Türkiye'de Yatırım

Yabancı Yatırımcıların Türkiye’de Tercih Ettiği Şehirler Hangileri ?

Türkiye’nin en iyi şehirleri kültürel refah ve ekonomik dönüşüme ek olarak verimli ulaşım, inşaat ve diğer altyapı projelerinin ilerlemesine göre diğerlerinden ayrılmaktadır. Türkiye’nin yabancı yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen şehirleri sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda kendi aralarında yarışarak Türkiye’yi aydınlık bir meşale haline getirmekte ve turistler ile yabancı yatırımcıların ilgilerini çekmeye devam etmektedir. Yabancı yatırımcıların Türkiye’de tercih ettiği şehirler denildiğinde akla ilk olarak İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirler gelmektedir.

 

Yabancı yatırımcıların Türkiye'de tercih ettiği şehirler

 

İstanbul

İstanbul, her dönemde Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biri hatta en önemlisi olmuştur. Şehir bu önemini asırlardır koruyarak bugünkü konumuna ulaşmıştır. İstanbul Yeni Havalimanı gibi son yıllarda gerçekleşen Türkiye’nin en büyük ve en başarılı projelerine ev sahipliği yapmanın yanında, Doğu’nun Batı ile buluşma noktası olan 76,5 milyon m2’lik yüzölçümüne sahip Büyük Şehir şüphesiz ülke için oldukça farklı bir konuma sahiptir.

Asma köprüler ve eski, modern, turistik ve ticari mekânların arasında yükselen yüksek katlı binaları, şehirdeki geniş bahçeler ve heybetli camiler izliyor. Şu an gündemde olan “Kanal İstanbul” gibi hayata geçirilmesi planlanan yeni ve büyük projeler ile birlikte İstanbul topraklarının bölgedeki ekonomik liderliğini sürdürmeye devam etmesi ve rekorlar kıran oranlarda yabancı yatırım artışı sağlanması bekleniyor.

Rakamlarla gerçekler İstanbul’u kalkınma trenindeki en önemli istasyon yapan çalışmalara dayanmaktadır. 16 milyonluk bir nüfusa sahip olan büyük şehri 40 belediye paylaşıyor. İstanbul özellikle son yıllarda adımları atılan ve tüm sektörlere öncülük eden hizmet projeleri düzeyinde bir devrime tanık olmuştur. Türkiye’nin en büyük serveti olan İstanbul, yabancı yatırımcıları da beraberinde büyük bir zenginliğe davet ediyor.

Ankara                                        

Ankara, coğrafi olarak Türkiye’nin merkezinde yer alan, yüksek binalar, fabrikalar, üniversiteler, kamu kurumları, uluslararası şirketler ve ticaret forumu ile modern Türkiye’nin tasvirini gözler önüne sermektedir. Yabancı yatırımcıların Türkiye’de tercih ettiği şehirler arasında en belirgin özelliği, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olması nedeniyle siyasi ve diplomatik faaliyetlerle etkin olmasıdır.

Ankara özellikle modern Türkiye’nin başkenti haline geldikten sonra, Türk ve yabancı yatırımcı oranlarının artmasına ve bununla beraber gayrimenkul alımında artan ivmelere tanıklık etmiş ve farklı şehirlere ve ülkelere giden yolların birleştiği bir yer olarak daha da önem kazanmıştır.

Ankara ticari faaliyetlerin yürütülmesi açısından yerel olarak istikrarlı bir ekonomiye sahiptir. Ankara’dan birçok ürünün ihracatının yapılmasının yanı sıra, yurt içinde üretilen ve uluslararası alanda ün kazanmış en iyi yünü farklı coğrafyalara sunmaktadır. Kent kendine özgü olan Angora yününü üreterek Avrupa pazarlarını işgal ediyor.

İzmir

İzmir’in en güzel yanı, Türkiye’nin turizm ve tatil konaklamalarına uygun en önemli ve en iyi bölgelerinden biri olarak kabul edilen doğal sahil şeridi veEge Denizi’nin güzelliği ile ortaya çıkmıştır.

İzmir ayrıca ticaret fuarları ile bilinirken, tüm dünya ülkelerinden gelen yatırımcılar için önemli bir hedef konumuna gelmiştir. Şehirde Türk, Arap ve diğer uluslararası öğrencileri ağırlayan 9 devlet üniversitesi bulunmaktadır.

İzmir, Türkiye’deki yatırımlarla en çok ilgilenen yabancı ve Türk yatırımcılar arasında, daire satın almak ve iş kurarak yatırım yapmak için en iyi şehirlerden biri olmuştur.

Trabzon

Türkiye’nin kuzeyindeki Karadeniz kıyısında bulunan güzel bir turistik şehir olan Trabzon, güzelliğin, serin bir yaz ikliminin ve her zaman eşsiz bir doğanın tüm özelliklerini taşıyan, dünyanın her yerinden turistleri ve yabancı yatırımcıları kendine çeken bir cazibeye sahiptir.

Trabzon, Karadeniz boyunca Doğu ile Batı arasında önemli bir geçittir. Kent turistler, özellikle Araplar için popüler bir yer haline gelmiştir. Kentsel projelerin ve bölgeye yapılan yatırımların son yıllarda artmasıyla birlikte Trabzon, Türk emlak sektöründe özellikle yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline gelmiştir. Hastaneler, lüks oteller, şirketler, fuarlar ve lüks alışveriş merkezleri Trabzon’un her yerine yayılmış ve gayrimenkul yatırım sektörü için sermaye haline gelmiştir.

Son olarak, Türk şehirlerinin güzellik, tarih, ticari olanaklar ve modernlikte rekabet ettiğini söyleyebiliriz, ancak İstanbul, turistlerin, yabancı yatırımcıların, kısacası Türkiye’ye yeni gelenlerin ya da yatırım ile Türk vatandaşlığı kazanarak Türkiye’de yaşamak isteyenlerin yatırımlarını değerlendirebilecekleri en çekici merkez olmaya devam ediyor.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu