlar sunar.

Deniz, Kum, Güneş

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olan Türkiye’de, özellikle Ege ve Akdeniz kıyıları yoğun ilgi görür. Uluslararası Mavi Bayrak jürisi, dünya genelinde plajları ve deniz suyunu kalite, temizlik, güvenlik gibi kriterlere göre notlandırır. Başta güney ve Ege sahilleri olmak üzere 2017 yılında Türkiye’de 454 adet mavi bayraklı plaj vardır. Bu da Türkiye’nin 7200 kilometrelik kıyı şeridi uzunluğu ile kıyı turizmine ne kadar elverişli bir ülke olduğunu gösterir. Türkiye’nin bu alandaki rakipleri ise İspanya ve Yunanistan’dır.

Kültür Turizmi Açısından Çok Zengin

Asırlardır Hitit, Frigya, Urartu, Bizans, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve daha pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu toprakları birbirinden görkemli tarihi eserlerle, mimari yapılarla, ören yerleriyle doludur.  Bu bakımdan sadece deniz, kum, güneş değil; müze ve ören yeri gezmek isteyen tarih sever turistler için de Türkiye görülmesi gereken başlıca ülkelerden biridir.

Turizm Alanında Ne Tür Teşvikler Sunuluyor?

Turizm sektöründe devlet tarafından sağlanan teşviklerden yararlanabilmek için “turizm işletme belgesi” alınmalıdır. Turizm işletme belgesi olan turizm tesisleri için sunulan teşviklerden bazıları şunlardır:

Arazi Tahsisi

Turizm Teşvik Kanuna göre hazine ve orman arazileri turistik tesis yatırımları için devlet tarafından yatırımcılara tahsis edilebilir. Tahsis edilen arazi 49 yıl boyunca yatırımcının kullanımına açıktır. Yıllık olarak da çok düşük miktarlarda devlete kira ödenir.

Vergi İndirimi

Turizm işletme belgesi olan tesisler KDV ve gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, çalışanlar için sigorta prim desteği, faiz desteği gibi teşvikler sağlanır.

Elektrik, Su, Doğalgaz İndirimi

Turizm işletme belgesi olan işletmeler elektrik, doğalgaz ve su ücretlerini o bölgedeki sanayi ve meskenlere uygulaan tarifelerden en düşüğü üzerinden öderler. Bu sayede turizmciye enerji anlamında ciddi bir destek sağlanır.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Eskişehir -kütahya,antalya,izmir bağlantı yoluna cephe eskişehir merkeze 6 klm mesafede turizm bakanlığının turizm alanı ilanettiği 45 derece sıcak suyu bulunan 40.000m2 eskişehir-kızılinler bölgesinde turizm yatırımına müsait orman sınırı ve bol oksijen alan arazimiz acil satılıktır.2klm mesafemizde hilton delüx yatırım tamamlamış ve hizmete açılmıştır.

  2. Kocaeli kartepe de 10 donum arazim var doga turizmine uygun hobbit ev veya gondola ev projesine uygun icersinde dogal kaynak suyu olan bir arazim var ortak proje yatirimi yapcak yatirimci ariyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu