Türkiye'de Sağlık

Türkiye’nin Estetik Cerrahi Alanında En İyi Olduğu 10 Operasyon

Dudak dolgunlaştırmadan saç ektirmeye, yağ aldırmadan karın germeye dek pek çok estetik cerrahi operasyonu son yıllarda daha çok insan tarafından tercih edilir hale geldi. Görsel medya çağında yaşadığımız için insanlar daha iyi görünmeye ihtiyaç duyuyor. Bu açıdan estetik cerrahi büyük bir önem taşıyor.

Türkiye, estetik cerrahi alanında dünyanın en çok talep gören ülkelerinden biri. Bu durumdda Türk hekimlerinin dünya standartlarında bilgili ve deneyimli kişiler olması etkili. Bu hekimlere ek olarak yine Türkiye’de estetik cerrahi alanında uzmanlaşmış pek çok klinik ve merkez bulunuyor. Tüm bunlara Türk Lirasının özellikler Dolar ve Euro cinsinden uluslararası kişilere avantaj sağlamasını da eklediğimiz zaman Türkiye estetik cerrahinin en önemli merkezlerinden biri haline geliyor.

Peki Türkiye’de en çok tercih edilen estetik ameliyatlar hangileri? Bu yazımızda Türkiye’de en çok tercih edilen estetik operasyonları ve en güncel estetik trendleri ele alıyoruz.

1. Saç Ekimi

Saç Ekimi

Türkiye, özellikle de İstanbul, dünyanın saç ekim başkentidir desek abartmış olmayız. Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya gibi şehirlerde de saç ekimi konusunda uzman hekimlerin öncülüğünde pek çok hastane ve klinik yer alıyor.

Genelde orta yaştaki erkeklerin talep gösterdiği saç ekimi operasyonunda FUT ya da FUE tekniğinden en uygun olanı uygulanıyor. Kişinin kafasındaki mevcut saçların saç bulunmayan yerlere ekilmesiyle yapılan bu operasyon çoğu zaman 1 günde tamamlanabiliyor.

Dolayısıyla uzun yıllardır gür saçlara sahip olmayı arzuluyorsanız İstanbul size yeni bir hayatın kapılarını aralayacaktır.

Türkiye’nin en iyi saç ekim merkezleri hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayın.

2. Botoks

Botoks

Botoks ciltteki kırışıklıkları ve istenmeyen detayları daha estetik bir görünüme kavuşturmak için şırıngayla deri altına enjekte edilen bir tür toksindir. Botolinum toksini olarak da adlandırılan botoks işlemi ile yüzdeki kaslara müdahale edilir. Böylece yüzdeki kırışıklarda azalma meydana gelir.

Cerrahi bir operasyon gerektirmediği gibi botoks yaptıran kişi, bu süreçte çoğu zaman acı bile duymaz. Kişinin yüz ifadesinde çok kısa sürede ciddi bir fark yarattığı için en çok tercih edilen estetik işlemlerden biridir.

Türkiye botoks alanında uluslararası hastalar tarafından oldukça sık tercih edilmektedir.

“ Botoks Nedir? ”,“ Türkiye’de Botoks Nasıl Yaptırılır?” sorularına cevap almak için tıklayın.

3. Meme Büyütme – Küçültme – Silikon

Göğüs küçültme ve büyütme

Uzun yıllar sadece ünlü kişilerin tercih ettiği ancak son dönemde tıpta ve estetik cerrahi alanındaki gelişmelerle uygun fiyatlara da yaptırılabilen meme büyütme ve dikleştirme operasyonu sayesinde kadınlar daha dolgun ve diri göğüslere sahip olabilmekte.

Buna ek olarak göğüslerinin büyüklüğünden şikayetçi olan kişiler için göğüs küçültme operasyonları da yine Türkiye’de hem yerli hem de yabancı kişiler tarafından oldukça rağbet görüyor.

Türkiye alanda başarılı ve tecrübeli doktorları ile dünya çapında bu alanda da adından söz ettirmeyi başarıyor.

4. Dolgu – Yağ Enjeksiyonu

Dolgu, Yağ enjeksiyonu

Zayıflık, yaş ya da stres nedeniyle yüzünde erken kırışıklık oluşan kişilere yönelik uygulanan dolgu ve yüze yağ enjeksiyonu operasyonu sayesinde insanların yüzleri daha genç ve diri bir görünüm alabilmektedir.

Yanak, alın, dudak, çene ucu, kaş arası gibi bölgelere dolgu uygulamak için hastaların bazı bölgelerinden şırınga yardımıyla yağ alınır. Bu yağ yine dolgu yapılması istenen bölgeye aktarılıyor. Diğer bir deyişle vücuttaki yağın yeri değiştiriliyor. Lokal anestezi altında yapılan bu işlem hastaların acı duymasının da önüne geçiyor.

5. Kepçe Kulak

Kepçe Kulak

Otoplasti olarak da bilinen kulak estetiği operasyonu ile kepçe kulak problemi yaşayan kişilerin kulakları daha doğal ve estetik bir görünüm kazanır.  Kepçe kulak ameliyatı olmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Yani 2 yaşındaki bir çocuk dahi kepçe kulak ameliyatı olabilir. Esasında hekimlerin ve psikologların önerisi de bu şekildedir. Çocukların okul öncesi dönemde, ortalama 5 yaşındayken kepçe kulak ameliyatı olması okul döneminde yaşanabilecek psikolojik sorunların önlenmesi bakımından oldukça önemlidir.

6. Liposuction

liposuction

Obezite benzeri ekstrem kilo problemleri olmayan, fakat bölgesel yağlanma problemi nedeniyle bir türlü bölgesel yağlarından kurtulamayan kişilerin tercih ettiği estetik operasyonların başında liposuction (yağ aldırma) geliyor.

Liposuction operasyonunda kalça, basen, karın, bel, diz gibi bölgelerdeki yağlanmalar estetik cerrah tarafından açılan 1-2 mm’lik kesilerle vakumlanır. Böylece vücudun belli bölgelerindeki inatçı yağ dokuları vücuttan alınır. Böylece hastalar diyet ve spor gibi aktif uğraşlar sonucu bile atamadığı yağlarından kurtularak daha fit bir görünüm kazanır.

7. Karın Germe

Karın germe

Abdominoplasti olarak da adlandırılan karın germe operasyonu, yağlanma ve yaşa bağlı olarak meydana gelen sarkmayı düzeltmek için yapılır. Liposuction ile benzer bir yöntemle uygulanan karın germe operasyonunda alınan yağ sayesinde karın bölgesinde gevşeklik ve sarkıklık ortadan kaldırılır. Alınan yağ sonrası boşa çıkan deri ise cerrahi operasyonla kesilir ve kesilen bölgeye dikiş atılır.

Özellikle vücut ağırlığında çok ciddi düşüş olan kişiler ve hamilelik sonrası karındaki sarkmadan şikayetçi olan kadınlar karın germe operasyonuna ciddi ilgi göstermektedir.

8. Yara İzi Giderme

Yara izi giderme

Kaza sonrası vücudunda yanık veya kesik izi kalan kişiler tarafından en çok talep gören estetik operasyonlardan biridir. Yara izinin durumuna bağlı olarak bazı hallerde yara izi tamamen ortadan kaldırılabilir iken bazı hallerde ise yara izi dikkat çekmeyecek bir düzeye getirilir.

Yara izi bulunan kişilerin tercih ettiği bu estetik operasyona özellikle iş hayatında ve sosyal hayatta çeşitli problemler yaşayan insanlar talep göstermektedir.

9. Burun Estetiği

Burun estetiği

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği operasyonlarında kişinin burnu uzman hekimlerce analiz edilir. Hastanın istek ve beklentileri bu bağlamda değerlendirilir. Sonuç olarak kişinin yüzüne en uygun olan burun şekli cerrahi bir operasyonla verilir. Burundaki eğrilikler, tümsekler, yamukluklar bu operasyonla kısa sürede düzeltilir.

10. Göz Kapağı Germe

Göz kapağı gerdirme

Yaş nedeniyle göz kapağında sarkma meydana gelen kişiler tarafından tercih edilen göz kapağı germe ameliyatı lokal anestezi altında, toplamda 1 saat içinde gerçekleştirilir. Buna ilaveten alt göz kapağının sarkması ve gevşemesi de yine bu operasyonla aynı mantıkta yapılan göz operasyonlarıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu