Türkiye'de Sağlık

Türkiye’deki En İyi Göz Sağlığı Hizmetleri

Türkiye pek çok alanda olduğu gibi göz sağlığı alanında da ön sıralarda yer almaktadır. Bilindiği üzere göz sağlığı pek çok farklı branştan daha fazla hassasiyet ve önem taşımaktadır.Pek çoklarına göre insanoğlunun en önemli duyu organı olan göz, ayrı bir önem ve özen istemektedir. Türkiye son yıllarda göz sağlığı alanında adından çok sözettirmektedir.

Özellikle son teknolojik cihazlara sahip olan göz hastanelerinin sayısının her geçen gün artması, yeni teknolojilere hızlıca adapte olabilen göz hekimleriyle ülke, bu alanda hasta memnuniyeti neredeyse yüzde yüz oranında sağlamaktadır.

Biz de sizler için Türkiye’nin en başarılı olduğu alanlardan bazılarını derledik.

Katarakt Operasyonları

Türkiye'de Katarakt Operasyonları

Katarakt, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan ve doğrudan görmeyi etkileyen bir rahatsızlıktır. Göz merceğinin saydamlığının azalması ve zamanla yok olması sonucu ortaya çıkan katarakt, hastanın görme kaybı ile sonuçlanabilmektedir. Uzak ve yakını görmede azalma, çift görme, baş ağrısı, gözlük numarasının hızla değişmesi, ışık hassasiyeti, renklerde bulanıklaşma gibi belirtili olan bu rahatsızlığın tedavisi günümüzde mümkündür.

Cerrahi müdahale ile tedavi edilebilen bu rahatsızlıkta erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Geç kalınması durumunda tedavi süreci uzamakta ve yapılan tedavinin etki oranı azalmaktadır.

Türkiye’de katarakt operasyonlarında son teknoloji cihazlar kullanılmakta ve operasyon dikişsiz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Operasyon sonrası hasta hemen taburcu edilebilmektedir.

Lazer Operasyon

Türkiye'de Lazer Operasyon

Lazer operasyonlar tüm dünyadan son 10 yıldır en çok yaptırılan göz operasyonları arasında yer almaktadır. Gözlük veya lens kullanmak istemeyen miyop, hipermetrop ve astigmat hastalarının tercih ettiği lazer operasyonlar, günümüz teknolojileriyle acısız bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Halk arasında göz çizdirmek olarak da adlandırılan bu operasyonlar için pek çok farklı teknoloji bulunmaktadır. Gözün uygunluğuna, hastanın bütçesine göre çeşitlenen bu teknolojilerin alanında uzman doktorlar tarafından uygulanabilmektedir.

Günümüzün en gelişmiş lazer tedavilerinden biri olan Smile teknolojisi ile operasyon 5 dakika sürmekte, hasta operasyon sonrasında 3-4 saat içerisinde görüşüne kavuşabilmektedir.

18 yaşından büyük, kornea yapısı lazer operasyona uygun ve bazı yapısal şartlara sahip tüm hastalara lazer operasyon yapılabilmektedir. Türkiye bu alanda en son teknolojileri sahip hastanelere ve alanında uzman dünya çapında tanınan hekimlere ev sahipliği yapmaktadır.

Göz Tembelliği

Türkiye'de Göz Tembelliği Tedavisi

Top literatüründe adıambliyopi olarak tanımlanan göz tembelliği, donuk göz anlamına gelmektedir. Yapısal bir bozukluk olmamasına rağmen, hastanın görme keskinliğinin azalması ile oluşan bu rahatsızlık, nadir görülen bir durumdur.

Günümüzdeki gelişmeler ve teknolojiler doğrultusunda erken teşhisi durumunda görme kaybı yaşanmadan tedavi edilmesi ve hastanın görme kalitesinin arttırılması mümkündür.

Bebeklik ve çocukluk çağlarında başlayan bu rahatsızlık için en önemli aralık ilk 6 ay ve 6-8 yaşları arasıdır. Ailelerin ilgisi bu noktada büyük önem taşımaktadır. Hastalığın tanısının erken konulması ve erken tedavi başlanılması büyük önem taşımaktadır.

Sarı Nokta

Türkiye'de Sarı Nokta Tedavisi

Tıp literatüründe Makula dejenerasyonu olarak isimlendirilen sarı nokta hastalığı genellikle genetik yollarla nesiller arasında aktarılmaktadır. Özellikle 55 yaş üstü bireylerde görülen sarı nokta rahatsızlığı, kişilerin hayat kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Sigara ve alkol tüketimi, yetersiz beslenme ve bozuk uyku düzeni hastalığın ilerlemesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Görme kaybı ile sonuçlanabilen bu rahatsızlık, gözde makula ismi verilen bölgenin bozulması kaynaklı oluşan bir göz hastalığıdır. Makula, gözün arkasında yer alan ve detayları görmeye olanak sağlayan bölüme verilen isimdir. Gözün bu bölümü kişinin her türlü detayı fark etmesine olanak sağlar. Örneğin ipliği iğneye geçirebilmemizi bu bölgeye borçluyuzdur. Bu bölge yaşanan bir bozulma kişinin detayları tanımlayamamasına ve bulanık görmesine rol açar. Aynı zamanda makula bölgesinde yaşanan olumsuz bir durum kişinin görüşünde karanlık bölgelerde yaratabilir. Kişinin günlük hayat aktivitelerini doğrudan etkileyen bu durumun erken teşhis edilmesi durumunda tedavi edilmesi mümkündür.

Türkiye son yıllarda sarı nokta hastalığı tedavisinde sıkça adını duyurmaktadır. Hastanın yaşam kalitesini arttıran tedavi yöntemleri, kişinin günlük hayatına devam etmesine olanak sağlar.

Şaşılık

Türkiye'de Şaşılık Tedavisi

Şaşılık tüm dünyada bilinen bir rahatsızlıktır. Gözlerin aynı hizada yer almaması ve farklı yönlere bakması anlamına gelen bu rahatsızlık, gözlerin senkronize hareket etmesini de engeller. Bebeklik çağında ortaya çıkan şaşılık rahatsızlığının erken yaşlarda tedavi edilmemesi durumunda, ilerleyen yaşlarda hasta hem fiziksel hem de sosyal anlamda pek çok sıkıntı ile karşılayabilir.

Alanında uzman çocuk ve ergen göz hekimlerinin doğru ve zamanında müdahaleleriyle çocuğun hayat kalitesi arttırılabilir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Türkiye’de yer alan göz hastanelerinin ilgili pediatri bölümlerine danışabilirsiniz.

Türkiye'de Göz Hizmetleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu