Türkiye'de Yaşam

Yabancılar için İstanbul Kart HES Kodu Tanımlaması Nasıl Yapılır?

Güncelleme 02.03.2022

Türkiye Bilim Kurulunun toplantısı ve ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları neticesinde HES kodu uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluş HES kodu talep etmeyecek.

2 Mart Düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz: 2 Mart 2022 Koronavirüs Türkiye Bilim Kurulu Açıklamaları

Türkiye’de devam etmekte olan Covid-19 tedbirleri kapsamında pek çok şehirde ulaşım ve toplu taşıma konularında çeşitlerinde düzenlemeye gidilmiştir. Bugün, 15 milyondan fazla kişinin yaşadığı İstanbul’da toplu taşıma araçları için kullanılan İstanbul Kart ile seyahat edebilmek için geçerli bir HES koduna sahip olmalı ve bu kodu kartınıza tanımlamanız gerekmektedir. Daha önce “Yabancılar için HES Kodu nasıl alınır?” başlıklı yazımızda HES kodu alabilmek için yapmanız gerekenleri listelemiştik. Bu yazımızda da İstanbul’da yaşayan ve 99 ile başlayan kimlik numarasına sahip yabancılar için aldıkları HES kodlarının İstanbul Kart’larına nasıl tanımlanarak geçerli hale getirebileceğinden bahsedeceğiz. Hatırlatmak isteriz ki İstanbul kartlarına geçerli bir HES kodu tanımlamayan kişilerin İstanbul’da metro, metrobüs, otobüs, tramvay, teleferik vb. toplu ulaşım araçları ile seyahat etmelerine izin verilmemektedir. Eğer İstanbul Kartınız ile şehir içinde bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız, mutlaka bu kodunuzu İstanbul kartınıza tanımlamanız gerekmektedir.

HES Kodum Yok, Nasıl Alacağım?

İstanbul Kart için HES kodu tanımlaması yapmak için geçerli bir HES kodunuzun bulunması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var. İlk olarak telefonunuzun Short Message Service (SMS) kısmına gelerek,  HES yazıp bir boşluk bırakarak 99 ile başlayan yabancı kimlik numaranızı yazmanız, yine bir boşluk bırakarak doğum yılınızı yazmanız gerekmektedir. Bu mesajı 2023’e SMS olarak göndermelisiniz. Örneğin :

HES  99999999999 1987 yazıp 2023‘e gönderin.

şeklinde bir SMS göndermeniz yeterli olacaktır. Ardından telefonunuza gelecek HES kodunuzu yine Türkiye’de HES kodu zorunluluğu bulunan AVM, Devlet dairesi gibi mekanlarda girişteki güvenlik görevlilerine ister kod, isterseniz de QR kodu olarak göstererek giriş sağlayabilirsiniz.

HES Kodunu İstanbul Kartıma Nasıl Tanımlarım?

99 ile başlayan geçerli bir yabancı kimlik numarasına sahipseniz ve geçerli bir HES kodu aldıysanız, İstanbul Kartınız ile HES kodunuzu eşleştirmeniz gerekiyor. Öncelikle şu adresi ziyaret etmelisiniz, karşınıza aşağıdaki gibi bir form çıkacak. Burada gereken ID no (kimlik numarası),  adınız soyadınız, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz, İstanbul Kart numaranız, cep telefon numaranız ve HES kodunuz ile beraber güvenlik doğrulaması yaparak sistemde HES kodunuzu kartınıza tanımlayabilirsiniz.

 

HES Kodunu İstanbul Kartıma Nasıl Tanımlarım?

 

Bu formu eksiksiz olarak tamamladığınız takdirde İstanbul Kartınız ile HES kodu eşleştirmesi tamamlanmış olacaktır. Ayrıca hatırlatmak isteriz ki geçerli bir kimlik numarası bulunmayan yabancılar Pasaport numaraları ile İstanbul Kartlarına HES kodu tanımlama işlemini yapabilmektedir. Bunun için “I am a foreigner, I want to continue by my passport number.” kutucuğunu işaretlemeli ve revize olan formu buna göre doldurmaları gerekmektedir. Pasaport No. ile HES kodu tanımlaması yapacak yabancılardan bu eşleştirme işlemleri sırasında cep telefon numarası talep edilmemektedir.

Eğer İstanbul’da yaşayan bir yabancıysanız ve HES kodunuzu İstanbul Kartınız ile eşleştirmek hakkında sorularınız bulunuyorsa, bu sorularınızı bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu